Karın ağrısını ciddiye alın!

ABDOMİNAL AORT ANEVRİZMASI

Karın ağrısı çeşitli sebeplerden olabileceği için sık karşılaşılan ve çoğunlukla endişe uyandırmayan bir ağrıdır. Genellikle sindirim sistemi tabanlı gelişen karın ağrısı bazen ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Karın içi aort damarının balonlaşması, tıptaki adıyla Abdominal Aort Anevrizması özellikle 60 yaş üzeri erkeklerde ölümle sonuçlanan hastalıklar arasında 3. Sırada yer alır.

Uzmanların kalıtımsal olduğunu düşündüğü karın içi aort damarının genişlemesi, böbrek atardamarlarının hemen altında, en zayıf yerinden genişlemesi ve patlamaya yakın bir hal alması durumudur. Genişleyen damar patladığında yüzde 80 oranında ölüm ile sonuçlanır.

Her hastalıkta olduğu gibi Abdominal Aort Anevrizması (karın içi aort damarı genişlemesi) için de erken teşhisin hayati önemi vardır. Erken teşhis edilen hastaların yüzde 90’ında tedavi başarılı olmaktadır.

Abdominal aort anevrizması için risk faktörleri; sigara kullanmak, ileri yaşta olmak (erkeklerde 60 yaş üstü – kadınlarda 70 yaş üstü), ailede abdominal aort anevrizması hikayesi bulunmak, ateroskleroz, hipertansiyon ve yüksek kolesterol olarak sayılabilir.

Tanı ve tedavi
Ultrasonografi ile tanı konan Abdominal Aort Anevrizması ölümcül hastalıkların başında yer alır.
Şüpheli durumlarda hastanın kesinlikle zaman kaybetmeden ile muayene edilmesi hayat kurtarır.

ilgili haberler