Kadın cinayetlerinde vahim tablo

2018 yılının ocak ayında erkekler tarafından 28 kadın öldürüldü 147 çocuk istismara uğradı 25 kadına cinsel şiddet uygulandı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2018’in ilk ayına ilişkin verileri paylaştı. Buna göre 2018 yılının ilk ayında 28 kadın öldürüldü,147 çocuk istismara uğradı, 25 kadına cinsel şiddet uygulandı. Geçtiğimiz yılın son aylarına göre kadın cinayeti sayısında bu ay düşüş yaşandı. Bunun temel sebebi ise bu ayın kadınlar açısından şiddete karşı toplumsal tepkilerin büyümesi ve kadınların bu doğrultuda bilinçli bir şekilde hareket etmesidir. Şiddet artar ve boyutları değişirken; kadınlar bu duruma sessiz kalmayıp, gerek sosyal medyada gerek bulundukları yerlerde uğradıkları şiddeti duyurmaya, eylem çağrısı yapmaya başladılar.

Ocak ayında 28 kadın öldürüldü

Kadınların mücadelesiyle kadın cinayetlerinde bu ay ciddi düşüş yaşandı ve 28 kadın 2018 yılının ocak ayında öldürüldü.

İstanbul Maltepe’de boşanmak istediği için eşi tarafından tehditlere uğrayan Dilek Çakır’ın çocukları Elif Mina ve Miray Hira babaları tarafından pompalı tüfekle öldürüldü. Çocuklarını öldüren Ali Yardım, olay sonrası intihar ederken; daha önce de gözaltına alındığı öğrenildi. Dilek Yardım’ın ise daha önce karakola gidip şikayette bulunduğunu, ancak hiçbir işlem yapılmadığını ifade etti.

Bu ay içerisinde gerçekleşen kadın cinayetlerinin ise en çok işlendiği iller; İstanbul’da 4, Bursa 2, Gaziantep 2, Samsun 2 oldu.

Kadınların 18’i evinde,1’i hastanede, 1’i arabada, 1’i nehirde, 1’i parkta, 1’i sokakta, 1’i sahilde öldürülürken; 4’ünün nerede öldürüldüğü tespit edilemedi.

2 kadın yaşam mücadelesi veriyor

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde Z.A. (36) ve U.A. (42) çifti tartıştı. Tartışma sırasında U.A. karısını bıçakladı. Kocası kaçmasın diye kapıyı kilitleyen Z.A. yaralı halde evde beklerken, kocası U.A. ise balkondan aşağıya inmek isteyip düştü. Z.A ise yaşam mücadelesi veriyor.
Manisa’da Himmet T., eşi Hamiyet T.’nin çalıştığı iş yerine gelerek pompalı tüfekle içeriye ateş açtı. Hamiyet T. ağır yaralandı.

Çocuk istismarına sessiz kalınmıyor

Bu ay 147 çocuk cinsel istismara uğradı. Kadınlar ve çocuklar bilinçlendikçe şiddete sessiz kalmıyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen ancak 2018 ocak ayındaki habere göre; İstanbul Küçükçekmece Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde 115 çocuğun hamileliğine dair kayıtlar ortaya çıktı. Durumu haberdar eden sağlık personeli İclal N. görevinden alındı. Kadınlar tepkisi ve eylemleri üzerine mahkeme, valiliğin soruşturma izni vermeme kararını iptal etti.

Ankara’da 13 Eylül İlköğretim Okulu’ndaki hizmetli K.C., 15 öğrenciye cinsel istismardan tutuklandı. Olay, Bağımsız Milletvekili Nazlıaka tarafından Meclis’e taşındı.

İzmir’de 55 yaşındaki sınıf öğretmeni H.P. hakkında, sınıfındaki öğrencileri taciz ettiği iddiası ile suç duyurusunda bulunuldu. Bazı öğrenci velilerinin şikayeti sonrasında Foça Kaymakamlığının soruşturma başlattığı, 21 yıllık öğretmen olan H.P’nin soruşturma gereği açığa alındığı öğrenildi.

Mardin’de 24 yaşındaki M.A.İ ile zorla evlendirilmek istenen 14 yaşındaki D.K polisin düğüne yaptığı baskın sonucu kurtarıldı.

Kadınlar kendi yöntemleriyle korunmaya çalışıyor

2018 ocak ayında 25 kadına cinsel şiddet uygulandı. Kadınların 6’sı yabancı kişiler, 9’u tanıdığı kişiler, 3’ü akrabası tarafından şiddete uğradı.

İstanbul Kadıköy’de tanımadığı liseli genç kadına yumruk atarak saldıran kişi kadınlardan gelen tepkiler üzerine tutuklandı. Saldıran kişi önce, gözaltına alınmış daha sonra serbest bırakılmıştı.

Özge Ulusoy, kendisini sosyal medya üzerinden taciz eden kişinin mesajlarını paylaşarak tacize sessiz kalmadı.

Suriyeli N.K.H. (20), eşi M.H iş için evden çıktıktan sonra ev sahipleri N.S tarafından tacize uğradı. Cinsel saldırıya direnen N.K.H, mutfak bıçağıyla saldırganı uzaklaştırdı. Şikayet üzerine saldırgan tutuklanırken; hakkında 3 ay uzaklaştırma kararı verildi.

Kadınlar en güvenilir yerlerde ve yakınları tarafından öldürülüyor

18’i evinde, 1’i hastanede olmak üzere bu ay 28 kadın öldürüldü.

Kadınların 7’si kocası, 2’si babası, 2’si oğlu, 4’ü yakını, 1’i erkek arkadaşı ve 1’i ayrıldığı erkek tarafından öldürüldü.

Öldürülen kadınların 12’si 35-65  ve 3’ü 25-34 yaş aralığında yetişkin kadınlardı.
Kendi hayatına dair karar almak isterken öldürülen kadınların sayısı 6 iken, şüpheli ölümlerin sayısı 9; nedeni tespit edilemeyen kadın cinayeti sayısı ise 10.

Kocaeli’nde Suriyeli Kahraman Al Ahmad (30), başkasıyla ilişkisi olduğundan şüphelendiği eşi Selva Hıdır Ali (30)’ı kesici aletle birçok bölgesinden yaralayarak öldürdü.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde meydana gelen olayda 38 yaşındaki Hürü Sarıkaya muayene olmaya geldiği hastanede, 75 yaşındaki bir adam tarafından kantinde başından vurularak öldürüldü.

Karaman’da 20 yaşındaki Durmuş T., barışma teklifini reddeden ve kendisinden ayrılan arkadaşı 18 yaşındaki Ceyda Aycan’a parkta ateşli silahla öldürdü.

Kadınların can güvencesi 6284 etkin uygulanmıyor

Ocak ayında öldürülen kadınların %89’unun koruma kararının olup olmadığı tespit edilemezken; %7’sinin uzaklaştırma kararı olduğu biliniyor.

Öldürülen kadınların % 28’inin çocuğu vardı, %4’ü hamile idi. 20 çocuk annesiz kaldı.

Kadınların %39’u evli iken, %4’ünün dini nikahı vardı.

Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma gibi birçok yaptırımı düzenleyen; kadınlara maddi yardımdan kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor.

İstanbul’da hakkında uzaklaştırma kararı olan ve daha önce göz altına alınan Ali Yardım, kendisinden boşanmak isteyen eşini tehdit ediyordu. Ali Yardım, çocukları görme izin gününde 2 yaşındaki Elif Mina ve 4 yaşında Miray Hira’yı pompalı tüfekle öldürdü. Eğer hakkında uzaklaştırma kararı olan Ali Yardım’ı defalarca şikayet eden anne Dilek Yardım’ın ifadeleri dikkate alınıp; 6284 etkin uygulansaydı çocuklar yaşıyor olacaktı.

Konya Aksaray’da otomobil içinde tabancayla öldürülmüş olarak bulunan Tuncer Kütük (27) ve arkadaşı Mediha Akdağ’ı (50), 2 yıldır boşanma davası süren eşi Şükrü Akdağ’ın (52), öldürdüğü ortaya çıktı.

Jurnalci.com