AktüelDünyaEkonomiGüncelGündemTürkiye

İsveç ve Fransa’da da enflasyon yükseldi!

Paylaş:

İsveç ve Fransa'da da enflasyon yükseldi!

İsveç’te enflasyon Aralık ayında yüzde 4,1 ile yaklaşık 30 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Fransa’da ise yıllık enflasyon oranı yüzde 2,8’e ulaşarak, 2008’den bu yana en yüksek enflasyon seviyesini gördü.

Salgının ilk zamanlarından sonra ekonomilerin yeniden açılmasıyla birlikte dünya genelinde enflasyon yükseldi. ABD tüketici fiyatları Aralık ayında yüzde 7 artarken, euro bölgesinde enflasyon yüzde 5’i gördü.

İsveç istatistik kurumunun verilerine göre sabit faiz oranıyla hesaplanan tüketici fiyatları Aralık ayında bir
önceki aya göre yüzde 1,3, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 arttı.

Enflasyon böylece Aralık 1993’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Merkez bankası enflasyonun yüzde 2 seviyesinde olmasını hedefliyor.

Enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek enflasyon ise Kasım ayına göre hafif gerileyerek yüzde 1,7 seviyesine indi. Bu durum merkez bankasının fiyat baskılarının geçici olduğu görüşünü destekleyebilir.

Nordea analisti Torbjorn Isaksson, “Merkez bankasının repo faizini sıfırda tutacağını düşünüyoruz. Sonuçta, enflasyon muhtemelen bu yıl geril kalanında gerileyecek” dedi.

Fransa’da Ulusal İstatistik ve Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü (İNSEE) Aralık ayı için tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranını ve 2021 yılına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, Aralık ayı için TÜFE oranı yüzde 0,2 arttı ve yıllık tüketici enflasyonu 2021’de yüzde 2,8 oldu. Böylece, yıllık enflasyon oranı 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Avrupa düzeyinde fiyat seviyelerinin karşılaştırılmasını sağlayan uyumlaştırılmış fiyat endeksinden hesaplanan enflasyon oranı ise yüzde 3,4 oldu.

İNSEE’ye göre, enerji fiyatları da bir yılda yüzde 18,6 artış kaydetti. Gıdadaki fiyat artışı yüzde 1,4 taze ürünlerdeki artış yüzde 3,3 mamul ürünlerdeki artış ise yüzde 1,2’ye yükseldi. Gıda bölümünde özellikle makarna fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle ekmek ve tahıl fiyatları da yüzde 1,7 oranında arttı.

HÜKÜMET DESTEĞİ

Hükumet, düşük gelirli hanelerde enflasyon etkilerini sınırlamak için önlemler aldı ve 2022’de tüm bireyler için elektrik fiyatlarındaki artışa yüzde 4’lük bir sınır koydu. Hükumet ayrıca, enerji fiyatlarındaki artışa karşı 5,8 milyon Fransız hanesine 100 euro’luk ve enflasyona karşı 38 milyon kişiye de 100 euro’luk destekte bulundu. 

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu