Kırmızı Halı Geleneği Nereden Geliyor?

Oscar ödül törenlerinin de vazgeçilmez bir parçası haline gelen kırmızı halı şöhret, zenginlik ve otoriteyi çağrıştıran bir anlam taşıyor.

Kırmızı halı, ilk ortaya çıkışından itibaren sıradan insanlar için kullanılma amacı gütmemiştir. Antik Yunanistan’da Eshilos’un Yunan mitolojisinden esinlenen oyunu Agamemnon’da, Miken kralı Agememnon’un karısı Clytemnestra, kocasının Truva savaşından muzaffer dönüşünü kutlamak için kırmızı işlemeli bir kilim serdirmiş. Kral bile “tanrı değil, sadece ölümlü bir insan” olduğunu söyleyerek kilimin üstünde yürümek istememiş önce. Gerçekten de kilimde yürüdüğü için acıklı bir son bekliyormuş onu.

Londra’daki Victoria & Albert Müzesi (V&A) küratörlerinden Sonnet Stanfill, kırmızı halının film yıldızları ile eşanlamlı hale geldiğini ve günümüzde onların kral muamelesi gördüğünü söylüyor. “20. yüzyılın ikinci yarısında sinemalar halkın sarayı oldu. Daha önceleri kraliyeti karşılamak için kullanılan kırmızı halı bugün film yıldızlarını karşılıyor” diyor.

“KIRMIZI, EN ZOR VE EN PAHALLI RENK”

Rönesans resimlerinde kırmızı halı sık rastlanan bir nesne. Genellikle karmaşık desenli bu Oryantal halılar tanrıları, azizleri ve kralları içeren resimlerde görülüyor. Stanfill, kırmızı rengin çok eskiden beri kraliyet ve aristokrasi ile ilişkilendirildiğini belirtiyor. “Kırmızı, yapması en zor olan ve en pahalı renkti” diyor. Koşineal ve karmin türü kırmızı boya, eskiden de bugün de kabuklu böceklerden yapılıyor.

15. yüzyılda orta ve kuzey Amerika’daki Aztek ve Mayalar bu şekilde yaptıkları kırmızı boyaları kumaş boyası olarak kullanıyordu. 17. yüzyılda bu boya epeyce ilgi gören bir ihraç ürünü haline gelmişti. 1821’de ABD Başkanı James Monroe’nin Güney Carolina eyaletindeki Georgetown’a gemiyle varışı sırasında yere kırmızı halı serilmesi, önemli görülen olaylarda kırmızı halı kullanımının başlangıcı oldu denebilir.

“KIRMIZI HALI GÖSTERİŞ FIRSATI”

1920’lerde kırmızı halı Hollywood ile eşanlamlı hale geldi. Yıllar içinde de halkın Clark Gable, Jimmy Stewart ve Grace Kelly gibi film yıldızlarını bir anlığına da olsa görme şansı bulacağı yerler oldu. 1961’de kırmızı halı Oscar ödül törenlerinde kullanıldı. 1964’te televizyon kameraları konukların tören salonuna girişini dışarıda görüntüleme kararı almıştı. Böylece kırmızı halı dünya çapında yıldızlar geçidinin odak noktası haline geldi.

Kırmızı halıda geçit kendi başına bir gösteriş fırsatıydı. Film yıldızlarının bu geçit sırasında ne giydiği, kiminle yürüdüğü, ne kadar şık, provokatif ya da özgün olduğu tartışmalara konu oluyordu. Örneğin Barbra Streisand’ın 1969 töreninde giydiği pullu şeffaf pantolon takımı, Funny Girl filmindeki rolü için En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı alması kadar haber konusu olmuştu.

Barbra Streisand

KIRMIZI HALI VE MODA

Liz Hurley 1994′teki Dört Nikah Bir Cenaze filminin galasına yanları çengelli iğneyle tutturulmuş bu Versace elbisesiyle katılmıştı.

Liz Hurley

Yine Cher de 1988’deki Moonstruck filminde Oscar almış, ödül töreninde giydiği siyah dantel elbise ile çok konuşulmuştu. Cher diğer yıllardaki giysileri ve tüylü şapkalarıyla da dikkat çekmişti.

Cher

Kırmızı halı ayrıca kariyer belirleyici bir rol de oynayabilir. İngiliz aktris Elizabeth Hurley, Hugh Grant ile katıldığı Dört Nikah Bir Cenaze filminin galasında giydiği Versace elbise “O elbise” sıfatını kazanmıştı. V&A’nın Versace sergisinde de bu elbiseye yer verilmişti. Küratör Stanfill bu nedenle şovmenlikte Hurley’i de Streisand ve Cher kategorisinde görüyor.

Nicole Kidman

1990’larda moda ve sinema filmleri birbirinden ayrılmaz hale geldi. İşte kırmızı halı bunların birleştiği yerdi. Ünlü moda tasarımcılarına özgü bir alan oldu burası. 1997’de Nicole Kidman’ın giydiği yeşil Dior elbise kırmızı halıda gerçek desinatörlüğün doruğu olmuştu.

Julia-Roberts

2000’lerde ise Renee Zellwegger ve Julia Roberts kırmızı halıda klasik elbiselere dönüş yapan bir avuç asi yıldızdan ikisiydi. İzlandalı şarkıcı ve aktris Björk ise bir adım daha öteye gitmiş, kuğu elbisesiyle akıllarda yer etmişti. Björk’ün 2001 Oscar töreni için giydiği kuğu elbisesi çok tartışılmıştı.

bjork

Bugün Oscar törenlerinde kullanılan 1500 metrekare boyutundaki kırmızı halının serilmesi iki gün alıyor. Bu törenlerdeki medya telaşı ise her geçen yıl artıyor. Fakat 360 derece çekim yapan GlamCam360 ve yıldızların manikür ayrıntısını bile gösteren ManiCam türü çekim olanakları onların daha dikkatli olmasına ve daha klasik tarz seçimlerine neden oluyor.

Fakat bazıları hala beklenmedik bir tarzda giyinmeye devam ediyor. Sosyal medyada yapılan bir ankette, sınırları kıran cesur yaklaşımları seyircinin de desteklediği gözlendi.

 

ilgili haberler