Video

Klonlanan 6 bitki türünden 40 bin fidan

Paylaş:

Biyoinovasyon Merkezi bünyesinde belediyece kurulan Doku Kültürü Laboratuvarı ile fidan üretimi yapılıyor. Ulubey ilçesine bağlı Akpınar Mahallesi’ndeki laboratuvarda ekonomik getirisi yüksek bitkilerden doku örnekleri alınarak, doku parçalarının sterilizasyonu sağlanıyor. Daha sonra bitkinin topraktan almak zorunda olduğu besin elementlerini içeren besin ortamları hazırlanarak, steril ediliyor. Bitki doku parçaları besin ortamlarına, yine steril olan biyogüvenlik kabinleri içerisine transfer ediliyor. Elde edilen ana bitkinin birebir kopyası olan bitkiler, iklimlendirme odasında kontrollü ışık ve sıcaklık koşullarında gelişimlerini tamamladıktan sonra üreticilere dağıtılabilecek fidanlar haline getiriliyor.

Fidanlar, bir süre dış ortam alıştırmasına tabi tutulduktan sonra dikime hazır hale geliyor. Bu şekilde erişiminde güçlük olan ve ekonomik getirisi yüksek olan fidanların klonlama yöntemiyle, kısa sürede çok sayıda fidanının yerine düşük maliyetle üretimi sağlanarak, üreticilerle buluşması sağlanıyor. ‘Mavi yemiş’, ‘orkide’, ‘aronya’, ‘lavanta’, ‘stevia’ ve ‘gül’ olmak üzere 6 bitki, klonlanarak 40 bin fidan elde edilen laboratuvarda, yılda 500 bin adet fidan üretilecek.

“ÇOK SAYIDA KLON FİDANLARINI ÜRETECEĞİZ”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Dairesi Biyoinavasyon Şube Müdürü Ethem Gözkonan, laboratuvarda herhangi bir bitkinin parçası alınarak klonlama ile kopyalanıp, çok sayıda fidan üretimi yapıldığını söyledi. Bir bitkinin tek bir parçasından yaklaşık 100 bin fidan üretimi yapılabildiğini belirten Gözkonan, “Burada doğada yetişen ve insanların ürününden memnun olduğu, kaybolmaya yüz tutmuş bitkileri çoğaltıyoruz. Aynı zamanda ekonomik değeri olan ve fidan erişiminde güçlük çekilen bitki türlerini klonlayarak, fidan üretimini gerçekleştiriyoruz. Küçük bir doku parçasını alıp, burada kendi hazırladığımız, dünyada bilenen bilimsel çalışmalar sonucu ortaya konulmuş besi ortamlarına ekim yapmak suretiyle steril ortamda, kısa sürede bunların büyümesini ve tekrar bu işlemi uygulayarak geometrik bir artışla fidan elde edilmesini sağlıyoruz. Yerel bilirkişilerin beyanları doğrultusunda elimizde incir, armut, erik türü mevcut. Bunlarla ilgili ilk olarak dokularımızı aldık. Kaybolmaması için stoklarımızı oluşturuyoruz. Daha sonra doku kültürü yöntemiyle fidanları çoğaltarak elde edilen fidanları yine üreticilerimizle buluşturacağız” dedi.

“ÜRETİMİ YAPILAN BİTKİ TÜRÜ SAYISI 19 OLACAK”

Tesiste bugüne kadar 40 bin fidanın klonlandığını ifade eden Gözkonan, “Herhangi bir türde bahçe kurmak istediğinizde fidanlara erişim söz konusu olması lazım. Bazı türlerde ücretini ödeseniz dahi erişiminde uzun süre beklemeniz gereken süreçler söz konusu. Biz de o bitkileri doku kültürüyle burada çoğaltıyoruz. Şu an bu alanda bulunan kavanozların içerisinde yaklaşık 40 bin tane klonlanmış fidan var. Birim alanda yüksek gelir getiren meyve türlerinin fidanlarını da burada üretmeye başladık. Hem bunlarla ilgili üreticileri teşvik edeceğiz hem de ihtiyaç duydukları fidanları burada üretip, temin etmiş olacağız. Zamanla kapasitemizin artmasıyla belki il sınırlarımızın dışına, ülke çapına fidan sağlayabilme aşamasına geleceğiz” diye konuştu.

Ethem Gözkonan, üretimi yapılan bitki tür sayısını 19’a çıkartacaklarını, yıllık ise 500 bin dolayında fidan üreteceklerini ifade etti.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu