Leyla Gencer Şan Yarışması birincisi Ezgi Karakaya!

Mezzo Soprano Ezgi Karakaya, 9. Leyla Gencer Şan Yarışmasının birincisi oldu.

Mezzo Soprano Ezgi Karakaya, Leyla Gencer Şan Yarışması’nda birinci oldu.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Borusan Sanat ve La Scala Tiyatrosu Akademisi işbirliğiyle düzenlenen 9. Leyla Gencer Şan Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

Bu yıl 15 ülkeden 42 genç şancının arasından finale kalan 9 yarışmacının sahne aldığı 9. Leyla Gencer Ses Yarışması, 28 Eylül 2018 Cuma günü Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen final galası ve ödül töreniyle sona erdi.

Dünya opera sahnelerine pek çok önemli yıldızı kazandıran yarışmanın finalinde, Güney Kore’den So Young Park (Soprano), İtalya’dan Sara Rossini (Soprano ) ve Chiara Tirotta (Mezzosoprano), Türkiye’den Selin Uzun (Soprano), Ezgi Karakaya (Mezzosoprano), Faik Mansuroğlu (Bariton) ve Doğukan Özkan (Bass- bariton), Polonya’dan Piotr Buszewski (Tenor) ve Almanya-İtalya’dan Anna-Doris Capitelli (Mezzosoprano) yarıştı.

Halit Ergenç’in sunduğu 9. Leyla Gencer Ses Yarışması’nın final galası, İtalyan Opera bestecisi Gioachino Rossini’nin ölümünün 150. yılı anısına, İtalyan şef  Pietro Mianiti yönetimindeki ‘Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın ‘William Tell Overture’ performansıyla başladı.

Gecenin hem halk hem de jüri birincisi, Gaetano Donizetti’nin “La Favorita” operasından seslendirdiği “O mio Fernando” aryasıyla Ezgi Karakaya oldu.

Ezgi Karakaya, ‘Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Özel Ödülü’nün de sahibi oldu ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde bir konser verme şansı kazandı.

Jurnalci.com