Osman Öztürk, Sırbistan’a ADA hediye etti!

Sırbistan’da da artık ‘Öztürk’çe şiirler okunuyor. Osman Öztürk’ün yeni şiir kitabı ‘ADA’ Sırbistan’da çıktı.

Güfteleri Türkiye’nin birçok ünlü bestekârı tarafından bestelenen, şiirleri 22 dile çevrilen ve birçok ülkede yayınlanan Emekli Emniyet Müdürü Osman Öztürk, Avrupa’da Türk Edebiyatını başarıyla temsil etmeye devam ediyor.

Daha önce “Bakraç”, “Taflan Mevsimi”, “Eksik Sayfa”, “Güz Yalnızlığı” “O Kadar Yeşildin O Kadar Mavi” ve Almanya Hamburg’da 5 dilde yayınlanan “SOMMERBLAU (YAZ MAVİSİ)”  isimli şiir kitapları bulunan Osman Öztürk’ün 7. Şiir kitabı “ADA” Sırbistan’da çıktı.
2007 yılında ilk şiir kitabını yayınladıktan sonra kısa sürede ismini duyuran, ulusal ve uluslararası şiir festivallerine katılarak, ülkemizi başarıyla temsil eden Öztürk, en son İtalya’da düzenlenen  Uluslararası Şiir Yarışması “Vitruvio Ödülü 2018” kapsamında
PREMIO VITRUVIO ödülünün sahibi olmuştu.

Türkiye’de güvenlik denince akla ilk gelen isimlerden, Okul Güvenliği projesinin mimarı, işadamı, şair, yazar Osman Öztürk, Sırbistan’da çıkan ve edebiyat severlerin beğenisine sunulan ADA isimli 7. şiir kitabına yönelik şunları söyledi:

“DÜNYAYI ŞİİR GÜZELLEŞTİRECEK”

“Sırbistan’da şiirlerime gösterilen yoğun ilgi ‘ADA’yı doğurdu. Osmanlının uzun yıllar hüküm sürdüğü Balkanlarda, edebiyat alanında da Türk izlerine sıkça rastlıyoruz. Sanat, özellikle de şiir, kültürleri yakınlaştıran en önemli araçlardan. Şiirlerimle Türk insanının kadirşinaslığını, sevgi dolu sıcacık yüreğini her yere taşımayı hedefliyorum. İnanıyorum ki dünyayı şairler ve şiir güzelleştirecek.”

Osman Öztürk’ün 7. Şiir Kitabına İsmini veren şiiri:

ADA

Güneş bilmiyordu niçin üşüdüğümü
Ay bilmiyordu ışıksız kaldığımı
Yıldızlar bilmezdi yalnızlığımı

Buzları erimemişti yüreğimin
Gökyüzü maviye çalmamıştı yağmurdan sonra
Gökkuşağından köprüler kurulmamıştı dağlardan bulutlara

Gönlüm ıssızdı
Sonsuzluktu ve bilinmezlikti hissettiğim
Okyanusun ortasında
Bir ada kadar yalnız
Bir martı yavrusu kadar çaresizdim

Bir hayaldi benimkisi
Bir umuttu sevinçti.
Yürüyüp gittim
Bulutlara doğru
Dönmeyeceğim diye
Yeminler ettim.

Jurnalci.com