Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: ‘Ferman padişahın, dağlar bizimdir’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Meclis’te yaşanan gerginliğin ardından CHP’li Özgür Özel’e işaret ederek “Aşağıda olsaydım sadece ağzının payını değil gereken dersin en büyüğünü verirdim” sözlerine yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Niye karşıma çıkmıyorsun? Çık da kim kimin ağzının payını veriyormuş 80 milyona göstereyim” dedi.

Partisinin grup toplantısında siyasi partilere seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Dönem a partisi, b partisi dönemi değil, birlikte hareket ederek devleti kurtarmanın zamanıdır. Biz CHP olarak her türlü özveride bulunmaya hazırız, ülkemizi seviyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, “301’i aşacağız sonra yüzde 60 ile cumhurbaşkanlığını alacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının başında dün Meclis’te yaşanan tartışmalara değinen Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

 • Dün 23 Nisan’dı, TBMM’nin açıldığı tarihti.  Ben açılış konuşmasını yaparken iktidar kanadı rahatsız oldu, neden rahatsız oldular? Ben Meclis’i savunuyorum, onlar tek adamı savunuyorlar. Ondan rahatsız oluyorlar. Birlikte yaşama hevesi olan herkesi davet etmiştir Meclis’e Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Ben de aynısını savundum.

 • 20 Temmuz’da sivil darbe yapmanın kötü olduğunu söyledim, kızdılar. ‘Neden söyledin’ diyorlar? Söylemeyim mi?

 • 15 Temmuz’a nasıl karşı çıktıysak, 20 Temmuz’a da karşı çıkacağız. Bu seçimler kişisel koltuk arayışı seçimleri değildir. Bu seçimler ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruaatır’ seçimleridir. Hiçbir beklentim yok. Mütevazi bir evim var, çocuklar büyüdü. Benim derdim ülkem.

 • Geniş bir ittifakı sağlamalıyız. Herkes bir şekliyle parlamentoda yerini almalıdır. Biz Cumhuriyet’in kuruluşunda hangi değerler söz konusu ise 24 Haziran’da onu savunacağız.

 • Aramızda ömür boyu hapis verilen erlerin aileleri var. Komutan değil, er, er. Dönem a partisi, b partisi dönemi değil, birlikte hareket ederek devleti kurtarmanın zamanıdır. Bütün partilere sesleniyorum, CHP olarak her türlü özveride bulunmaya hazırız. Geniş bir ittifakı sağlamalıyız.

 • Önce 301’i aşacağız sonra yüzde 60’la cumhurbaşkanlığını alacağız.

 • Haziran’da ‘Hava çok güzel eğlenmeye gidelim’ böyle bir lüks yok. Bu ülkeyi seven herkes sandığa gidecek. Haziran ayına çok iyi hazırlanmamız lazım. Haziran ayı, diktatörleri gönderip demokrasiyi getireceğimiz aydır. Haziran ayı beklentilerin gerçekleşeceği aydır.

 • İhsan Eliaçık 3 aşağı 5 yukarı tanırız. Adaleti, hakkı, hukuku savunur. İnançların sömürülmesine karşıdır. Çanakkale Adalet Çalıştayı’mıza geldiğinde şöyle söyledi, ‘Evimizde çıkan yangını söndürürsek değil, komşuda çıkan yangını söndürürsek adaleti savunmuş oluruz.’ İhsan Eliaçık her zaman demokrasiden yana olmuştur. Pasaportunu aldılar, İstanbul dışına çıkamazsın dediler. İmza atacaksın dediler. Biz de demokrasi var diyorlar. Recep Bey sen bunu bana değil, külahıma anlatacaksın.

 • Meclis’teki konuşmalarıma istinaden Özgür Özel’in sözlerine yanıt verdiler. Bay Recep ‘Yukarıda olmasam ağzının payını vermekle kalmazdım’ dedi. Recep Bey senin layık olduğun yer yukarısı değil ki zaten, aşağı geleceksin sen.Niye karşıma çıkmıyorsun? Çık da kim kimin ağzının payını veriyormuş ben 80 milyona göstereyim.”Sen kumpas yapacaksın ben gözlerimi kapatacağım, yemezler. Demokrasiyi sonuna kadar savunacağız. Bütün ayarları bozuldu. Her türlü hakareti yapıyorlar. Sözümüz gönlümüz, demokrasiden yana. Kavgadan gerginlikten yana değiliz. Kumpas kurdular demokrasiye, biz de açığa çıkardık.

 • Yörüklerin çalıştayına katıldım. Yörük Türkmenlerle olmak benim için onur ve gururdur. Yörük Türkmenler sadece Anadolu ve Trakyadan gelmediler. Kuzey Irak’tan da, Kıbrıs’tan da geldiler. O çadırlarda türküler söylenir, ağıtlar yakılır. Küçüklere masallar, hikayeler anlatılır. O çadırlar zalime karşıdır, zulme direnirler. O çadırlar Kuvayı Milliyecilerin çadırlarıdır. Bay Recep diyor ki, Kılıçdaroğlu orada konuştu. Evet konuştum. Yörüklere zulüm yapılmış, evet yapılmış. Sen tarih bilmiyorsan ne yapayım? Sana tarih kitabı göndereyim oku.

 • Dadaloğlu nasıl zulme karşı çıktıysa Kılıçdaroğlu olarak ben de karşı çıkacağım.

 • Ne demiş Dadaloğlu, ‘Ferman padişahın, dağlar bizimdir’.

Jurnalci.com

ilgili haberler