Spor

Kış Spor Oyunları ile üniversiteli sporcular deneyim kazanıyor

Paylaş:

ERZURUM (AA) – Atlama kuleleri, buz pateni, buz hokeyi, curling salonlarının yanı sıra ünlü Palandöken Kayak Merkezi ile kış sporlarında öne çıkan Erzurum, önemli organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.

2011 Kış Üniversite Oyunları, 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF) gibi uluslararası organizasyonların yapıldığı kentte, 2010 yılından beri TÜSF tarafından Kış Sporları Oyunları düzenleniyor.

Buz tırmanışı, buz hokeyi, kar voleybolu, snowboard, curling, biatlon, alp disiplini, kızak ve kayaklı koşu branşlarında düzenlenen Kış Sporları Oyunları, 71 ilden 689 sporcunun katılımıyla devam ediyor.

Oyunlarla sporcuların ulusal ve uluslararası müsabakalar için tecrübe kazanması amaçlanıyor.

Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSF Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organizasyonu, kış sporlarının Avrupa’daki sayılı merkezlerinden olan Erzurum Palandöken’de gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kış Sporları Oyunları’nı 2010’dan beri Erzurum’da gerçekleştirdiklerini hatırlatan Günay, şöyle konuştu:

“Sadece kış sporları değil, tekvando şampiyonasını Erzurum Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirdik. Bunun dışında judo şampiyonasını da burada yaptık. Bu zamana kadar en yoğun katılımlı organizasyonu gerçekleştiriyoruz. 71 üniversiteden 689 sporcumuz katılıyor. Mili sporcuların katılımı da oldukça yüksek. İtalya’da 2025’te Dünya Üniversiteler Kış Oyunları var. Oraya katılacak mili takım sporcularımızla ilgili özel çalışmalarımız var. Hem sayı hem de kalite olarak organizasyona katılım yüksek düzeyde. Bu da bizi mutlu ediyor.”

Kentte uluslararası organizasyonlar düzenlemek için çalıştıklarını anlatan Günay, “2025 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na yaklaşık 1 yıllık hazırlık süreci var. Orada başarılı olacağımız spor branşlarını biliyoruz ve ona göre özel çalışmalar planlıyoruz. Bu anlamda gerek yüksek rakımı gerekse donanımlı ve güzel tesisleriyle bu hazırlıkları Erzurum’da yapıyoruz. Çünkü diğer illerdeki tesislerin sezonu çok kısa sürüyor. Erzurum, dünyadaki sayılı kış sporu merkezlerinden birisi. Bundan sonra sürdürebilirliği sağlamak için Erzurum’da uluslararası nitelikli şampiyonalar, festivaller, kupalar organize etmeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kış olimpiyatlarında özlediğimiz başarıyı yakalamak istiyoruz”

Mehmet Günay, kış sporlarında uluslararası düzeyde önemli başarıların olmadığına dikkati çekerek, “Snowboard branşında aralık ayında üniversitelerde gümüş ve bronz madalya aldık. Sporcuların uluslararası deneyimlerini arttırarak, yaz olimpiyatlarında olduğu gibi kış olimpiyatlarında da özlediğimiz başarıyı yakalamak istiyoruz. Bunla ilgili Bakanlığın özel çalışmaları var. Biz de aynı şekilde özel çalışmalar yapıyoruz. Bunun için en uygun yerin Erzurum olduğunu biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Organizasyona katılan üniversite öğrencisi Gülşah Tosun da yarışların çok keyifli geçtiğini belirterek, “Erzurum’da çok güzel bir hava var. Yarışlar çekişmeli ve eğlenceli geçiyor.” ifadelerini kullandı.

Sporculardan Emine Özüm ise Bayburt’tan Erzurum’daki organizasyona katıldığını anlatarak, “Buz tırmanışı yarışları ve diğer etkinlikler çok keyifli geçiyor. Burada farklı branşları tanıyoruz. Bütün sporcu arkadaşlarıma Erzurum’u tavsiye ederim.” diye konuştu.

Muhabir: İlhami Erkılıç

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu