Yaşam

Kızılderili aktivist Sacheen Littlefeather öldü

Paylaş:

Sinema Akademisi dün yaptığı açıklamada, Marlon Brando‘nun “The Godfather” filmiyle aldığı Oscar ödülünü reddeden Kızılderili aktivist Sacheen Littlefeather‘ın 75 yaşında öldüğünü duyurdu.

Akademi, aktivistin ölüm haberini dün gece attığı bir tweetle duyurdu. Hollywood Reporter, Littlefeather’ın bakıcısı, aktivistin dün öğle saatlerinde Kuzey Kaliforniya’nın Novato kentindeki evinde sevdikleriyle birlikte öldüğünü söylediğini aktardı.

Meme kanseriydi

2021 yılında The Guardian’a röportaj veren, Littlefeather meme kanseri nedeniyle “çok ama çok hasta” olduğunu söylemişti. Yaşlı aktivist, “Bir süredir kemoterapi ve günlük antibiyotik tedavisi görüyorum. Sonuç olarak hafızam eskisi kadar iyi değil. Her zaman çok yorgunum çünkü kanser tam zamanlı bir iş: CT taramaları, MRI’lar, laboratuvar kan çalışmaları, tıbbi ziyaretler, kemoterapi, bulaşıcı hastalık kontrol doktorları… Eğer tembelseniz, kansere başvurmanıza gerek yok” demiş ve ölümden bahsederken, “Başka bir yere gidiyorum. Atalarımın dünyasına gidiyorum. Size veda ediyorum… Gerçek benliğim olma hakkını kazandım” ifadelerini kullanmıştı.

1973 Oscar töreninde yaşananlar

Brando, 1973 yılında The Godfather filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazanmış ancak Amerikan yerlilerinin haklarını desteklemek için töreni protesto ederek katılmamıştı. Brando’nun yerine Littlefeather sahneye çıkarak ödülü almayı reddetmiş, kısa bir konuşma yaparak aktörün ödülü reddetme nedeninin kısmen, “bugün film endüstrisi ve televizyonda, film tekrarlarında Amerikan yerlilerine yapılan muamele” olduğunu açıklamıştı.

O sırada 26 yaşında olan Littlefeather yuhalanmış, daha sonra aktör John Wayne‘in, kendisine saldırmaması için kulisteki güvenlik görevlileri tarafından tutulduğunu ifade etmişti. Sahne arkasındaki diğer kişilerin de saldırgan hareketlerde bulunduğu bildirilmişti. Törenden sonra aktivist, Hollywood tarafından kara listeye alınmıştı.

Geçen ay özür dilediler

Ağustos ayında Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi kendisine yapılan muamele nedeniyle Littlefeather’dan resmi bir özür dilemişti. Oscar törenlerini yöneten kurum, Littlefeather’ı “bize saygının gerekliliğini ve insan onurunun önemini hatırlatmaya devam eden güçlü bir ifade” olarak tanımlamıştı.

Kurum, “Bu açıklama nedeniyle maruz kaldığınız taciz yersiz ve haksızdı. Yaşadığınız duygusal yük ve sektörümüzdeki kariyerinize olan maliyeti telafi edilemez. Gösterdiğiniz cesaret çok uzun süre takdir edilmedi. Bunun için hem en derin özürlerimizi hem de en içten hayranlığımızı sunuyoruz” demişti.

Littlefeather özre şu şekilde yanıt vermişti: “Akademi’nin benden özür dilemesiyle ilgili olarak, biz Kızılderililer çok sabırlı insanlarız, sadece 50 yıl oldu! Bu konuda mizah anlayışımızı her zaman korumamız gerekiyor. Bu bizim hayatta kalma yöntemimiz.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu