Karar’dan Hakan Albayrak:’İslamın Güncellenmesi’ maksadını aşan ifadeler..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kadınlar dayak yiyorlarsa şükretsinler” diyen Sosyal Doku Vakfı Başkanı ve İlahiyatçı Nurettin Yıldız’ın sözlerine karşı çıkarak “İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam’ın hükümlerinin güncellenmesi vardır” söylemiş ve  bu sözlerinin ardından “güncelleme” tartışması başlamıştı.

AKP içindeki muhaliflere yakınlığıyla bilinen Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, “Nureddin Yıldız, Erdoğan, Başsavcılık” başlıklı bugünkü yazısında “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nureddin Yıldız gibi bazı hocaları eleştirirken sarf ettiği ‘İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar… Siz İslam’ı 14 asır, 15 asır öncesi hükümleri ile kalkıp da bugün uygulayamazsınız. Böyle bir şey yok.’ sözleriyle tabii ki içtihat kapısının açık olduğunu ifade etmek istemiştir. Çoğumuz bunu anlamayacak kadar aciz değil. Ancak, mezkûr ifadelerin maksadını aşan ifadeler olduğunu görmeyecek kadar da aciz değil çoğumuz” ifadelerini kullandı.

Hakan Albayrak, şunları yazdı: “Erdoğan,  şaşkınlığa ve rahatsızlığa yol açan o ifadelerine ‘Allah’ın, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bize açıkça ifade ettiği hükümler, yani naslar asla değişmemiştir, değişmeyecektir… Ama bunlardan hareketle yapılan içtihatlar, geliştirilen kurallar ve bunların uygulamadaki karşılıkları elbette zamana, şartlara, imkanlara göre değişecektir’ diyerek açılık getirmekle çok iyi etti, Allah razı olsun.Keşke maksadını aşan ifadeleri için pişmanlık bildirmekten ve onların yok sayılmasını istemekten de geri durmasaydı.”

“Erdoğan’ın söylediği her şeyi sorgusuz sualsiz tekrar eden bir kitle var” diyen Hakan Albayrak şöyle devam etti: “Siz İslam’ı 14 asır, 15 asır öncesi hükümleri ile kalkıp da bugün uygulayamazsınız’ gibi ‘ucu açık’ -hem de Kemalizm’e kadar götürecek denli ucu açık- bir cümleyi o kitleye mal etmekten, o kitleyi İslam hakkında böyle özensizce konuşmaya sevk etmekten Allah’a sığınmak lazım. Bugün dillere düşer, yarın akılları kemirir böyle cümleler. ‘IŞİD’in takip ettiği çizgi için ‘kabul edilebilirliği yoktur’ diyen, gençleri ‘vahşet sempatizanı olamayız’diye uyaran, tehlikeli marjinalleşmelere karşı emniyet supabı vazifesi gören Nureddin Yıldız gibi itibar sahibi hocaları cahil yahut aciz ilan ederek itibarsızlaştırma meselesi de mühim. Bu hocalar itibarsızlaştırılarak sindirildi ve susturuldu diyelim; meydanın resmî söylemden şaşmayan ‘devletlu’ hocalara kalacağı mı zannediliyor? Sivil alanda doğan boşluğu aşırı uçların doldurmayacağı ne malum? Siyasi otoritenin buyruklarına harfiyen uymaktan başka marifeti olmayan ‘ulema’nın çekilmezliği de cabası.”

Nureddin Yıldız hakkında başlatılan soruşturmayı eleştiren Hakan Albayrak, Nureddin Yıldız’ın, “Kadınlar dayak yiyorlarsa şükretsinler” sözlerini ise şöyle savundu: “2007 senesindeki bir sohbetinde, iffetsiz davranışlar sergileyen kadınların -kocaları tarafından- dövülmesine dair kullandığı bazı ifadeler. Şiddeti dizginlemeye matuf ifadelerdi bunlar. Üstelik sohbetin çerçevesi kadın-erkek eşitliğiydi.”

Karar gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan ise Nurettin Yıldız’a karşı çıkarak “güncelleme” konusundaki görüşlerini bugünkü yazısında şöyle aktardı: “Bilmek gerekiyor ki, İslam’ı yatak-yorgan hikayelerine indirgeyen din kılıklı yobazları yasaklayarak, adli takibata tabi tutarak Müslümanlık anlayışını güncelleyemeyiz. Unutmayalım, bugün Diyanet’in, İmam-Hatipler’in, ilahiyat fakültelerinin öğrettiği din, Nureddin Yıldız tipi yobazların anlattığı dinden farklı değildir.

Açıkça belirmek gerekiyor ki, asırlar içinde menkıbe ve hurafelere dayalı bilgilerle oluşan geleneksel İslam kültürüyle yüzleşmeden, sadece eski bilgileri tekrar ederek gidişattaki olumsuzluklara çözüm üretmek de, modern dünyaya İslam’ın mesajını iletmek de mümkün değildir.”(odatv)

Jurnalci.com