GüncelGündem

Konakçı’nın ‘nikah’ iddiasına ilahiyatçılar tepkili: Dinde yeri yok, halkımız itibar etmesin

Paylaş:

Ankara Melike Hatun Camii İmamı Halil Konakçı, “Hz. Meryem annemiz var. O bizim annemizdir. Neden annemizdir biliyor musunuz? Hem Hz. İsa’nın annesi olması hasebiyle hem de cennette efendimiz aleyhisselam ve salat u selamın eşi olacağı hasebiyle. Allah cennette Hz. Meryem’i efendimiz aleyhisselam ile nikah edecek.” sözleri ile kadınları hedef aldı. Konakçı’nın iddiası sosyal medyada büyük yankı uyandırdı, eleştirilere neden oldu.

İmam Konakçı daha önce de “Dinde zorlama var. Nasıl var? Namaz kılmamanın hukukta cezası var. Şimdi uygulanmıyor olabilir. Oruç tutmamanın dinde cezası var. Sopalama var. Demek ki dinde zorlama var” sözleri nedeniyle çokça eleştirilmişti.

Birçok sosyal medya kullanıcısı “Allah cennette Hz. Meryem’i Hz. Muhammed ile nikahlayacak” sözleri nedeniyle Konakçı’yı eleştirirken, aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın konu hakkında sessiz kalmaması çağrısında bulundu.

‘Size bağlı çalışan bu adama niye sesiniz çıkmıyor?’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı etiketleyerek “Size bağlı çalışan bu adama niye sesiniz çıkmıyor” diye sorarak paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Siz 2017’de ‘FETÖ, Hz. Muhammed’in Hz. Meryem ile evlendiği ve haşa Hz. İsa’nın babası sayıldığı gibi sapkın söylemlerde bulunmuştur’ açıklaması yapmadınız mı? Şimdi size bağlı çalışan bu adama niye sesiniz çıkmıyor? Atatürk ve kadın karşıtı olduğu için mi? “

‘Edep dışı saygısız bir ifade’

Hukukçu yazar Sıdkı Zilan da iddiayı edep dışı ve saygısız bir ifade olarak niteleyerek şu paylaşımda bulundu:

“Hayal ürünü fantezileri din diye anlatıyorlar. Böyle bir şeyin aslı da astarı da yoktur. Edep dışı, saygısız bir ifade ve de camiye, ilme, irfana, İslam’a, Müslümanlara, Hıristiyanlara, Hz. Muhammed sav ve Hz. Meryem annemize de hakaret ve şanı yüce Allah’a da saygısızlıktır.”

Independent Türkçe’ye konu hakkında değerlendirmede bulunan ilahiyatçılar, iddianın gerçeği yansıtmadığı görüşünde.

‘İslam kaynaklarında böyle bir bilgi yok’

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Bilen, İslam kaynaklarında böyle bir bilginin olmadığını söyledi.

İddianın gerçeği yansıtmadığını kaydeden Bilen, “Bu daha önce FETÖ tarafından da söylenmişti” dedi.

İddianın sahih bir bilgi olmadığına değinen Bilen, “Belki zamanında biri bu tür bir yorum yapmış olabilir ama iddia edilen konu sahih bir bilgi değildir. İslam kaynaklarında böyle bilgi yok” diye konuştu.

‘Bu tamamen Kur’an-ı Kerim’e aykırıdır’

Süleymaniye Vakfı Başkanı ilahiyatçı Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır da Bilen ile benzer görüşte.

Allah’ın cennette evli olmayanları evlendireceğini ama kimi kiminle evlendireceğinin belli olmadığını belirten Bayındır, “Seçimi evlenecek olanlar yapacak. Elbette Allah yapabilir ama kesin olarak yapacak diyemeyiz. Bu bizim bileceğimiz bir şey değildir” dedi.

İlahiyatçı Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, şunları kaydetti:

“Ayetlere baktığımızda Meryem validemiz istediği biriyle elbette evlenebilir ama kimi istediğini sadece kendisi bilebilir. Onun için burada herhangi birinin söylemesi mümkün değil. Bu tamamen Kur’an-ı Kerim’e aykırıdır.”

‘Önce akla, vahye ve inandırıcılığa uygun olmalı’

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. İsrafil Balcı, dinde yeri olmayan vatandaşların inanmaması gerektiğini söyledi.

İddianın dinde yeri olmadığı gibi erken dönem kayıtlarda da geçmediğini aktaran Prof. Dr. Balcı, “Bu çok çok sonradan üretilen birtakım iddialardan başka bir şey değildir. Bir kısım kaynaklarda yer aldığı için bazı insanlar da kaynaklarda vardır ve doğru zannediyor ama bu hezeyan doğru değil” değerlendirmesinde bulundu.

Geçmişte FETÖ’nün de benzer bir iddiada bulunduğunu ve Diyanet’in bunu sapkınlık olarak değerlendirdiğine vurgu yapan Balcı, “Ama şimdi aynı iddiayı bu sefer Diyanet’in çalışanı sunuyor ve bu topluma imamlık yapıyor, bu konuda herhangi bir açıklama yapılmıyor. Söz konusu iddia son derece anlamsız olduğu gibi çelişkili de. Bir kere bunun düzeltilmesi gerekiyor. Bir iddianın bir kaynakta var olması onun doğru olduğu anlamı çıkmaz. Bunun önce akla, vahye, inandırıcılığa ve tarihi gerçeklere uygun olup olmadığı irdelenir, sonra görüş beyan edilir” uyarısında bulundu.

‘Bunun dinde yeri yok, lütfen halkımız itibar etmesin’

Din konusunda uzman olmayanların benzer açıklamalarda bulunmaması gerektiğini, çünkü insanların bu tür açıklamalara itibar ettiğini dile getiren Balcı, “İtibar edilince de fecaat ortaya çıkıyor ve bu sefer de dine dışardan bakan insanlara sürekli malzeme veriliyor ve bu dine zarar vermekten başka bir şeye yaramıyor” dedi ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Ezcümle, erken döneme ait kaynaklardan bu tür iddiaların hiçbirisine rastlanmaz, böyle bir şey yok. Bu ne sahabenin ne tabiinin ne de daha sonraki alimlerin gündemine gelmiştir. Bu birileri tarafından üretilmiş bir şeydir. Nitekim ilgili zat bu iddiayı savunurken Süyüti’den (Celâleddîn Süyûtî, Arap din bilgini) alıntı yapıyor. Süyüti ise oldukça geç döneme ait bir kaynak. Dolayısıyla oldukça geç döneme ait bir kaynakta bir iddia var diye bunu getirip insanlara bilgi diye sunup, hele hele dini değerler üzerinden bu tür fecaatlere yol açmak dine zarar vermekten başka hiçbir anlama gelmiyor. Şiddetle kınıyorum. Bunların dinde yeri yoktur. Lütfen halkımız bunlara itibar etmesin.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu