İrritabl bağırsak sendromu (İBS)

İBS’nin (İrritabl bağırsak sendromu) nedenleri bilinmemekle birlikte bağırsak duvarındaki kaslar ile sinirler arasında iletim bozukluğundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Kalın bağırsak hareketlerinde anormalliğe sebep olan bu durumda dışkı kıvamı ve miktarı ile ilgili sorunlar oluşur. Ayrıca dışkıyı atabilmek için birbiriyle uyumsuz hareket eden kaslar ve sinirler karın ağrısı, şişkinlik gibi sorunlara neden olur.

İBS sindirim sistemi ile ilgili bir bozukluk olduğundan beslenme büyük önem taşıyor. Tedavi amaçlı genellikle eliminasyon diyetleri kullanılıyor. Bu diyetlerin özelliği yapılan testler sonucu kişinin duyarlılık gösterdiği yiyecekleri beslenme programından çıkarmak. Yani belirli yiyeceklere karşı hassasiyet ( Yiyecek İntoleransı) gösteren kişilerde İBS ortaya çıkabildiğinden semptomları tetikleyen besinler tüketilmediğinde sorun kendiliğinden ortadan kalkıyor.

İrritabl bağırsak sendromunu (İBS) tetikleyen en yaygın davranış lif açısından yetersiz beslenmedir. Yanı sıra stres, sigara, alkol, adet dönemi, öğün atlama ve bir defada çok yemek yeme, enfeksiyonlar, antibiyotik kullanımı ve diğer ilaçlar da hastalığı tetikleyici etkenler arasındadır.

Meyve ve sebzeler (narenciye hariç), kepekli pirinç, tahıllar, doğal yoğurt, ayçiçeği çekirdeği, balkabağı çekirdeği, keten tohumu, susam, tavuk, balık, patates, bitkisel çaylar ve bol sudan oluşan beslenme programı ise irritabl bağırsak sendromuna karşı önlem niteliğindedir.

ibs_resim
İrritabl bağırsak sendromunda kaçınılması gereken yiyecekler ise ; peynir, süt, kafeinli içecekler (çay, kahve, kola), çikolata, aşırı şekerli, çok yağlı, aşırı baharatlı ve mayalı yiyecekler, kırmızı et, kuru meyve, alkollü içecekler, suni tatlandırıcılı, diyet yiyecek ve içecekler, beyaz ekmek, beyaz makarna, bisküviler, kurabiyeler, kekler, börekler, kızartmalar olarak sıralanabilir. Tüm bu gıdalar kramplara ve ishale neden olabileceğinden uzak durulması uzmanlar tarafından önemle vurgulanmaktadır.

ilgili haberler