Kuran kurslarına 49 yıllığına bedelsiz arazi tahsisi..

Belediyeler ve İl Özel İdareleri de dahil kamuya ait arsa ve araziler, Kuran kurslarına ve dini amaçla açılan yurt ve pansiyonlara da 49 yıllığına bedelsiz verilebilecek.Hazine arazisi hakkından hükümetin onay vereceği vakıf okulları, yurtlar da yararlanacak.

Belediyeler ve İl Özel İdareleri de dahil kamuya ait arsa ve araziler, Kuran kurslarına ve dini amaçla açılan yurt ve pansiyonlara da 49 yıllığına bedelsiz verilebilecek.Hazine arazisi hakkından hükümetin onay vereceği vakıf okulları, yurtlar da yararlanacak.

Sözcü gazetesinden  Erdoğan Süzer’in haberine göre, hükümetin daha önce torba yasayla Meclis’ten geçirdiği Kuran kurslarına bedava hazine arazisi tahsisine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı “Kamu Taşınmazları Üzerinde Eğitim Ve Yurt Faaliyetleri İçin Üst Hakkı Tesis Edilmesine İlişkin Yönetmelik” ismini taşıyan düzenlemeye göre, vergi muafiyeti tanınan vakıflara ait üniversite dahil tüm okul ve yurtlar ile Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak açılan Kuran okumak, anlamını öğrenmek, hafızlık yapmak ve din eğitimi almak isteyen vatandaşlara verilen eğitimler için gereken araziler Hazine tarafından 49 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilecek. Ücretsiz Hazine arazisi tahsisi hakkından Diyanet’e bağlı kursların yurt ve pansiyonları da yararlandırılacak.

Yönetmeliğe göre, Hazine arsa ve arazilerinin bedelsiz olarak 49 yıllığına hangi vakıf, kurum ve kurslara tahsis edildiğini ise kamuoyu öğrenemeyecek. Hazine arazisi üzerine yurt, okul ya da dini kurs yeri açanlar arazinin yüzde 20’sini ticari amaçlı tesise dönüştürüp para kazanacak. Üstelik üçüncü kişilere işletmesini verip kira ve benzeri gelirler elde edebilecek. Geçmişteki uygulamaların aksine buradan elde edilecek gelirlerden Hazine hiçbir hasılat payı alamayacak.

jurnalci.com