Kazdağları’nı yağmalayan Kanada’lı Alamos Gold’dan yalanlarla dolu rapor!

Kanadalı altın şirketi Alamos Gold’un yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından yapılan ağaç katliamına ilişkin tepkiler ve eylemler devam ederken şirketin yabancı yatırımcıları etkilemek için yalanlarla dolu bir “2017 Sürdürülebilirlik Raporu” yayınladığı ortaya çıktı.

Çevrecilerin ve yerel halkın başlattığı “Su ve Vicdan Nöbeti” her geçen gün büyürken şirketin raporunda “Yerel zorlukları anlama konusunda başarılı oldukları ve önceliklerinin yerel halkın istekleri olduğu” savunuluyor.

Oysa ki Kazdağları’nda onbinlerce ağacın kesilmesine karşı hızla organize olan yerel halk, ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ne başladı. Geçen hafta birkaç çadırın kurulmasıyla başlayan eylem, bir haftasını doldurmadan yüz çadırı aşkın bir katılıma sahne oldu. Bugün ise yerel halk ve çevrecilerden oluşan onbinlerce yurttaş, ağaçların kıyıma uğradığı maden sahasına yürüdü.

Alamos Gold, CHP’li Çanakkale Belediyesi’nin tüm tepkilerini duymazdan gelerek Kazdağları’nda maden faaliyetini sürdürürken söz konusu raporda, yerel yönetimle sürekli bir diyalog halinde olunduğu öne sürülmüş.

Şirketin iddiasının aksine, CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, halk tarafından organize edilen nöbetlere çağrı yaparak şu ifadeleri kullanmıştı: “Kirazlı Balaban tepedeki 5 Ağustos günü yapacağımız eyleme sizleri davet ediyorum. Bu Kazdağları’nı kurtarma eylemidir.”

Rapora ulaşmak için tıklayın

Jurnalci.com