Kılıçdaroğlu’na yine bir Man adası tazminatı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının, bir televizyon kanalında Man Adası belgelerine ilişkin yaptığı konuşmada “kişilik haklarına saldırıda bulunduğu” iddiasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine açtığı 500 bin liralık manevi tazminat davasında karar verildi. Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve yakınlarına 190 bin lira tazminat ve yasal faizini ödemeye mahkûm edildi. Mahkeme hâkiminin ise karar duruşması öncesi değiştirildiği öğrenildi.

Anadolu 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya taraf avukatları katıldı. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, hâkimin tarafsızlığından şüphe ettikleri gerekçesiyle reddi hâkim talebinde bulundu. Bu talep mahkeme hâkimi tarafından reddedildi.

Avukat Celal Çelik, beyanında Man Adası belgelerine ilişkin müvekkili Kılıçdaroğlu hakkında davacı tarafta dört dava daha açıldığını anımsatarak, “Bu davaların açılmasından hemen sonrasında bu mahkemelerin hâkimlerinin herhangi bir tayin taleplerinin olmamasına karşın, bir gecede görevlerinden alınmış, üstelik kararname de, HSK sayfasında yayımlanmaksızın yerlerine nesnel davranmadıklarını düşündüğümüz 3 hâkim atanmıştır. Bu hâkimler tüm süreçlerdeki süre isteğimizi karşılamaksızın Türk yargı tarihinde görülmemiş bir şekilde hukuksuz değerlendirmeler sonucunda dünya rekoru kırarcasına fahiş rakamlarda tazminatlara hükmedilmiştir” diye konuştu. Karar aşamasına gelen bu davada da mahkeme hâkiminin değiştirildiğine dikkat çeken Çelik, “Tarafsızlık konusunda ciddi kuşkular oluşmuştur” dedi.

Mahkeme hâkimi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 150 bin lira, Mustafa Erdoğan’a 20 bin lira, Ziya İlgen’e ise 20 bin lira olmak üzere toplam 190 bin lira manevi tazminatın haksız fiil tarihi olan 19 Aralık 2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davacı Kılıçdaroğlu’ndan alınarak davacıya verilmesine karar verdi.

Jurnalci.com