Ekonomi

Küçükler gitti büyükler geldi

Paylaş:

Tolga UĞUR

BORSA İstanbul’da yatırımcı sayısı seçimden sonra birinci kere kasım ayında gerilerken, küçük yatırımcılar pay senetlerinden çıkış yaptı. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) datalarına nazaran kasım ayında borsadaki yatırımcı sayısı 349.862 kişi azaldı. Böylelikle nisan ayından sonra birinci kere aylık bazda borsadaki yatırımcı sayısı gerilemiş oldu. Borsa İstanbul BIST 100 endeksinin kasımda yüzde 5.5 yükselmesiyle yatırımcıların portföy kıymetleri yüzde 1.4 oranında arttı. Borsadaki azalan yatırımcı sayısının en net görüldüğü küme “halka arz yatırımcısı” olarak da isimlendirilen 1.001 ile 5.000 liralık portföy diliminde yaşandı. Borsadaki yatırımı 1.001 ile 5.000 lira ortasında olanların sayısı kasımda 528.532 kişi azalarak 2.4 milyona geriledi. Ekim ayında bu kümedeki yatırımcı sayısı halka arzların da tesiriyle 780.065 kişi artmıştı.

ÜÇTE İKİSİNİN 20.000’DEN AZ

MKK bilgilerine nazaran pay senetlerine 5.001 ile 10.000 lira ortasında yatırım yapanların sayısı da kasımda 15.228 kişi azaldı. Kasım prestijiyle 10.000 liranın altında pay yatırım yapanların sayısı 4.6 milyona ulaştı. 10.001 lira 20.000 lira ortasındaki portföyler de eklendiği vakit, borsadaki yatırımcıların yüzde 66’sının yatırımları 20.000 liranın altında bulunduğu görülüyor. Küçük yatırımcılar kasımda çıkarken büyük yatırımcıların sayısında ise artış gerçekleşti. Borsa yatırımları 100 bin liranın üzerinde olan yatırımcı sayısı kasımda 30.440 kişi arttı. Bu kümedeki yatırımcı sayısı ekimde yaklaşık 42 bin kişi azalmıştı. Portföy büyüklüğü 1 milyon liranın üzerinde bulunan yatırımcı sayısı ise 7.804 kişi artarak yine 200.000’nin üzerine çıktı.

Ortadoğu’nun en çok kaybettiren borsası

İsrail-Hamas savaşının başladığı 7 Ekim’den bu yana Ortadoğu’daki borsalar ortasında en çok kaybettiren Borsa İstanbul oldu. BIST 100 endeksindeki kayıp yüzde 12.28’i gördükten sonra cuma kapanışı prestijiyle yüzde 4.5 düzeyine çekildi. BIST 100 endeksi 6 Ekim Cuma gününü 8.400 puanın üzerinde tamamlamıştı. Tıpkı periyotta Mısır Borsası yüzde 23.4 oranında pahalanarak en çok kazandıran bölge borsası oldu. İsrail Borsası ise son 7 haftada yüzde 2.2 kaybettirdi. Körfez ülkeleri ortasında Suudi Arabistan ve Katar’ın borsası 7 Ekim-1 Aralık tarihleri ortasında yatırımıcısına kazandırırken, Birleşik Arap Emirlikleri’nin pay senetleri ise kaybettirdi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu