GüncelGündem

İsrail’in hedefindeki UNRWA, faaliyetlerinin ciddi tehdit altında olduğu uyarısında bulundu

Paylaş:

ANKARA (AA) – Lazzarini, BM Genel Kurulu Başkanı Dennis Francis’e hitaben yazdığı mektubunda, “Gazze’de benzeri görülmemiş insani ihtiyaçların olduğu bir dönemde, İsrail’in UNRWA’nın lağvedilmesi yönünde defalarca yaptığı çağrılar ve bağışçılardan gelen fonların dondurulması nedeniyle Ajans’ın kırılma noktasına ulaştığını size bildirmek zorundayım.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de 4 aydan fazla bir sürede dünyanın herhangi bir yerinde olduğundan daha fazla çocuk, gazeteci, sağlık personeli BM personelinin öldürüldüğüne dikkati çeken Lazzarini, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Geriye kalan son hastaneler de çöküyor ve doktorlar çocukların uzuvlarını anestezi yapmadan kesiyor. Bu da çocuklar, ebeveynleri ve sağlık personeli için acıyı yeni bir düzeye taşıyor. BM uzmanlarına göre, kıtlık kapıda.”

İsrail UNRWA’yla ilgili iddialarına ilişkin kanıt sunmadı

Gazze Şeridi’ndeki BM tesislerinin Filistinli direnişçiler tarafından kullanıldığına dair iddiaların ortaya atıldığını hatırlatan Lazzarini, buna karşın bugüne kadar İsrail’in UNRWA’ya hiçbir kanıt sunmadığını aktardı.

UNRWA’ya yönelik İsrail’in ortaya attığı iddiaları gerekçe gösteren 16 bağışçı ülkenin, toplam 450 milyon dolarlık bağışlarını dondurduğuna dikkati çeken Lazzarini, söz konusu ülkelere, finansman sağlanmadığı takdirde UNRWA’nın bölgedeki operasyonlarının mart itibarıyla ciddi şekilde tehlikeye gireceğini anlattığını dile getirdi.

Bazı İsrailli yetkililerin UNRWA’nın faaliyetlerini engellemek için Ajans’ı Hamasla ilişkilendirmeye çalıştığını anımsatan Lazzarini, UNRWA’nın İsrail tarafından Doğu Kudüs’teki merkezlerden atıldığını, vize, vergi muafiyeti, sevkiyat, banka hesapları ve diğer cezai tedbirlerle ilgili çeşitli kısıtlamalara tabi tutulduğunu bildirdi.

Lazzarini, buna karşılık herhangi bir BM kuruluşu gibi UNRWA’nın da ev sahibi devletlerin desteği olmadan faaliyet gösteremeyeceğine dikkati çekti.

“İsrail, Filistin topraklarında siyasi parametreleri değiştirmeyi amaçlıyor”

“Bölgesel barış, güvenlik ve insan hakları açısından ciddi sonuçları olan devasa bir felaketin eşiğinde olmaktan endişe ediyorum.” ifadelerini kullanan Lazzarini, mektubuna şöyle devam etti:

“Bugün İsrail hükümetinin UNRWA’nın kapatılması yönündeki çağrıları, Ajans’ın tarafsızlığıyla ilgili değildir. Bu çağrılarla işgal altındaki Filistin topraklarında barış için Genel Kurul ve Güvenlik Konseyi tarafından belirlenen, uzun süredir devam eden siyasi parametreleri değiştirmeyi amaçlıyorlar. UNRWA’nın Filistinli Mültecilerin haklarını koruma ve onların devam eden kötü durumuna tanıklık etme rolünü ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. UNRWA’nın yetkisi siyasi çözüm vaadini bünyesinde barındırıyor. 7 Ekim saldırılarından iki hafta önce İsrail Başbakanı, Genel Kurul’a tüm Filistin’i kapsayan gelecekteki İsrail’in bir haritasını sundu. UNRWA’nın aynı bölgedeki Filistinli Mültecilere hizmet sunma yetkisi ise bu haritanın gerçeğe dönüşmesine engel teşkil ediyor.”

BM Genel Kurulunu UNRWA’yı desteklemeye çağıran Lazzarini, UNRWA’nın görev alanı ile onu siyasi saiklere karşı savunmasız bırakan gönüllü katkılara dayanan finansman yapısı arasındaki boşluğu kapatacak bir çözüm bulunması çağrısında da bulundu.

Milyonlarca Filistinliye yardım sağlayan UNRWA İsrail’in hedefinde

BM üyesi devletlerin gönüllü katkılarıyla finanse edilen UNRWA, faaliyetlerine başladığı 1950’den bu yana Filistinli mültecilere gıda, sağlık, eğitim ve barınak gibi insani yardımları sağlayan ana kuruluş konumunda bulunuyor.

Ajans, 5,9 milyon Filistinli mülteciye destek sağlıyor.

UNRWA, yaklaşık 74 yıldır Filistinlilerin yaralarını sarmaya çalışırken bu süreçte tesisleri defalarca İsrail tarafından vuruldu, tonlarca gıda ve ilaç yok edildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrailli yetkililerin UNRWA personelinin 7 Ekim saldırılarına karıştığına ilişkin iddialarının acilen soruşturulmasını istemişti.

UNRWA da İsrail’in iddialarına yönelik soruşturma başlatmıştı.

Almanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Finlandiya, İzlanda, Avustralya, İngiltere, Hollanda, ABD, Fransa, Avusturya, Japonya ve Estonya UNRWA’ya yönelik finansal desteğini geçici süreyle durdurma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Norveç, İrlanda ve İspanya ise UNRWA’ya desteklerini sürdüreceklerini duyurmuştu.

Muhabir: Ahmet Dursun

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu