Ekonomi

Kriz Kahini Ekonomistten Korkutan Enflasyon ve Faiz Sözleri!

Paylaş:

2008 finansal krizini tahmin ettiği için ‘kriz kâhini’ olarak anılan ABD’li ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) “stagflasyonu” önlemek için faiz oranlarını artırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Kötümserliğiyle ünlü Roubini, petrol fiyatlarındaki son artışın manşet enflasyonu yüksek tutacağını ve para politikasının gevşetilmesi yönünde herhangi bir konuşma için henüz erken olduğunu belirtti.

AVRUPA’NIN BÜYÜK İKİLEMİ

Bugün Bloomberg TV’ye konuşan ABD’li ekonomist, ECB ve BoE’nin ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) daha büyük bir ikilemle karşı karşıya olduğunu çünkü Avrupa’da fiyatların hâlâ hızlı arttığını ve büyümenin yavaşladığını, ancak enflasyonu düşürmek için faiz artırmaya devam etmeleri gerektiğini vurguladı.

“Bu hem ECB hem de BoE için bir ikilem” diyen Roubini, “Bir taraftan ekonomik aktivitenin daralması belki de faiz artışlarında durmalarına yol açacak. Öte yandan enflasyonun hedefin çok üzerinde kalması durumunda çok daha fazla artışa gitmeleri gerekebilir” ifadelerini kullandı.

New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi’nde ekonomi ve uluslararası işletme profesörü olan Roubini, BoE’nin şu an yüzde 5,25 seviyesindeki politika faizini yüzde 5,75’e kadar yükseltmesi gerektiğini dile getirdi.

BOE’den son dönemde gelen “güvercin” sinyalleri bir sorun olarak değerlendiren Roubini, “Daha fazla faiz artışı yapılmazsa enflasyonun çıpası çözülebilir ve gerçek stagflasyon yaşanabilir” uyarısında bulundu.

BoE’nin bu haftaki toplantısında faizi yüzde 5,50’ye yükseltmesi bekleniyor. ECB de geçen hafta 25 baz puanlık artışla mevduat faizini yüzde 4’e, ana refinansman faizini yüzde 4,50’ye, gecelik borç verme faizini yüzde 4,75’e yükseltmişti.

Euro Bölgesi’nde yıllık tüketici enflasyonu ağustosta yüzde 5,3 ile bankanın yüzde 2’lik resmi hedefinin çok üstünde yer almaya devam etmişti. Enerji fiyatlarındaki artış, enflasyonist baskıların güçlü kalmasında etkili oluyor.

İngiltere’de temmuzda yüzde 6,8 olan enflasyonun ağustosta yüzde 7,1’e yükselmiş olduğu tahmin ediliyor.

ABD VE BORSA DEĞERLENDİRMESİ

ABD’nin daha güçlü bir konumda bulunduğunu, ekonomide “sert iniş” olmayacağına işaret eden “iyi haberler” olduğunu ancak piyasaların gelecek yılın başlarında faiz indirimi beklemesinin yanlış olduğunu öne süren ünlü ekonomist, “Bunun yerine Fed’in faiz oranlarını daha da artırması gerekebileceğini ve ilk faiz indiriminin 2024 yılının ortasına doğru gelebileceğini söyledi.

Roubini, Fed için, “İşlerinin bittiğini söyleyemezler. Manşet enflasyon yükseliyor, petrol fiyatları yükseliyor, başka bir artış olma potansiyeli var” dedi.

Fed’in bu hafta faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 aralığında tutması bekleniyor.

Yılın geri kalanında ABD hisse senetlerinde açığa satış yapılması tavsiyesinde bulunan ve yatırımcıların kredi ve tahvil piyasaları konusunda fazla iyimser olduklarını öne süren Roubini, “Küresel ekonominin durumu göz önüne alındığında ABD hisse senetlerinde yüzde 10’luk bir düşüşün mümkün olduğu” uyarısında bulundu ve diğer borsaların daha da kötü durumda olacağını ekledi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu