O köşe instagram köşesi, bu köşe hatıra köşesi, şu köşe mermer köşesi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin ziyaretinde yer alan bürokratlardan biri olan Antalya Valisi Münir Karaloğlu sosyal medyada paylaştığı fotoğrafla gündeme gelmişti.Cem yılmaz gibi sanatçılar da ,twitter hesaplarında Vali Münir karaoğlu’nun resimlerini paylaşmıştı.
Antalya Valisi ,Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile birlikte gittiği Çin’de ,geleneksel kıyafetler giyerek altın varaklı tahta oturarak çektirdiği paylaşımını dün twitter hesabından silmişti.Paylaşımını kaldırırken de ,” eskiden hatıra köşesi vardı ,şimdi instagram köşesi var .Çin’de bu amaçla hazırlanmış köşede fotoğraf çektirdim hesabımda paylaştım ,milyonlarca insan aynı şeyi her gün yapıyor ,hayatımız renkleniyor .Ancak çok garip tepkiler ile karşılaştım .Öncelikle duruma olumlu yaklaşanlara teşekkür ediyorum .Lakin ipe sapa gelmez yorumlarla hoş bir anı fotoğrafına karanlık ve kir bulaştıranları kınıyorum.Sosyal medyayı kirleten bu hesaplar insan olanı tahrip ediyor.Yazıktır,ayıptır .Paylaştığım karenin sempatik olduğuna inanıyorum .Ancak bazı art niyetliler o anı kirletmesin diye kaldırdım” demişti.

Ancak Vali Karaloğlu’nun Çin temasları sürerken 13 Mayıs tarihinde paylaştığı bir başka ayrıntı ise Antalyalı yaşam savunucularını bir hayli üzdü. 10 Mayıs’ta Finike Kızılcık Yaylası’ndaki evinde eşiyle birlikte vahşi bir cinayete kurban giden Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’nun cenazelerinin defnedildiği gün Çin temaslarıyla ilgili paylaşımda bulunan Vali Karaloğlu’nun, “Anhui eyaletinde son durağımız Chuzhou Belediyesi. Türk mermeri için oluşturulacak Mermer şehri konusunu konuştuk” ifadeleri dikkat çekti. Büyüknohutçu çifti, mermer ocaklarının tahrip ettiği sedir ormanları ve tarım alanlarını koruma mücadelesi verirken şaibeli bir şekilde öldürülmüştü.

Çin temasları sırasında Antalya’nın tanıtımını da yapan Vali Karaloğlu, Anhui eyaletinin başkenti konumundaki Hefei ile Antalya arasında düzenlenen kardeş şehir protokolünü de imzalandı. 12 Mayıs tarihinde imzalanan protokolle ilgili törene her iki ülkeden yetkililer katıldı.

Çin’in Anhui eyaletinin başkenti konumundaki Hefei Belediyesinin de ziyaret edilerek, kurulması planlanan ‘TurkTown’ ile ilgili niyet mektubunun imzalandığı protokol ile iki şehir arasında ticaret, yatırım, turizm, kültür-sanat ve eğitim alanlarında ilişkilerin geliştirilmesi hedefleniyor.

Yaşadığı bölgede birbiri ardında açılan mermer ocaklarının sedir ve çam ormanlarıyla tarım alanlarına verdiği zararı önlemek için yürüttüğü hukuk mücadelesiyle tanınan Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun eşiyle birlikte şaibeli bir şekilde öldürülmesine yönelik tepkiler sürerken Vali Karaloğlu’nun ‘mermerli’ paylaşımı yaşam savunucularını üzdü.

Vali Karaloğlu’nun tüm ülkede tepkiyle karşılanan Büyüknohutçu çiftinin öldürülmesiyle ilgili herhangi bir açıklama ya da taziye mesajı yayınlamaması dikkat çekti.

Finike bölgesi dâhil olmak üzere Türkiye’den çıkartılan mermerin büyük bölümü, sektörün en büyük tedarikçisi konumundaki Çin’e işlenmemiş halde hammadde olarak ihraç ediliyor.

odatv

ilgili haberler