Sağlık

Kilo vermeyi engelleyen zımnî nedenler

Paylaş:

Günümüzde salgın haline gelen başta kalp-damar hastalıkları, diyabet, kanser ve nörolojik rahatsızlıklara neden olan obezite bilhassa kimi hormonal hastalıklarla birlikte görülmektedir. ‘’Obezite yalnızca çok, istikrarsız beslenme ve hareket eksikliğinden kaynaklanmaz. Sıklıkla kimi hormonal hastalıklarla birlikte ortaya çıkar. Diyet yapıp da zayıflayamıyor hatta kilo almaya devam ediyorsanız hormonlarınıza baktırın’’ tavsiyesinde bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, fazla kilolara neden olan bu meseleleri şöyle sıraladı:

Prof. Dr. Osman Erk

Leptin direnci

Leptin hormonu eksikliği ve leptin hormonu direncinin kelam konusu olduğu durumlar güç alımının artmasına ve kilo fazlalığına neden olur. Leptin hormonu beyaz yağ dokusundan salgılanan ve deverana girerek beyne kadar ulaşıp, orada yaptığı tesirle iştahı azaltan bir hormondur. Leptin hormonu eksikliği durumunda ise kana bu hormon verilemez, kişinin iştahı artar ve çok yemek yiyerek şişmanlar. Fazla kalori, tatlandırıcılar, fazla trans yağ, doymuş yağlar ve rafine karbonhidratlar ise leptin direncine yol açarak obeziteye neden olur.

Polikistik Over Sendromu

Beyin, hipofiz bezi, yumurtalıklar, böbreküstü bezi ve başka endokrin organlar ortasındaki irtibatın bozulmasına bağlı olarak; üreme çağındaki bayanlarda en sık ortaya çıkan endokrin bozukluktur. Adet düzensizliği, tüylenme ve kilo sorunlarıyla kendini gösteren bir hastalıktır.

Tiroid hastalıkları

Hipotiroidi; tiroid bezinin çalışmaması yahut az çalışması kilo artışı ve ödeme sebep olur. Tiroid hormonlarının kanda çok az bulunması ve fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesi durumunda ortaya çıkan hastalığa hipotiroidi ismi verilir. Hipotiroidide metabolizma yavaşladığı için hastada kilo artışı ortaya çıkar. Kilo artışı ise bozulmuş glikoz toleransına, şeker ve kalp-damar hastalıklarına yol açmaktadır.

İnsülin direnci

İnsülin direnci, reaktif hipoglisemi, Tip 2 diyabet de obeziteye neden olur. İnsülin, kandaki şekerin kandan ayrılarak hücre içine girmesini sağlar. Kanda yüksek olan insülin evvelce kan şekerini hücrelere sokar, lakin hücrelerin alabileceğinden daha fazla glikoz bedene girerse insülin artık bu misyonunu yapamaz hale gelir. İnsülin hormonunun gereğince tesirli olamamasına insülin direnci (rezistansı) ismi verilir. İnsülin direnci arttıkça kan şekerinin hücreye girmesi için daha fazla insülin salgılanması gerekir. İnsülin direnci kilo aldırır. Kilo arttıkça bu direnç artar ve şeker hastalığı görülme mümkünlüğü yükselir.

Böbreküstü bezi hastalıkları

Kortizol bir gerilim hormonudur ve yüksekliğinin yol açtığı tabloya Cushing Sendromu ismi verilir. Cushing Sendromu obezite ile beraberdir. Diyet ve antrenmana karşın kilo veremeyen şişman bireylerin bedenlerinde daha çok karın bölgesinde, göğüs ve koltuk altlarında görülen kırmızı-mor renkli çatlaklar, tansiyon yüksekliği, ay dede yüzü tabir edilen bilhassa yanak bölgesinde ve karın bölgesinde yağ dokusu artışı varsa Cushing Sendromu mümkünlüğü düşünülmelidir. Hastalıkta büyük olasılıkla beyinde hipofiz bölgesinde yahut böbreküstü bezlerinde adenom (iyi huylu kitleler) kelam hususudur.

Reaktif hipoglisemi

Pankreastansalgılanan insülin hormonu, pankreas bezinin çok çalışmasından ötürü yorulması nedeniyle azalır ve evvel acıkma atakları olarak görülen şeker düşüklüğü (reaktif hipoglisemi) sonrasında da bâtın şeker ve hatta şeker hastalığı ortaya çıkabilir. Reaktif hipoglisemi, diyabeti olmayan bireylerde yemeklerden bir süre sonra oluşan ani kan şekeri düşmesidir. Kan şekerindeki düşme, bilhassa karbonhidratlı besinler aldıktan birkaç saat sonra ortaya çıkar. Kan şekeri fikir sık yemek yenir. Ğlisemik indeksi yüksek, rafine karbonhidratların tüketilmesi bu tabloya yol açar. Bunun sonucu da şişmanlık olur… Tüm uğraşlarına karşın kilo veremeyenlerin birçoklarında reaktif hipoglisemi vardır.

Şeker hastalığı

Şeker hastalarının büyük bir kısmı obezdir. Şeker hastalığının yanı sıra, pankreasta yerleşen, çok ve otonom insülin salgılayan “insülinoma” denilen tümoral hastalıkta insülin direncine bağlı olarak çok fazla yemek yemek şişmanlıkla sonuçlanmaktadır.

Uyku apnesi

Uykuda aşikâr aralıklarla teneffüs durması olarak tanımlanan uyku apnesi de şişmanlığa yol açabilir. Derin uyku başladığı vakit büyüme hormonu, yağları yakan hormon da salınmaya başlar. Bu hormonların salgılanmasında bozukluk olursa bedende bir yağlanma eğilimi ve obezite ortaya çıkar.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu