Dünya

‘İsrail’e silah satışı durdurulsun’ daveti

Paylaş:

Oxfam’ın Siyaset Danışmanı Dirk Jan Jalvingh, Hollanda’daki temyiz mahkemesinin Gazze’ye yönelik ataklarında sivillere verdiği ziyanı gereğince dikkate almadığı gerekçesiyle “Hollanda’nın İsrail’e F-35 kesimlerinin ihracatını 7 günde durdurması”na ait kararını kıymetlendirdi.

Hollanda hükümetine “uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine uymalarını sağlamak” için insan hakları kuruluşlarıyla dava açtıklarını belirten Jalvingh, “Hollanda hükümetinin F-35’e tedarik ettiği kesimlerin, memleketler arası insancıl hukukun önemli halde ihlal edilmesine katkıda bulunduğunu biliyoruz.” dedi.

“HATALI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI”

Jalvingh, açtıkları davayla emellerinin Hollanda hükümetini bu bahisteki yükümlülüklerini yerine getirmeye zorlamak olduğunu lisana getirerek, “Hükümetin, bu modülleri tedarik etmeye devam etmekle yanılgılı olduğu ortaya çıktı. Hasebiyle bunu 7 günde durdurmaları gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Mahkemeye başvurmadan evvel hükümet yetkilileriyle tekraren mevzuyu görüştüklerini vurgulayan Jalvingh, bu görüşmelerin “büyük oranda sonuçsuz” kaldığını söyledi.

Jalvingh, görüşmelerde hükümet yetkililerinin kendilerine daima söyledikleri “İsrail’in insancıl hukuku ihlal ettiğine dair kâfi bilgiye sahip değiliz.” ve “İsrail, kendini savunma hakkına sahiptir.” sözleri dışında bir açıklamada bulunmadıklarını aktardı.

SINIR ÖTESİ ETKİLER

Hollanda’nın savaş uçağı modüllerinin teslimatındaki ehemmiyetine dikkati çeken Jalvingh, ülkede yedek F-35 kesimlerinin bulunduğu deponun, Avrupa’daki çeşitli ülkelere ve İsrail’e savaş uçağı modülleri yolladığını kaydetti.

Lahey Temyiz Mahkemesi kararlarının, F-35 modülü satışlarına tesiri konusunda tüm ulusların, yasal yükümlülüklerine bağlı kalmaları gerektiğini vurgulayan Jalvingh, “Cenevre Mukavelesi ve silah ticareti mutabakatına uyma yükümlülüğünüz oluyor.” dedi.

Jalvingh, Hollanda mahkemesinin, silah ihracatı konusunda aldığı karar doğrultusunda, tüm Avrupa’nın ortak tavır sergilemesi gerektiğinin altını çizerek, Hollanda mahkemesinin bugün vardığı sonuçların öbür ülkeleri de etkilemesi gerektiğine işaret etti.

Diğer Avrupa ülkelerinin, Hollanda’daki mahkemenin “uluslararası insancıl hukuk ihlalleri nedeniyle satışları durdurma” kararını prensip olarak benimsemesi gerektiğini savunan Jalvingh, “Teknik olarak tüm Avrupa ülkelerinin tıpkı türel kurallara uyması gerekiyor.” dedi.

Jalvingh, bu kararın Gazze’deki beşerler için güzel sonuçlar ortaya koyacağını ümit ettiğini belirtti.

Kararın, “doğru tarafta durarak insan hakları ihlallerine katkı sağlamayacağına” emin olmak için hükümet üzerindeki baskıyı artıracağını kaydeden Jalvingh, “Yine bu kararın, milletlerarası insancıl hukuk ihlallerine son vermesini sağlaması için İsrail’e baskı kuracağını düşünüyorum.” sözünü kullandı.

TEMYİZ MÜRACAATINDA BULUNACAK

Lahey Temyiz Mahkemesinin kararının akabinde açıklama yapan Hollanda hükümet yetkilileri, Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakan Vekili Geoffrey van Leeuwen’in talimatı doğrultusunda, karara karşı Hollanda Yüksek Mahkemesine temyiz müracaatında bulunacaklarını belirtti.

Açıklamada, hükümetin, Temyiz Mahkemesinin kararına “saygı duyduğu ve kararı uygulayacağı” bildirilerek, “Hükümetin görüşüne nazaran, Amerikan F-35 kesimlerinin dağıtımı hukuka alışılmamış değildir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Devletin dış siyasetini belirlemenin hükümete ilişkin olması gerektiği kaydedilen açıklamada, Temyiz Mahkemesinin “bunu gereğince dikkate almadığına” inanıldığı için temyiz müracaatında bulunulacağı aktarıldı.

Açıklamada, “Hükümet, Hollanda’nın programdaki rolünü garanti altına almak için F-35 programındaki memleketler arası ortaklarla istişarelerde bulunacaktır.” tabiri kullanıldı.

F-35’lerin “İsrail’in güvenliği için hayati değer taşıdığına” işaret edilen açıklamada, karara karşı temyiz müracaatında bulunmanın “Gazze’deki durumdan ayrı” olduğu savunuldu.

Lahey Temyiz Mahkemesi, “uluslararası insancıl hukuk ihlalleri” sebebiyle İsrail’e F-35 savaş uçağı kesimlerinin satışının durdurulmasına hükmetmişti.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu