Siyaset

TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, bölgeyi ve farklı altın madenlerini inceleyecek

Paylaş:

TBMM (AA) – Uslu, Erzincan’ın İliç ilçesindeki maden ocağında meydana gelen kazanın tüm yönleriyle araştırılması ve benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonunun çalışmaları hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Komisyonun Enerji ve Tabii Kaynaklar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının yetkililerini dinlediğini hatırlatan Uslu, şu ana kadar yaklaşık 35 saat süren toplantılar yapıldığını, 800 sayfadan fazla tutanak tutulduğunu dile getirdi.

Bu hafta kazanın yaşandığı bölgeye gideceklerini anımsatan Uslu, 7-8 Mayıs’ta maden sahasında incelemelerde bulunacaklarını aktardı.

Komisyon üyesi 22 milletvekiliyle tüm detayları inceleyeceklerini vurgulayan Uslu, ilk olarak Erzincan Valiliğinde maden kazasıyla ilgili bürokratlardan bilgi alacaklarını belirtti.

“İncelemelerimize bilim insanları da eşlik edecek”

Atay Uslu, daha sonra maden ocağının bulunduğu İliç’te yerinde incelemeler yapacaklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Hem toprak altında bulunan işçi kardeşlerimizin aramalarının yapıldığı sahada çalışmalar hakkında bilgi alacağız hem de altın madeni ocağında incelemelerde bulunacağız. Kaza sonrası muhtemel çevresel etkileri önlemek için alınmış önlemleri inceleyeceğiz. Ardından maden işçilerimizle görüşeceğiz. İncelemelerimize ilgili bakanlık yetkilileri yanında faaliyet alanında uzmanlaşmış, farklı üniversitelerimizden akademik bir heyet, bilim insanları eşlik edecek. TBMM’de kurumlarımız yanında üniversitelerimizin ilgili bölümlerinden bilim insanlarını, uzmanları dinleyeceğiz. Maden, jeoloji, kimya mühendisleri odaları başta olmak üzere ilgili odaları ve sivil toplum kuruluşlarını dinleyeceğiz. İliç madenini işleten firma yetkililerini dinleyeceğiz. İliç maden ocağı yanında farklı altın madeni ocaklarında da incelemeler yapacağız.”

Objektif, şeffaf, tutarlı bir çalışmayı ortaya koymak için çalışmalara devam ettiklerini anlatan Uslu, İliç’teki olayı ayrıntılarıyla ele aldıklarını kaydetti.

Hiç kimsenin kafasında soru kalmayacak şekilde incelemeyi gerçekleştireceklerini ifade eden Uslu, güvenli madenciliğin yeni bir yasal mimarisinin oluşmasına katkı sağlayacak rapor hazırlayacaklarını söyledi.

– “Rapor, güvenli altın madenciliği mimarisinin oluşmasına yönelik önerileri de içerecek”

Komisyon Başkanı Uslu, “Komisyon raporumuz hem kaza ve olay ile ilgili tespitleri, hem bundan sonra bu tür kazaların olmaması için atılması gerekli tedbirleri ve önerileri içerecek. Rapor, ‘önce insan, önce çevre, sonra madencilik’ anlayışını benimsemiş güvenli bir madencilik politikası ve güvenli altın madenciliği mimarisinin oluşmasına yönelik önerileri içerecek. Çalışma, inceleme ve dinlemelerimiz hem bürokrasiden, akademi dünyasına, sivil toplum kesimlerinden sektörün paydaşlarına kadar geniş bir kesimi içerecek hem de içerik ve konu başlığı olarak geniş bir çerçevede olacak.” diye konuştu.

İnceleme başlıklarında, sürdürülebilir, çevreye ve insan sağlığına duyarlı bir madencilik politikasının, güvenli altın madenciliği mimarisinin olacağını belirten Uslu, ayrıca bu başlıklar arasında halk ve işçi sağlığı, iş yeri güvenliği konularının da yer aldığını anlattı.

Atay Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnceleme başlıklarımızda çevresel etkilerinin önlenmesi, faaliyetten etkilenen maden sahasının eski haline getirilmesi çalışmaları yani rehabilitasyon, reklamasyon, restorasyon ve rejenerasyon çalışmaları olacak. Maden ocaklarında kurumsal işçi sağlığı, iş güvenliği sistematiğinin iyileştirilmesine katkı sunulması çalışmaları da yer alacak. Altın madeni ocaklarında ‘güvenlik ikliminin’ ilerlemeye ve geliştirmeye açık şekilde kurulması ve kurumsallaştırılması çalışmalarına katkı sağlanması da inceleme başlıklarımız arasında bulunacak.”

Muhabir: Kemal Karadağ

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu