GüncelGündem

Kilosu 295 Lira… Hırsızlığa Karşı Kamera Sistemi Kurdu

Paylaş:

Batman Ovası’nda yaklaşık 120 bin dönümlük alanda üretilen, ‘yeşil altın

HIRSIZLIK OLAYLARI ARTTI

Merkeze bağlı Çevrimova köyünde 10 dönüm fıstık bahçesi bulunan Mizbah Bingöl, “Maalesef hasat döneminde hırsızlık olayları arttı. Kimi üretici geceleri devriye atıp nöbet bekliyor, kimi de gündüzden tedbirini alıyor. Biliyorsunuz, fıstık değerli bir ürün. Yani bahçeden 10 kilo alsalar 2-3 bin lira para yapıyor. Komşu köy Yenipınar’da jandarma da devriye atıyor. Geçen sene hırsızlık olayları çok fazlaydı. Bu sene de birkaç tane vaka olduğunu duyduk. Şüpheli gördüğümüzde çevre köylerle birbirimize haber veriyoruz. Benim bahçemde kamera sistemi var, evde sürekli sistem açık ve ekrandan takip ediyorum” dedi.

‘KAMERA SİSTEMİ KURDU

Bahçesine kurduğu kamera sistem sayesinde hırsızlık vakasıyla karşılaşmadığını belirten Bingöl, “Uzak tarlaları olan vatandaşlar bu kamera sistemini kullanamıyor ama köyde tarlası olanlar bunu kolaylıkla yapabilir. En azından bahçeye giriş yollarını gözleyebilirler. Evde sürekli bu ekran açık oluyor, bazen çocuklar bazen ben takip ediyorum. Kaçırdığımız bir şey olursa da geri sarıp izliyoruz. Dört farklı açıdan kayıtları izleyebiliyoruz. Köyde hırsızlık vakaları oldu mu, Jandarma gelip bizim kameralardan kontrol ediyor. 3-4 senedir bu şekilde bahçemi kontrol ediyorum” konuştu.

‘BU YIL FISTIK REKOLTESİ 11 BİN TON’

Batman Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Hıfzullah Akdaş da kentte bu yıl 11 bin ton rekolte beklediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

Batman genelinde yaklaşık 120 bin dönüm ekili fıstık alanı var ama biz sürekli çiftçilerimizi bilinçlendiriyoruz. Tarıma elverişli arazilerde Buğday ve mercimek gibi ürünleri fıstık arazilerine dönüştürmemeli diye uyarıda bulunuyoruz. Tarıma elverişli arazilerin fıstık yapılmasına karşıyız. Orman ağaçlandırma projesi altında daha çok kırsal yerlerde fıstık ekmelerini öneriyoruz. Yarın, bir gün buğday bulamayacak hale gelmemeliyiz. Şanlıurfa ve Gaziantep gibi Batman fıstığının da markalaşması için bir takım projelerimiz var. Biz de bu üründe markalaşma yolunda ilerleyeceğiz. Mevsimlik işçi olarak Batı ve Karadeniz bölgelerine fındık toplamaya giden vatandaşlarımız, 2-3 yıl içerisinde kendi memleketleri Batman’da evlerinin önünde çalışacaklar.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu