Siyaset

Ermenistan’ın Azerbaycan’ın şartlarını kabul etmesi İran’ın uykularını kaçırdı: Gereksiz yere askerlerini ölüme göndermeyin

Paylaş:

Ermenistan, Azerbaycan‘ın önerdiği Karadağ’da Ermenilerin yaşadığı bölgeye tırlarla insani yardım götürecek rotayı kabul etmek zorunda kalırken, İran‘dan tansiyonu tırmandıracak açıklama geldi. İran, Ermenistan‘la temasını sağlayan güzergahın kapatılmasına ya da sınırlanmasına müsaade vermeyeceğini duyurdu. İran, Azerbaycan‘ı operasyon yapmaması konusunda uyararak, “Gereksiz yere askerlerinizi mevte göndermeyin” tabirlerini kullandı. Tahran idaresi, Ermenistan‘la kara temasını kesebileceği için Zengezur Koridoru’nun açılmasına da müsaade vermeyeceğini belirtti.

ERMENİSTAN, AZERBAYCAN’IN SUNDUĞU ROTAYI KABUL ETTİ

Azerbaycan ile Ermenistan, Karabağ’daki rota sorunu konusunda şimdilik anlaştı. Ermenistan, Azerbaycan‘ın önerdiği rotayı kabul etti. Buna nazaran, Karabağ’daki Ermenilerin yaşadığı Hankendi’ye tıpkı anda iki güzergahtan TIR geçişi sağlanıyor. Ağdam-Hankendi ve Laçın-Hankendi yollarından Milletlerarası Kızılhaç Komitesi (ICRC) TIR’ları bu sabah prestijiyle eş vakitli geçmeye başladı.

TIRLARIN GEÇİŞİ BAŞLADI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün saat 07.00 sıralarında Azerbaycan‘ın Ağdam-Hankendi ve Laçin-Hankendi yollarından ICRC tırlarının eş vakitli geçişi sağlandı. Ağdam-Askaran-Hankendi yolu açık ve fonksiyoneldir, o denli de olmalıdır. Bu, Azerbaycan‘ın prensipli, adil, legal ve geri dönülemez tutumudur” sözlerini kullandı.

“MASKELER YIRTILIYOR, GERÇEKLER KALIYOR”

Uluslararası toplumun, Azerbaycan tarafından rastgele bir ablukanın uygulanmadığına bir kere daha şahit olduğunu belirten Hacıyev, şunları kaydetti: “Ama Ermenistan ve yasa dışı kukla rejimin, lobi kümeleri ve birtakım Batılı yozlaşmış siyasetçiler ve ön yargılı medyanın halkı yanılttığı, abluka tiyatrosunu sahnelediği, insani sorunları militarize ettiği ve siyasallaştırdığı görüldü. Maskeler yırtılıyor, gerçekler kalıyor. Azerbaycan’da gri bölgelere yer yok.”

İRAN’IN KAYGILARI ARTTI

Rota meselesinin çözülmesi ise İran‘ın uykularını kaçırdı. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, İran ve Ermenistan’ı birbirine bağlayan tarihi güzergahın kapatılmasına ya da sınırlanmasına müsaade verilmeyeceğini söyledi.

“AZERBAYCAN GEREKSİZ YERE ASKERLERİNİ VEFATA GÖNDERMEMELİ”

Azerbaycan’ın bölgede rastgele bir askeri operasyon yapmamasını, aksi halde İran’ın 10 daha güçlü operasyonla karşılık vereceğini savunan İran Ulusal Güvenlik Komitesi üyesi milletvekili Yakup Rızazade, “Dolayısıyla, Azerbaycan gereksiz yere askerlerini vefata göndermemeli” dedi.

“ZENGEZUR KORİDORU’NA ASLA MÜSAADE VERİLMEYECEK”

İran’dan gelen açıklamalarda Azerbaycan ve Nahcıvan’ı birbirine bağlayacak Zengezur koridorunun açılmasına asla müsaade verilmeyeceği belirtildi. Koridorun açılması halinde İran ile Ermenistan ortasındaki kara kontağının kesilmesi ihtimali Tahran idaresini endişelendiriyor.

AZERBAYCAN, LAÇİN-HANKENDİ YOLUNU KAPATMIŞTI

Azerbaycan, Karabağ’da yaşayan Ermenilerin Ermenistan’a gidiş gelişlerde kullandıkları Laçın-Hankendi yolunda, hudut muhafızlarına Ermenistan’dan ateş açılması ve Milletlerarası Kızılhaç Komitesi araçlarıyla kaçak eşya taşınmasını münasebet göstererek bir müddettir kısıtlama uyguluyordu. Siviller için açık olan güzergahta ağır vasıtaların geçişine müsaade edilmiyordu.

TIRLAR, 1 AYDIR HUDUTTA BEKLİYORDU

Yolun kapalı olmasını münasebet göstererek Karabağ’daki Ermeni nüfusun “insani krizle yüz yüze kaldığını” argüman eden Ermenistan’ın gönderdiği tırlar, yaklaşık bir aydır sonda bekletiliyor. Hükümran olduğu topraklarda kendisiyle daha evvelden konuşulmayan sevkiyata müsaade vermeyeceğini belirten Bakü idaresi, Karabağ’daki Ermeni nüfusa sevkiyatlar için Ağdam-Hankendi yolunu öneriyordu. Azerbaycan Kızılayının Karabağ’da yaşayan Ermeniler için gönderdiği 40 ton un yüklü 2 yardım tırının geçişine ise şimdi imkan sağlanmış değil. Rus güçlerinin Ağdam-Hankendi yolundaki denetim noktasında 20 günden fazladır bekletilen tırların geçişi, Karabağ’daki Ermenilerin kelamda idaresince engelleniyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu