Dünya

Irak’taki çatışmalar sonrası Sadr’dan destekçilerine ‘Eve dönün’ çağrısı

Paylaş:

Irak’ta rakip Şii kümelerle yaşadığı uyuşmazlığın akabinde dün siyaseti bırakma kararı aldığını açıklayan Sadr Kümesi önderi Mukteda es-Sadr, başşehir Bağdat’ta 20’yi aşkın kişinin öldüğü çatışmalar sonrası televizyona çıkarak özür diledi. Destekçilerine konuta dönme daveti yapan Sadr, “Bu ihtilal barışçıl olmaktan çıktığı için ihtilal değildir ve buna ihtilal diyemem. Batsın bu türlü bir devrim” dedi.

Irak’ta Sadr Hareketi başkanı Mukteda es-Sadr, dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ve hükümet binalarını basan destekçileriyle güvenlik güçleri ortasında başşehir Bağdat’ta yaşanan şiddetli çatışmalar sonrası değerli açıklamalar yaptı.

İran’a yakın rakip Şii kümelerle uyuşmazlık yaşayan Sadr, dün siyasetten büsbütün çekildiğini duyurmuş, öfkeli destekçileri de Bağdat’taki Yeşil Bölge’de bulunan Hükümet ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı basmıştı.

Devam eden çatışmalarda Yeşil Bölge’ye çok sayıda havan topu ve 4 Katyuşa roketi düşerken meyyit sayısı 20’yi aştı, yaralı sayısı da 350’ye yükseldi.

Dışişleri Bakanlığı Türkiye vatandaşlarına Irak için seyahat uyarısı yaparken, Birleşmiş Milletler Irak Misyon Temsilciliği de tarafları silahlı çatışma ve şiddetten uzak durmaya çağırdı.

(Reuters)

‘BATSIN BU TÜRLÜ BİR DEVRİM’

Tansiyonun süratle yükselmesi üzerine Mukteda es-Sadr, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek destekçilerine çatışmalara son verme ve sokaktan çekilme daveti yaptı. Televizyonda yayınlanan konuşmasında Sadr, “Yaşanan çatışmalardan ötürü Irak halkından özür diliyorum. Bu ihtilal barışçıl olmaktan çıktığı için ihtilal değildir ve buna ihtilal diyemem. Batsın bu türlü bir devrim” dedi. Iraklıların kanını dökmenin yasak olduğunu belirten Şii başkan, sokakta çatışan destekçilerinden 1 saat içinde konutlarına dönmelerini istedi.

Sadr’ın daveti sonrası ülkedeki sokağa çıkma yasağı da kaldırıldı.

Sadr yanlıları dün Cumhurbaşkanlığı ve Hükümet Sarayı’nı basmıştı. (Reuters)

SİYASİ KRİZ NASIL BÜYÜDÜ?

Mukteda es-Sadr, İran’a yakın Şii kümelerle ortasındaki uyuşmazlık nedeniyle hükümetin kurulamaması üzerine Sadr hareketine mensup milletvekillerini istifa ettirmişti. Akabinde İran’a yakın Şii siyasi çatı kuruluş Uyum Çerçevesi’nin başbakan adayı olarak Muhammed Şiya Sudani’yi belirlemesi üzerine Sadr yanlıları, 30 Temmuz’da Yeşil Bölge’ye girerek Meclis binasını basmış ve burada oturma aksiyonu başlatmıştı.

Sadr, 2 Ağustos’ta destekçilerine Meclisten ayrılarak oturma hareketine binanın etrafında devam etmeleri daveti yapmıştı. (AA/REUTERS)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu