AktüelGüncelGündemTürkiye

Karadeniz yapılanmasındaki dört teröristin cezası onandı

Paylaş:

Karadeniz yapılanmasındaki dört teröristin cezası onandı

PKK’nın Karadeniz yapılanmasında yer alan ve 7 kişinin şehit edildiği, 21 kişinin yaralandığı saldırılarla ilgili Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği mahkûmiyet kararlarını Yargıtay 3. Ceza Dairesi oy birliğiyle onadı.

Yargıtay, sanıklardan Cihan Temel’e verilen üç kez ağırlaştırılmış müebbet ve 216 yıl hapis, Mehmet Kurt’a verilen iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 684 yıl hapis, Mehmet Can Oğuzsoy’a verilen iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 144 yıl hapis, Celal Bozkurt’a verilen ağırlaştırılmış müebbet ve 162 yıl hapis cezalarında suç delillerinin sabit olması nedeniyle isabetsizlik görülmediğinden hükmün onanmasına karar verdi.

ASKER, POLİS VE SİVİLLERİ ŞEHİT ETMİŞLERDİ

Sanıkların Kastamonu-Çankırı yolunda Başbakanlık konvoyuna saldırıda polis Recep Şahin, Giresun’un Dereli ilçesinde Astsubay Ahmet Eryılmaz, Ordu’nun Akkuş ilçesinde Uzman Çavuş Hacı Emin Pişkin, Tunceli’de erler Fatih Soydan, Dursun Altıntop, tanker şoförü Hüseyin Tamer, Sivas’ın Koyulhisar ilçesinde Uzman Çavuş Şükrü Özyol’un şehit edilmesi, asker, polis ve sivillerin de olduğu 21 kişinin yaralandığı saldırılara katıldıkları bildirildi.

TIR’A BOMBA YÜKLEYİP ZORLA KARAKOLA SÜRMÜŞ

Yargıtay kararında, Sanık Mehmet Kurt’a bağlı grubun Tunceli Venk köprüsünde Hüseyin Tamer’in kullandığı tırı durdurup, Tamer’i ayrı bir yerde alıkoyduktan sonra içine yüklü miktarda bomba yerleştirdiği, ardından zorla Karşılar Jandarma Karakoluna gönderdiği bildirildi.

Terörist Mehmet Kurt’un, bomba yüklü tırı karakol içinde uzaktan kumandayla patlatmayı amaçladığı, ancak aracı kullanan Hüseyin Tamer’in karanlıkta yoğun selektör yapmasıyla durumdan şüphelenen nizamiyedeki askerlerin müdahalesiyle tırın karakol içine giremeden teröristlerce patlatıldığı kaydedildi.

ŞOFÖR YANARAK CAN VERDİ

Olayda tır sürücüsü Hüseyin Tamer’in yanarak can verdiği, terörist Mehmet Kurt’un kendisine bağlı grupla karakola üç ayrı noktadan saldırı düzenlediği ifade edildi.

Yargıtay, Zerzan telsiz kodunu kullanan Salih Reş kod adlı terörist Mehmet Kurt’un sözde Tunceli bölge sorumlusu iken Karadeniz bölgesine sızdığı, kendisine bağlı grupla Koyulhisar, Kelkit, Mesudiye, Reşadiye kırsalında silahlı ve bombalı saldırıların talimatını verdiğini, Samsun’un Kavak İlçesinde güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ise yaralı yakalandığını vurguladı.

KONVOY SALDIRISINDA İKİNCİ MEVZİDE YER ALDI

Terörist Cihan Temel’in ise Irak’ın kuzeyinden Şırnak’a sızma yaparak Batman, Diyarbakır, Bingöl, Tunceli üzerinden Karedeniz bölgesine geçiş yaptığı belirtilen kararda, teröristin Kastamonu-Karabük-Şebinkarahisar kırsalında bombalı, mayınlı ve silahlı saldırılarda yer aldığı, operasyonlar sonucu bağlı olduğu grupla irtibatının kopması üzerine yalnız kalınca silahıyla güvenlik güçlerine teslim olduğu belirtildi.

Terörist Temel’in, Çankırı-Kastamonu yolunda Başbakanlık konvoyuna saldırı düzenleyen 5 kişilik grup içinde 2. mevzide yer aldığı, konvoyun geçişi sırasında üzerindeki el bombasının pimini çekerek fırlattıktan sonra aracın hızını kestiği, ardından diğer dört teröristin konvoyu çapraz ateşe tuttuğu kaydedildi.

“IRKSAL BİR YAKLAŞIMLA DEVLETİ BÖLMEYİ AMAÇLADILAR”

Sanıkların Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını ırksal bir yaklaşımla devlet iradesinden ayırmak ve toplumda korku, panik oluşturmak amacıyla vahim nitelikli silahlı ve bombalı saldırılar düzenledikleri vurgulandı.

Terörist Celal Bozkurt’un Boyabat kırsalında pusu ve silahlı saldırı eylemlerinden sonra Alaçam mevkiinde yayladaki köylülerin yanına giderek PKK’lı olduğunu söyleyip ‘Jandarmaya haber verin, beni alsınlar’ dediği, ardından silah ve mühimmatıyla teslim olduğu ifade edildi.

Sanığın Tunceli’de yol kesip er Coşkun Kırandi’nin kaçırılarak bir hafta alıkonulduğu eyleme bizzat katıldığı kaydedildi.

Terörist Mehmet Can Oğuzsoy’un Kastamonu’da konvoya saldırı sonrasında dağılan birbiriyle irtibatı kesilen teröristlere yardım etmek için arazide güvenlik güçlerinin pususuyla sağ yakalandığı bildirilen Yargıtay kararında, Irak’ta özel kuvvet eğitimi aldıktan sonra Karadeniz kırsalına gönderildiği kaydedildi.

DİMETİL SÜLFAT ( DIMETHYL SULFATE) DMS NEDİR?

 DIMETHYL SULFATE

CAS 77-78-1: Dimethylsulfate, dimetilsülfat, di,metil,sülfat,dimetilsülfat,dimetilsulfat,dimetilsulfat

(Methylsulfate; DMS)

 

Dimetil sülfat, karboksilik asitlerin, alkollerin, fenollerin, laktamların, oksimlerin, hidroksilaminlerin ve hidroperoksitlerinmetilasyonu için güçlü bir metilleme reaktifidir. N-metil alkil- ve arilikameliaminlerin, amidlerin ve kuaterner amonyum tuzlarının hazırlanmasında bir reaktif olarak kullanılabilir.Dimetil sülfat ayrıca sülfür içeren bileşiklerin metilasyonunda sülfitleri ve sülfonyum iyonlarını sentezlemek için kullanılır.

Aynı zamanda bir reaktif olarak da kullanılabilir:

• 2-dimetilamino etil metakrilatınkuaternizasyonu ile güçlü bir antibakteriyel ajan olarak dörtlü amonyum akrilik monomerin hazırlanması için.

• Aldehitlerden ve ketonlardan epoksitlerintrimetilsülfonyum katyonu oluşumu yoluyla sentezlenmesi için dimetilsülfoksit ile birlikte.

• Gliserolünmetilasyonu ile dizel için bir oksijenat katkı maddesi hazırlamak.

DMS, ikame edilmiş oksijen, nitrojen ve sülfür bileşikleri oluşturmak için aktif hidrojen ve alkali metal tuzları ile reaksiyona giren güçlü bir metilleme maddesidir.

 

Dimetil Sülfat, ısıtıldığında zehirli dumanlar yayan soğan benzeri bir kokuya sahip kokusuz, aşındırıcı, yağlı bir sıvıdır. Dimetil sülfat, endüstride birçok organik kimyasalın üretiminde metilleme maddesi olarak kullanılmaktadır. Buharlarına soluma maruziyeti, gözleri ve akciğerleri oldukça tahriş edicidir ve karaciğer, böbrek, kalp ve merkezi sinir sistemine zarar verebilirken, deri teması şiddetli kabarmaya neden olur.

 

Dimetil Sülfat Uygulamaları

DMS yüzey aktif maddeler, kumaş yumuşatıcılar, su arıtma kimyasalları, tarım kimyasalları, ilaçlar ve boyalar oluşturmak için kullanılır. Metile edici bir ajan olarak DMS, oksijen, nitrojen, karbon, sülfür, fosfor ve bazı metallere bir metil grubu katabilir.

 

DMS çoğunlukla bir metilleme ajanı olarak kullanılsa da, bazen sülfonasyondahil olmak üzere başka bağlamlarda, bir katalizör olarak, bir çözücü olarak ve bir stabilizatör olarak da kullanılabilir.

 

Dimetil sülfat, renksiz yağlı bir sıvıdır, soluk soğan benzeri bir kokuya kadar kokusuzdur. Solunduğunda çok zehirlidir. Yanıcı bir sıvıdır ve parlama noktası 182 ° F’dir. Suda hafifçe çözünür ve ısı oluşumu ile sülfürik asit vermek üzere su ile ayrışır. Metaller ve dokular için aşındırıcıdır. Güçlü bir metilleme ajanıdır.

 

Dimetil sülfat, sülfürik asidin dimetil esteridir. Bir alkilleyici ajan ve bir immünosupresif ajan olarak rol oynar.

Dimetil sülfat, kuvvetli metilasyon ( aynı zamanda sülfonasyon ) ajanıdır. Yüzey aktif ajnlar ve tekstil yumuşatıcılarının yapımında ,eterlerde boyalarda kullanılır. Ayrıca N-, O- ve S- esaslı ürünlerde alkilasyon reaksiyonları için ara ürünlerde (ilaç, tarım, böcek zehiri, boya ve finisajda ) kullanılır. Dimetil Sülfat Metanol ve sülfürik asidin reaksiyonu sonucu oluşur. Renksiz ve soğana benzer kokusu ile dikkat çeker.

Bakır tozları yüksek fiziko-kimyasal özellikleri sayesinde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır,

Bakır tozu başlıca Sinter bronz fren balata üretiminde, demir tozu ile karıştırılarak sinter parça üretiminde, elmas kesici takım üretiminde, elektrik iletkeni olarak, termal iletken olarak, reçineli fren balatalarında, elektronikte manyetik radyasyon kalkanı olarak, dekoratif uygulamalarda ve birçok farklı alanda kullanılmaktadır.Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Jurnalci.com

 

Paylaş:

PAROX CAM ÇİZİK GİDERME TOZU

Parox  oto camına nasıl uygulanır?

Parox’un cama uygulanması, boya üzerinde yaptığımız polisaj uygulamaları ile büyük benzerlikler gösteriyor. İkisi arasındaki temel fark, malzemelerin sertlik farkı. Boyalı yüzey cama oranla çok yumuşak. Cam çok sert bir malzeme olduğu için boyaya oranla daha yüksek devir/baskı/süre gerekiyor sonuç alabilmek için...

Parox  uygulamasına geçmeden önce, uygulama yapacağınız camı çok iyi yıkayın, kil uygulayın, cam üzerinde ne kadar boya, reçine, pislik vb. varsa temizleyin. Bu sayede camınızın durumunu daha 
net bir şekilde görebileceksiniz.

Parox un Hazırlanması

Parox toz halinde bir malzeme. Bunu camınızda kullanılabilir hale getirmek için sulandırmanız gerekiyor. Bunun için küçük bir şişeye yaklaşık 50 gr. kadar toz seryum dökün ve azar azar su ekleyip karıştırın/çalkalayın.

Kıvamının ne çok kuru, ne de çok sıvı olması gerekiyor.

Camınızın durumuna göre 50-150 gr. civarında parox

 yeterli olacaktır

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu