Sağlık

Kolesterolü ilaçsız düşürme yolları

Paylaş:

Kalp hastalıklarının altında yatan en kıymetli sebeplerden biri de kolesterol bedellerinin olağanın dışında seyretmesidir. Yüksek kolesterol kıymetleri (LDL) dikkate alınmadığında önemli sıhhat meselelerine yol açarken, uzmanlara nazaran bu problemle kolay ömür üslubu tedbirleriyle başa çıkmak mümkün. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Yılmaz, işte bu tedbirlere dikkat çekerek, kolesterolle ilgili şu bilgileri paylaştı:

Prof. Dr. Oğuz Yılmaz

NELER YAPILABİLİR?

Kolesterolü doğal tekniklerle denetim altında tutmanın yolları şöyle sıralayabiliriz:

1-Sağlıklı bir diyet uygulayın: Kırmızı et, tam yağlı süt eserleri, tereyağı, margarin üzere doymuş yağ ve trans yağ içeren yiyecekleri sınırlayın. Zeytinyağı, avokado, fındık ve tohumlar üzere doymamış yağ içeren yiyecekleri tercih edin. Ayrıyeten, yüksek lifli besinleri tüketmeye itina gösterin. Tuz ve şekeri azaltın, bol su için.

2-Mutlaka idman yapın: Haftada en az 150 dakika orta seviyede aerobik idman yapmaya çalışın. Yürüyüş, koşu, bisiklet sürme, yüzme, dans üzere aktiviteler kalp-damar hastalıklarından korunmaya da yardımcı olur. Bilhassa idman makus kolesterolü düşürüp, yeterli kolesterolü ise besbelli derecede yükseltebilir.

3-Sigara içmeyin: Tütün kullanımının ziyanları dünya çapında bilinmektedir ve yalnızca kalp-damar hastalıklarına da neden olabilir. Şayet sigara bırakma konusunda zorlanıyorsanız, ailenizden yahut doktorunuzdan dayanak alabilirsiniz.

4-Alkol tüketiminizi sınırlayın: Alkol tüketimi, bedende güç depolamak için kullanılan yağ molekülleri olan trigliserit seviyelerini artırabilir. Yüksek trigliserit seviyeleri, bilhassa kolesterolle birlikte yüksekse, kalp-damar sistemi üzerinde olumsuz tesirler yapabilir. Bu nedenle alkolden uzak durmak ya da tüketimini sınırlamak değerlidir.

5-İdeal kilonuzda kalın: Vücut yükünün artışı, kas iskelet sistemi sorunları, ruhsal hastalıklar, hormon dengesizlikleri, şeker hastalığı, insülin direnci ve tiroit bezi hastalıkları üzere birçok sıhhat sorunu obezitenin yaygın sonuçları ortasındadır. Ülkü kiloya ulaşmak görünüş açısından değil, birebir vakitte kalp-damar sıhhati açısından da değerlidir.

6-Stresinizi yönetin: Kronik gerilimin beden üzerindeki olumsuz tesirlerinden biri de kolesterol düzeylerinin artırmasıdır. Gerilim, bedende kortizol üzere gerilim hormonlarının salgılanmasına neden olabilir. Bu hormonlar, trigliserit düzeylerini artırabilir ve berbat kolesterol düzeylerini yükseltebilir. Bu da kalp-damar hastalıkları riskini artırabilir. Gerilimle başa çıkmak için derin nefes idmanlarını deneyebilirsiniz.

7-Düzenli olarak denetime gidin: Kolesterol düzeyleri kolay bir kan tetkikiyle tespit edilebilir ve nizamlı aralıklarla denetim edilmesi değerlidir. Kolesterol düzeyleri sonda yahut yüksek ise bilhassa de hipertansiyon, diyabet, ailesel kolesterol yüksekliği yahut ailede kalp ve damar hastalığı kıssası var ise bu denetimler sıklaştırılmalıdır. Zira erken teşhis, gerekli tedbirleri almanızı sağlayabilir. Kolesterol düzeylerinde artış tespit edildiğinde, hekiminiz size uygun tedavi planını önerecektir. Bu ekseriyetle ömür usulü değişikliklerini içerir, fakat bazen ilaç tedavisi de gerekebilir. 9-11 yaş aralığında kesinlikle bir sefer de olsa kolesterol düzeylerinin denetim edilmesi, olağan ise de her 5 yılda bir tetkik edilmesi önerilmektedir. Yüksek kolesterol, hayat şekli değişiklikleriyle düşürülemediğinde yahut eşlik eden kalp damar hastalıkları var ise ilaç kullanımı kaçınılmazdır.

NEDEN YÜKSELİR?

– Ailesel kolesterol yüksekliği üzere genetik durumların olması, sıhhatsiz beslenme ve yağlı besinlerin çok tüketilmesi, fazla kilolu olmak ve fizikî aktivite eksikliği sonucu hareketsiz ömür sürmek kolesterolü yükselten sebeplerdir.

BELİRTİ VERİR Mİ?

Kolesterol düzeyleri kan şekerinin düşüp yükselmesi üzere hissedilmez. Tehlikeli olan da zati budur. Belirti vermeden vakitle tüm beden damarlarında süratle artan hastalığa sebep olabilir. Göz kapakları ve etrafında sarı yağ birikimi, ellerde ve tendonlarda yağ birikimi kan yağlarının daima ve çok yüksek gittiğinin bir işareti olabilir. Başka taraftan göğüs ağrısı, uzuvlarda uyuşma, soğukluk, baş dönmesi, konuşma bozukluğu, geç uygunlaşan yaralar da yüksek kolesterole bağlı gelişmiş damar hastalıklarının işaretleri olabilir.

HANGİ SIKINTILARA SEBEP OLUR?

Kan düzeylerinin yüksekliği kan damarlarının iç duvarlarında yağ birikintilerine sebep olur. Bunlar da vakitle damarlarda darlık ve tıkanıklıklar yaratarak; kalp krizi, inme (felç) üzere hayati kayıplara sebep olan sonuçlar doğurur.

İLAÇLARIN YAN TESİRLERİ VAR MI?

Kolesterol yüksekliğinde ilaç tedavisi ekseriyetle statin ismi verilen ilaçlarla başlar. Bedenimize ziyanlı tesirleri olabileceği kaygısıyla birden fazla vakit hayat kurtarıcı bu ilaçlar kullanılmamaktadır. Az durumlar haricinde bu ilaçlar gerek hormon düzeylerinde gerekse başka beden işlevlerinde klinik olarak besbelli aksilikler yaratmamaktadır. Kolesterol düzeylerinin yüksek seyretmesiyle karşılaşacağınız tehlikeler ise çok daha hayatidir. Aralıksız kullanılması gereken ilacın olumlu yahut olumsuz tüm tesirleri doktorunuz tarafından da yakından takip edilecek ve gereğinde doz yahut ilaç değişikliği yapılacaktır.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu