Ekonomi

İsveç’te faizler 14 yılın zirvesinde

Paylaş:

İsveç Merkez Bankası Riksbank, borçlanma maliyetlerini 75 baz puan artırdı ve İsveç ekonomisi için derinleşen bir resesyon öngörmesine rağmen enflasyonu dizginlemek için daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç olduğunun sinyalini verdi.

Bloomberg HT’de yayınlanan habere göre, Merkez Bankası Başkanı olarak nihai kararında Stefan Ingves ve meslektaşları, politika faiz oranını 2008’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 2,5’e yükseltti. Artış kararı birçok ekonomistin tahminleriyle uyumlu gerçekleşti. Yetkililer gelecek yıl tüketici fiyatları için tahminlerini yükseltirken üretime yönelik görünümlerini düşürdüler.
Riksbank’tan yapılan açıklamada, “Projeksiyonlar, politika faizinin muhtemelen gelecek yılın başında daha da artırılacağını ve ardından yüzde 3’ün biraz altına ineceğini gösteriyor. Mevcut yüksek enflasyonun kalıcı hale gelme riski ve para politikasının enflasyonun düşmesini sağlayacak şekilde hareket etmesi hâlâ çok önemli” ifadeleri kullanıldı.

Faiz artışı beklentilerin üstünde enflasyon sonrasında geldi

Faiz artışı, farklı türde mal ve hizmet fiyatlarının beklenenden daha hızlı bir şekilde yükseldiğini gösteren veriler sonrasında geldi. Bu durum İsveç’i, yetkililerinin daha fazla sıkılaştırmayı beklerken bile açıkça kabul etmeye istekli oldukları ekonomik acı miktarı açısından öne çıkarıyor.
Riksbank’ın izlediği agresif para politikası, her ikisi de bu haftanın başlarında parasal kararlarda kararlı bir duruş sergileyen Yeni Zelanda’dan İzlanda’ya kadar küresel muadilleriyle uyumluluk gösteriyor.

Ana enflasyon göstergesi 30 yılın zirvesine çıktı

İsveçli politika yapıcıların, hassas bir dönemde fiyat artışlarını dizginleme zorluğuyla karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Enflasyon, elektrik fiyatlarının ılımlı hale gelmesiyle ekim ayında yavaşlamış, ancak ana göstergelerden biri 30 yılın en yüksek seviyesine yükselmişti. Bu arada, ücret görüşmelerinin gelecek yılın başlarında bir referans ücret anlaşmasına varması planlanıyor.
Yetkililer, daha şahin bir tepki gerektiren alternatif bir senaryoya atıfta bulunarak, “Enflasyon fiyat ve ücret oluşumunda yerleşik hale gelirse, güçlü bir para politikası tepkisi gerekli olacaktır” uyarısında bulundu.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu