Ekonomi

Küresel piyasalar pozitif seyir hakim

Paylaş:

Yüksek enflasyon ve faiz ortamının ekonomilere etkisine ilişkin endişeler piyasalara yön veren temel faktör olmayı sürdürürken, merkez bankası yetkililerinden gelen şahin açıklamalara karşın uluslararası kurumların resesyon riskine dair uyarıları gündemin odağına yerleşti.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), dün yayımladığı raporda, gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarının faizleri artırmaya devam etmesinin küresel ekonomiyi resesyona ve ardından uzun süreli durgunluğa itme riski taşıdığını bildirdi. UNCTAD’ın raporunun ardından Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva da ABD Merkez Bankası’nı (Fed) politikalarında son derece ihtiyatlı olmaya ve dünyanın geri kalanı üzerindeki etkisine karşı dikkatli olmaya çağırdı.

FED YETKİLİLERİNDEN “ŞAHİN” TONDA YÖNDELENDİRMELER

Söz konusu uyarılara karşın ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinden “şahin” tonda sözle yönlendirmeler gelmeye devam etti. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, daha enflasyonist bir ortamın daha sıkı bir politikayı gerektirdiğini belirtirken, New York Fed Başkanı John Williams da enflasyonu düşürmek için yapacak daha çok işlerinin olduğunu söyledi.

Makroekonomik veri tarafında ise dün ABD’de ISM imalat endeksi 50,9 ile Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında alıcılı bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 2,66, Nasdaq endeksi yüzde 2,27 ve S&P 500 endeksi yüzde 2,59 değer kazandı. Dolar endeksi yüzde 0,5 düşüşle 111,6’ya, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi de yüzde 3,83 seviyelerinden yüzde 3,62’ye geriledi. ABD’nin endeks vadeli kontratları yeni güne de yükselişle başladı.

İNGİLTERE’NİN VERGİ PLANINDA U DÖNÜŞÜ

Avrupa tarafında, dün İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, ülke merkez bankası politikalarıyla ters düşen yüzde 45’lik en yüksek gelir vergisi dilimini kaldırma planından vazgeçtiklerini duyurdu. Ciddi eleştirilere maruz kalan plandan geri adım atılması ile sterlin/dolar paritesi dün yüzde 1,2 değer kazanarak 1,13’ün üzerine çıktı. İngiltere, Almanya ve Fransa’da 10 yıllık tahvil faizi de hızla geriledi.

Makroekonomik veri tarafında ise Almanya ve İngiltere’de beklentilerin altında kalan eylül ayı imalat sanayi PMI,Euro bölgesinde de 48,4’e gerileyerek sektörde daralmanın sürdüğüne işaret etti.

Açıklanan verilerin ekonominin gelişimine ilişkin endişeleri artırmasına karşın dün petrol ve gaz şirketlerinin hisselerinde yaşanan yükselişle Avrupa borsaları alıcılı seyretti. Bankacılık sektörü hisselerinde ise İsviçreli Credit Suisse ve Alman Deutsche Bank öncülüğünde oynaklık yüksek kalmaya devam etti. Bu gelişmelerle Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,79, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,22 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,55 değer kazandı. Avro/dolar paritesi yükselişe geçerek 0,9830’da dengelendi.

Öte yandan Japonya Savunma Bakanlığı açıklamasına göre, Kuzey Kore’nin fırlattığı balistik füzenin Japonya’nın kuzeydoğusu üzerinden geçerek Pasifik Okyanusu’na düşmesinin ardından gözler konuyla ilgili yapılacak açıklamalara çevrildi.

Bu gelişmelerle pay piyasalarında yeni günün yükselişle başlaması dikkati çekerken, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,8, Avustralya’da ASX 200 endeksi yüzde 3,6 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 2,5 değer kazandı.

HALKBANK KARARI

Yurt içinde ise dün Halkbank, ABD’de devam eden ceza davasıyla ilgili temyiz başvurusunun kabul edildiğini bildirdi. Gelişmenin ardından bankacılık hisselerine gelen alımların genele yayılması ile BIST 100 endeksi de dün günü yüzde 6,67 değer kazancıyla 3.392,13 puandan tamamladı. Dolar/TL ise dün yüzde 0,2’lik artışla 18,5448’den kapanmasının ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,5420’den işlem görüyor.

Analistler, artan “resesyon” uyarıları ve zayıf ekonomik verilerin, merkez bankalarını “şahin” para politikalarında gevşemeye itebileceği beklentilerinin oluştuğunu belirterek, İngiltere öncülüğünde küresel tahvil faizlerinde yaşanan düşüşün de risk iştahındaki toparlanmaya katkı sağladığını söyledi.

Piyasalarda dalgalanmanın bir müddet daha sürebileceğine işaret eden analistler, bugün yatırımcıların odağında Fed yetkililerinin açıklamalarının bulunduğunu, veri gündeminde ise yurt içinde reel efektif döviz kuru, ABD’de fabrika siparişleri ve Avro Bölgesinde Üretici Fİyat Endeksi’nin (ÜFE) öne çıktığını bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.200 puanın destek, 3.500 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu ifade etti.

 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu