Sağlık

Kimse 80 yaşında olduğuna inanmıyor… Nasıl formda kaldığını anlattı

Paylaş:

Kanepede oturan bir adamdan fit bir atlete dönüşen 83 yaşındaki adam, sırlarını açıkladı. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi’nde beyin cerrahı olan Joseph Maroon, 40’lı yaşlarının başında o kadar sağlıksızdı ki merdivenleri çıkmakta bile zorlanıyordu.

Maroon’un hayatı babasının mevti ve yaşadığı boşanmadan sonra değişmeye başladı. Karşı karşıya kaldığı bu yıkımlar, mental sıhhatini da etkiledi. Mesleğine bile bir mühlet orta vermek zorunda kalan Maroon, kendini daha düzgün hissettirecek bir şeyler araken, bir akadaşının koşuya çıkma teklifini kabul etti.

Maroon, bu teklifle bir arada yıllar sürecek ve hatta 83 yaşına geldiğinde sekiz Ironman triatlonunu tamamlamış biri haline dönüştü.

HAFTANIN ALTI GÜNÜ, GÜNDE BİR SAAT

Dr Maroon, bu noktaya gelmek için haftanın altı günü, günde bir saatini antrenmana ayırdı. Buna koşma, direnç idmanı ve esneklik idmanlarının yanı sıra yüzme ve bisiklete binme üzere aktivitelerin bir karışımı da dahil.

Yıllar geçtikçe kondisyonu gelişti ve sonunda yarışa başladı ve triathalonlara kadar yükseldi.

2022’de; 750 metre yüzme, 20 kilometre bisiklet ve 5 kilometre koşudan oluşan 2022’de katıldığı triatlonunda (2022 National Senior Games) kendi yaş kategorisinde birinci oldu. Dr Maroon yarışı 27 yaşındaki kızı Isabella ile tamamladı.

Maroon, zinde hayatıyla ilgili şunları söyledi: “Sonuç olarak herkesin triatloncu olacakmış üzere idman yapmasına gerek yok. Ancak idman ve spora iştirakin o kadar çok yararı var ki, yaşınız yahut spor geçmişiniz ne olursa olsun, bunu dikkate almalısınız.”

STRESTEN UZAK DURUN

83 yaşındaki ironman, benimsediği yeni ömür usulünü oluşturan prensipleri de anlattı.

Dr. Maroon her şeyden evvel gerilimi azaltmayı hedeflemiş. Maroon, kronik gerilimin bedeni savaş ya da kaç moduna hapsederek depresyona, telaşa, berbat uykuya ve migrene neden olduğunu söylüyor.

Ayrıca pek çok uzman da uzun vadede gerilimin kalp hastalığı ve felç için de bir risk faktörü olduğu belirtiyor.

MANEVİYATA EHEMMİYET VERİN

Maroon, idman kadar hayatında maneviyata da vakit ayırmanın değerli olduğunu söylüyor. Maroon, bunun yalnızca dini ritüellere bağlılıkla olması gerekmediğini; yardım ederek, beşerlerle bağları güçendirerek de olabileceğini belirtiyor.

Hastalara bakmak, ailesiyle bağlarını güçlendirmenin olumlu tesirleri olduğunu söylerken Maroon’un bu unsuru araştırmalarla da aslında destekleniyor. Araştırmalar; manevi uygulamaların gaye yaratabileceği ve ruhsal dayanıklılık sağlayabileceği ve bunun sonucunda da uzun ömür ve artan ömür tatmini sağlayabileceği ileri sürülüyor. Hatta 2016’da yapılan bir araştırma, haftada en az bir sefer dini merasime gitmenin yüzde 33 daha düşük mevt oranıyla ilişkili olduğunu ortaya çıkarmıştı.

ALKOL VE SİGARADAN UZAK DURUN

Maroon’un sağlıklı ve zinde ömrünü destekleyen bir öbür prensip ise alkol, sigara ve uyuşturucudan uzak durmayı içeriyor.

Tütün yılda sekiz milyondan fazla insanı öldürürken, 2021’de 106 binden fazla Amerikalı çok dozda uyuşturucudan öldü. Her ne kadar birtakım araştırmalar şarap içmenin yararlı olabileceğini öne sürse de Dünya Sıhhat Örgütü hiçbir alkol seviyesinin inançlı olmadığını söylüyor.

İYİ BİR UYKU ŞART

Dr Maroon, bir sonraki adımın kâfi bir halde uyumak olduğunu belirtiyor. Uygun bir uyku; obeziteyi uzak tutabilen daha âlâ bir metabolizma, bağışıklık sistemi ve daha düşük koroner kalp hastalığı riski de dahil olmak üzere sayısız sıhhat avantajına sahip. Çalışmalar ayrıyeten gereğince uyumanın insanların diyet ve idman maksatlarına uymalarına yardımcı olduğunu da gösteriyor.

Dr Maroon, hayatının ilerleyen periyotlarında zindeliği bulan birinci kişi değil. Austin, Texas’tan 56 yaşındaki Jennifer Fisher, sağlıklı tanımlarını ve idmanlarını paylaştığı toplumsal medya hesaplarına sahip. TikTok ve Instagram akışlarını kendisinin koştuğu, tartı kaldırdığı ve engelli yarışlarda yarıştığı görüntülerle dolduruyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu