GüncelGündem

Kılıçdaroğlu: Bayana şiddet uygulayan kim olursa olsun cezasını çekecektir

Paylaş:

CHP Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka koordinatörlüğünde ’25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Uğraş Günü’ kapsamında 81 vilayet ve 973 ilçede parti binalarında eş vakitli basın açıklaması düzenledi.

Ankara’da yapılan basın açıklaması CHP Genel Merkezi’nde Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun iştiraki ile gerçekleşti. Aktiflikte kürsüye şiddet gören bayanlar çıkarak yaşadıklarını anlattı.

GEREKÇELERİNİ BİLMEK LAZIM

Kılıçdaroğlu, bilhassa siyasalların yaşanan bayana şiddeti görmesi, duyması ve hissetmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

– Duyarsızlık en makus şeydir, duyarsızlık haksızlığı besler, duyarsızlık şiddeti besler, duyarlı olmak lazım. Yeri geldiğinde bayanlarla ilgili çok hoş kelamlar söylüyoruz. Lakin yeri geldiğinde insanoğlu acımasız oluyor neden, hangi münasebet ile? Her birimizin siyaseten sorumluluğu var. Şiddete uğrayan bayanlar yalnızca bir partinin üyeleri değil. Partisiz olanlar var. Öbür partinin üyeleri olanlar var. Kırsalda yaşayanlar var.

– Hasebiyle şiddetin hayatın her alanına sirayet ettiğini görüyorsunuz. Bir sorun ile çaba etmek için sorunun muhatapları ile oturup konuşmak lazım. Münasebetlerini bilmek lazım. Bayana yönelik şiddetin bu kadar ağır sonuçlarının olmasının bir sebebi var. Siz bu nedenleri ortadan kaldırabilirseniz en azından asgariye indirmiş olursunuz.

HAYATI ORTAKLAŞTIRMALIYIZ

– Uyuşturucudan bahsediyoruz. Aileler korkuyor. Yoksul ailelerin çocuklarından başlıyorlar, çantacı yapıyorlar onları. Bu, şiddeti de doğuruyor. Erkek hâkim bir kültürümüz var alışılagelmiş. Bu türlü olmaz. Bayanla erkek bir elmanın yarısıdır, eşittir. Bayan düzgün eğitilirse toplum eğitilmiş olur. Lisanımızı, okumayı, yazmayı, sevmeyi, müsamahayı annemizden öğreniriz. Babalar daha aralıklıdır. Benim babamın bir çocuğunu kucağına aldığını ben görmedim; lakin ben aldım kucağıma çocuklarımı. Kızlarını okutmayanlar vardı. Benim ablam okuma yazma bilmez mesela; ancak ben kızlarımı okuttum. Fakat bu türlü olur. Kızlar okula gitmeli, hayatı ortaklaştırmalıyız.

EVLADINI KAYBEDEN ANNEYİ KİMSE ANLAYAMAZ

– Yeterli hal nedeniyle kravat takanın cezasını düşürmeyeceğiz. Bayana şiddet uygulayan kim olursa olsun cezasını çekecektir. Bayana yönelik şiddetle taviz vermeden gayret edilir. Evladını kaybeden anneyi kimse anlayamaz. Siz anneye şiddet uygularsanız, bayana şiddet uygularsanız olur mu; sevgi, müsamaha varken, acıları birlikte paylaşmak varken. İnancımız da böyledir. Sevgili Peygamberimiz ‘Cennet anaların ayağının altındadır’ der. Hangi görüşten, kimlikten olursak olalım, bayana şiddete karşı çıkmalıyız.

AİLE DAYANAK SİGORTASINI YAPACAĞIZ

– Şiddeti içselleştirmiş bir Türkiye istemiyoruz. Burada da güç kadındadır aslında. Birlikte gayret verirseniz, bir olursanız sesiniz daha fazla çıkar. Bu coğrafyanın bir yerinde bayana şiddet varsa, bayanlar o bayan için birlik olmalı. Duyarsızlıkları biliyorum, farkındayım. Yaşamak bir haktır; ama yaşatmak da haktır. Ben yaşıyorsam yaşatmalıyım. İnşallah iktidara gelirsek aile dayanak sigortasını da yapacağız. Hiçbir bayanın erkeğe bağlı olmasına müsaade vermeyeceğiz. Geliri yoksa, durumu yoksa hesabına dayanak yatacak. Bayanın fakirliğini kimse bilmeyecek. İfşa etmeyeceğiz. Yalnızca toplumsal devlet bilecek o bayanın yardım aldığını. Yeni bir kapı aralayacağız.

BİZİ BURADAN SİZ ÇIKARACAKSINIZ

– Bize katılın. Her birinize çok büyük vazifeler düşüyor. Tüm problemleri çözmek istiyorsanız, bayana şiddetin önlenmesinde en önemli tedbirlerin alınmasını istiyorsanız bize katılacaksınız. Öteki yol yok. En büyük kederi yaşayan bu ülkenin kadınlarıdır. Bunları akılla, mantıkla, birikimle ve insan sevgisiyle önleyeceğiz. Yılda bir sefer dünyada bayana şiddetle çaba anılıyor. Fakat bizim ülkede her gün gazetelerin üçüncü sayfasında bayanları görüyoruz.

– Bizi buradan siz çıkaracaksınız. Ülkenin yarısı bayan. Sandığa gidip ortak irade gösterdiğinizde dünyayı değiştirebilirsiniz. Bakın Dominik’te 3 kadın bir ortaya geldi, Birleşmiş Milletler bugünü ilan etti. 1 Mayıs birebir formda. Hak arayan bayanların günüdür. Hak aramak yalnızca sizin hakkınızı aramak manasına gelmiyor, öteki kadınlarınkini de aramış oluyorsunuz. Bizim vazifemiz sizin yanınızda olmak. (DHA)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu