GüncelGündem

Kurban pazarlarında bayram hareketliliği başladı

Paylaş:

ANKARA (AA) – Kurban Bayramı’na geri sayım başlarken, başkentteki satış noktalarında bayram hareketliliği başladı.

Altındağ’da kurulan kurban satış yerinde satış yapan yetiştiriciler, vatandaşların pazar yerlerini daha çok hafta sonu ziyaret ettiğini ve bayramın yaklaşmasıyla bu hareketliliğin daha da artmasını beklediklerini bildirdi.

Yetiştiriciler, büyükbaş hayvanlarda canlı kilo fiyatının 250 liradan başladığını belirtti. Kurban pazarları, hayvanlarını erkenden almak isteyen vatandaşların çetin pazarlığına da sahne oluyor.

“Kurban sevkiyatı için tüm tedbirler alındı”

Bülent Korkmaz, Altındağ’da bulunan kurbanlık satış ve kesim alanında AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Tarım ve Orman Bakanlığının kurbanlık sevkiyatında yurt genelinde gereken tüm tedbirleri aldığını kaydetti.

İl müdürlüğü olarak şehrin tüm giriş noktalarında görevli veteriner hekimler ve kolluk kuvvetleriyle birlikte kontrol yaptıklarını aktaran Korkmaz, belgesiz, aşısız ve küpesiz hayvanların kente girmemesi için tüm tedbirleri aldıklarını söyledi.

Korkmaz, bayram süresi de dahil olmak üzere bu kontrollerin devam edeceğini belirterek, “Şu an ilimiz genelinde 10 kurban pazar yeri kurulmuş durumda. Hem kurban satış noktaları hem de Kurban Hizmetleri Komisyonumuzun izin verdiği geçici satış yerleri dahil 265 noktada veteriner hekimler gerekli kontrolleri yapıyor.” diye konuştu.

Hayvanların küpesi, yaşı, cinsiyeti ve herhangi bir hastalığı olup olmadığının veteriner hekimler tarafından detaylı şekilde kontrol edildiğini aktaran Korkmaz, “Özellikle Bakanlığımızın ‘Haysat’ uygulamasıyla vatandaşlar küpe numarası girdiği zaman hayvana hangi dönem aşılama yapıldığı ve kaç yaşında olduğu gibi bilgiler detaylı şekilde ortaya çıkmaktadır.” ifadesini kullandı.

Korkmaz, herhangi bir hastalık belirtisi olan hayvanların pazarlardan alınarak karantina noktalarına götürüldüğünü belirterek, şu ana kadar Ankara’ya gelen hayvanlarda ciddi bir olumsuzluk görülmediğini ifade etti.

“Görevli veterinerlere merak edilenler sorulabilir”

Başkent genelinde 90 bin büyükbaş, 130 bin civarında küçükbaş hayvanın bayram için pazarlarda satışa hazır durumda olduğuna işaret eden Korkmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yavaş yavaş satışlar başladı, önümüzdeki hafta bu satışların artarak devam etmesini bekliyoruz. Ankara genelinde kurbanlık alan vatandaşlarımızın rahat şekilde kesimlerini yapabilmesi için yine 15 civarında kesim yeri bulunuyor. Ayrıca Bayrama özel 289 geçici kesim noktasına da izin verildi. Vatandaşlar, gerek valiliğimizin gerek müdürlüğümüzün ilgili adreslerinden bu kesim noktalarına ulaşabilir, bu kesim noktalarında giderek kurbanlıklarını kesebilir. Vatandaşlarımız, pazar yerlerinde veya geçici satış noktalarında görevli veterinerlere kurbanlıklar konusunda merak ettiklerini de sorabilir.”

“Kurban satıcıları da uygulamayı kullanıyor”

Korkmaz, Bakanlığın “Tarım Cebimde” uygulamasına ilişkin de bilgi vererek, “Vatandaşlar, Tarım Cebimde uygulamasıyla ‘hayvan dişi mi erkek mi, aşıları yapıldı mı, küpesi var mı ve kaç yaşında’ gibi soruların yanıtlarına ulaşabilir. Tarım Cebimde, kurbanlık alacak vatandaşlar için gerçekten yararlı bir uygulama. Vatandaşlarımız uygulamayı telefonlarına indirip mutlaka kullanmalılar.” diye konuştu.

“Tarım Cebimde” uygulamasının kurbanlık hayvan seçiminde nasıl kullanılacağına yönelik broşürlerin hayvan satış yerlerine asıldığını da ifade eden Korkmaz, alıcılarla birlikte, kurban satıcılarının da gerekli tedbirleri almak için uygulamadan yararlandığına dikkati çekti.

Korkmaz, kendilerinin de saha kontrollerinde bu uygulamayı kullandığını söyledi.

Muhabir: Mehmet Can Toptaş

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu