GüncelGündem

İyi Parti’nin ‘polis intiharları’ için verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Paylaş:

TBMM Genel Kurulu’nda, İyi Parti’nin polis intiharlarının araştırılması için verdiği araştırma önergesi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Emniyet Teşkilatı binlerce tweet atıyor, Süleyman Soylu polis intiharlarıyla ilgili tek kelime etmiyor. Bir İçişleri Bakanı teşkilatında 2 gün içerisinde 5 polis intihar edecek, sesini çıkartmayacak; ‘Alişanla Gülümse’ diye sabah programına gidecek. Polis gülümsemiyor. Polis çile çekiyor, polis zor durumda” dedi. 

TBMM Genel Kurulu’nda, İyi Parti’nin “Polisleri intihara sürükleyen mevcut sorunların tespit edilerek bütün şeffaflığıyla ortaya çıkarılması, polis intiharlarını önlenmesine yönelik çözüm yöntemlerinin ortak akıl çerçevesinde geliştirilerek, insani çalışma standardı çerçevesinde polislerin çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik politikaların belirlenmesi amacıyla” verdiği araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi ele alındı. Öneri, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. 

Grup önerisi üzerinde söz alan önerge sahiplerinden İyi Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu şunları söyledi: 

“Son 20 yılda 1000’den fazla polisimiz yaşamına son vermiştir”

“Son 20 yılda 1000’den fazla polisimiz yaşamına son vermiştir. Sadece son 2 yılda 139 polisimiz intihar etmiştir. Toplumumuzda intihar oranı yüzde 4,1 iken, Türkiye’de polisler arasında intihar oranı yüzde 17’dir. Bazı batı ülkelerinde polis intihar oranları İngiltere’de yüz binde 9,5, Fransa’da yüz binde 14’tür. Görüldüğü gibi polis intihar oranları hem ülkemiz ortalamasının üzerinde hem de bazı batılı ülkelerini geçecek kadar fazladır. 

“İntihar eden polislerimizin geride bıraktığı notlar yaşadıkları sorunları gayet net bir biçimde açıklamaktadır”

Polislik mesleğinin kendisinden kaynaklanan sorunları adil olmayan tutumlar, ekonomik sıkıntılar, mobbing, yıllık ve idari izinleri kullanmaktaki sorunları, emniyet teşkilatındaki liyakatten uzak atamalar bu tahribatı artırmaktadır. İntihar eden polislerimizin geride bıraktığı notlar yaşadıkları sorunları gayet net bir biçimde açıklamaktadır. Bunlardan birisi; ‘Adalete olan inancım kalmadı. Başka çıkış yolu bırakmadılar. Mesleğimi sevmekten ve çok çalışmaktan başka bir suçum yok. Delilsiz, suç istidatsız bir dosya uydurarak beni koruma büroya gönderdiler. Suçsuzum dedim inceleyin, soruşturma yapın dedim beni dinlemediler. Dosyanın kapağını bile açmadan yıllarca zulmettiler. Ölümüm hiçbir şeyi değiştirmeyecek bende biliyorum ama şerefli bir Türk polisiyim. Onurumun, şerefimin kendi müdürlerimin ve komiserlerim tarafından artık ayaklar altına alınmasını kaldıramıyorum’ şeklindedir. 

“Polis intiharlarını siyaset üstü tutup her yönüyle araştırmalıyız”

Bunlar polis intiharları altındaki gerçek nedenleri gözler önüne sermek bakımından önemli notlar ve delillerdir. Bir mobbing, bir adaletsizlik insanoğlu tarafından bundan daha veciz dile getirilemez. Zor şartlar altında gecesini gündüzüne katıp çalışan polislerimizin yaşamış oldukları sıkıntıların ve sorunların farkındayız. Polis intiharlarını siyaset üstü tutup her yönüyle araştırmalıyız. Polis intiharlarını ruhsal hastalıklara bağlamak kolaycılığına kaçmayıp polislerimizin intihar vakalarının neden son bulmadığını ve bu intiharların sebeplerinin neler olduğunu ortaya çıkarmalıyız. Hiç vakit kaybetmeden polislerin intihar etmelerine neden olan sıkıntıların ortadan kaldırılması için gerekli adımları belirleyip derhal yerine getirmeliyiz.” 

Grup önerisi ile ilgili konuşan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da şunları söyledi:

“‘Polis intiharları araştırılsın’ dedik AKP, MHP oylarıyla reddedildi”

“Herhalde tüm meslek grupları içinde en çok intihar eden meslek grubu polislik mesleği. Bizim tuttuğumuz istatistiğe göre 2021’de 108 polis memuru intihar etti. 2021 yılında CHP Grubu olarak Meclis araştırması verdik ‘polis intiharları araştırılsın’ dedik. 2022 yılı haziran ayında Meclis araştırması verdik yine Genel Kurul’a indirdik, ‘polis intiharları araştırılsın’ dedik AKP, MHP oylarıyla reddedildi. 

“Arkalarında mektup bırakıyorlar, polis intiharlarının sorumlusu sizsiniz”

Her iki konuşmamda da ‘Eğer Meclis araştırma önergesini reddederseniz bundan sonra her polisin intiharından siz sorumlusunuz’ dedim. Siz sorumlusunuz, polis intiharlarının araştırılmasını istemiyor musunuz? Arkalarında mektup bırakıyorlar, polis intiharlarının sorumlusu sizsiniz. O, polis intiharları, intihar değil, cinayet. Siz hastanın hastalığını biliyorsunuz, sorunun çözümünü biliyorsunuz görmezden geliyorsunuz… Bu polisler esnafın, çiftçinin, memurun çocuğu. Anası, babası boğazda yalı sahibi olan polis yok. Sizin yaptığınız lüks rezidansta anası babası oturan polis yok. Bu cinayetlerin sorumluluğu polis intiharları değil sizsiniz.  

“2 gün içerisinde 5 polis intihar edecek, İçişleri Bakanı sesini çıkartmayacak”

Emniyet Teşkilatı binlerce tweet atıyor, Süleyman Soylu polis intiharlarıyla ilgili tek kelime etmiyor. Bir İçişleri Bakanı teşkilatında 2 gün içerisinde 5 polis intihar edecek, sesini çıkartmayacak; ‘Alişanla Gülümse’ diye sabah programına gidecek. Polis gülümsemiyor. Polis çile çekiyor, polis zor durumda. Polisin dertlerini hep beraber araştırmalıyız. İyi Parti’nin önergesini kabul etmeliyiz, polis intiharları araştırılsın diye bir komisyon kurmalıyız ve hep beraber konuşmalıyız.”  

İntihar eden her polisin sorumlusu Süleyman Soylu ve bu önergeye ret oyu veren milletvekilleridir!”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ayrıca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da şu ifadeleri kullandı:  

“Polis intiharlarının araştırılması için komisyon kurulması talebimiz AKP ve MHP oylarıyla yine reddedildi.

İntihar eden her polisin sorumlusu Süleyman Soylu ve bu önergeye ret oyu veren milletvekilleridir!”
 

 
 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu