GüncelGündem

İstanbul’da otel ve meskenleri dikizlemişlerdi… İstenen cezalar aşikâr oldu

Paylaş:

İstanbul Kağıthane İtfaiye Komuta Merkezi’nde misyonlu 3 çalışan, İBB’ye ilişkin afet kameralarını kullanarak otel ve konutları görüntüledikleri teziyle yargılanmaya devam ediyor…

İstanbul 13. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar O.A., S.M. ve Ü.Ç. katıldı.

Duruşma savcısı temel hakkındaki mütalaasında, sanıkların İtfaiye Komuta Merkezi’nde misyonlu olarak çalıştıklarını, misyonlarının verdiği yetkiyi kullanarak üzerlerine atılı cürmü işlediklerini ve kamera kayıtlarından bu hatası işlediklerinin sabit olduğunu belirtti.

Savcı, sanıklardan S.M. ve Ü.Ç.’nin “Zincirleme formda misyonu berbata kullanmak” hatasından 7 ay 15 günden 3 yıl 6 aya kadar mahpusunu isterken; sanık O.A.’nın ise “Görevi berbata kullanmak” hatasından 6 aydan 2 yıla kadar mahpusunu talep etti.

Mütalaaya karşı kelam verilen sanıklar, mütalaayı kabul etmediklerini belirterek beraatlerini talep ettiler.

Mahkeme, belgenin karar için incelemeye alınmasına hükmederek duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından kamuya açık alanlarda kullanılmakta olan kameraların, Kağıthane İtfaiye Komuta Merkezinde misyonlu 3 sanık tarafından misyonun verdiği yetki berbata kullanılarak kamunun ve şahısların mağduriyetine neden olunduğu tezi üzerine İstanbul Valiliği Yönetim Kontrol Müdürlüğü ön inceleme yaptı.

Müfettişlerin incelediği imajlarda, Mayıs- Haziran-Ağustos ve Eylül 2021 tarihlerinde afet kamerası aracılığıyla Taksim Odakule’de ve Ataşehir’de gayesi dışında kullanılarak oteldeki ve binalar ışığı yanan pencerelerinde ve içindeki insanlara yakın çekim yapıldığı tespit edildi. Kameranın bilgisayardan operatör tarafından sağa-sola, yukarı-aşağı hareket ettirildiği ve yakınlaşma-uzaklaştırma yapıldığı, manzaraların afet kameralarının kuruluş maksadıyla ilgili olmadığı belirlendi.

Rapor sonrasında üç sanık hakkında soruşturma müsaadesi verildi. Sanıklar karara itiraz etti, lakin Bölge Yönetim Mahkemesi 1. Ceza Dairesi itirazı reddetti.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca üç sanık hakkında dava açıldı. Hazırlanan iddianamede, sanıklar S.M, Ü.Ç. ve O.A.’nın kuruma ilişkin kullanıcı ismi ve şifre girilerek kullanılması gereken kameraları, misyonlarının gereklerine karşıt formda kullandıkları belirtildi.

Sanık S.M.’nin üzerine atılı savları doğrulayacak nitelikte söz vererek pişman olduğunu tabir ettiği, sanıklar Ü.Ç. ve O. A.’nın ise üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmedikleri anlatılan iddianamede, S.M. ve Ü.Ç.’nin “Zincirleme formda vazifesi berbata kullanmak” kabahatinden 7 aydan 3 yıl 6 aya kadar mahpusları istenirken; O.A.’nın “Görevi berbata kullanmak” cürmünden 6 aydan 2 yıla kadar mahpusu talep edildi.

Öte yandan ön inceleme raporlarında “Özel hayatın kapalılığını ihlal suçu” tarafından de inceleme yapılmışsa da bu cürmün soruşturmasının şikayete tabi olduğu olayda kamera imajlarının uzaktan ve genel nitelikte olması nedeniyle mağdur tespitinin mümkün olmadığından özel hayatın kapalılığını ihlal kabahati tarafından ayrıyeten bir kıymetlendirme yapılmadı. 15 işçi hakkında da takipsizlik kararı verildi.

“ÖZEL HAYATA AİT İMAJ İZLEMEDİM”

İstanbul 13. Asliye Ceza Mahkemesinde daha evvel savunmasını yapan S.M., “İzlediğim imajlarda sadece namaz kılan bir bayan vardı. Başkalarını bilmiyorum. Kaldı ki kamerayla en çok oynayan bendim. Göstermiş olduğunuz bireylerin özel hayatına ait rastgele bir manzara izlemedim” derken, sanık Ü.Ç., “Benim kullanıcı adım bile bulunmamaktadır. Hiçbirini ben izlemedim” dedi. Sanık O.A. ise “Benim izlediğim imgelerde bireyler yoktu” dedi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu