GüncelGündem

LGS öncesi öğrencilere ve ailelere önemli tavsiyeler

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Doğa Koleji Ortaokul Rehberlik Bölüm Başkanı Gülşen Aksu, yaklaşan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı öncesi ailelere uyarılarda bulunarak, “Aileler bu süreçte sınav sonucunun değil, sınav süreci boyunca öğrencinin gösterdiği çaba ve verdiği emeğin önemli olduğunu çocuklarına hissettirmeliler.” ifadelerini kullandı.

Doğa Koleji'nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Aksu, LGS öncesi öğrencilere ve ailelere tavsiyelerde bulundu.

Aksu, sınav öncesi son tekrarların önemli olduğunu, öğrencilerin son günlerde akademik olarak kendilerini yeterli hissetmedikleri konuların üzerinden bir kez daha geçebileceklerini hatırlattı.

Gülşen Aksu, sınava günler kala sakatlanmalara yol açabilecek bedensel aktivitelerden kaçınılması gerektiğine vurgu yaparak, “Sınav gününe kadar fiziksel olarak kendilerine iyi bakmalılar. Sınava günler kala beslenme düzenlerine dikkat etmeliler. Daha önce hiç denemedikleri bir yiyeceği bu hafta yememeli, fazla ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalılar. Ayrıca son bir hafta öğrencilerin uyku düzenleri çok önemlidir. ” tavsiyelerinde bulundu.

Ergenlik döneminde sınav hazırlık sürecinde olan öğrencilerin duygularında iniş, çıkışların gözlemlenebileceğine dikkati çeken Aksu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Böyle durumlarda onların duygularını anlamaya çalışmak, onlara destek olmanın ilk adımıdır. Özellikle ebeveynleri tarafından anlaşıldıklarını hisseden çocuklar aileleri ile pozitif ilişkiler kurarlar. Her çocuk özel ve biriciktir. Bu sebeple çocukların başkalarıyla kıyaslanması doğru değildir. Başkalarıyla kıyaslanan öğrencilerin başarıları değil, kaygıları artacaktır. Bu sebeple aileler çocuklarını çok iyi tanımalı ve başkalarıyla kıyaslamadan kendi potansiyeli doğrultusunda çocuklarının gerçekçi, ulaşılabilir hedefler belirlemesine yardımcı olmalıdır.”

– “Başarıları gündeme gelen çocukların kendilerine olan güvenleri artar”

Aksu, ailelerin bu süreçte sınav sonucunun değil, sınav süreci boyunca öğrencinin gösterdiği çaba ve verdiği emeğin önemli olduğunu çocuğa hissettirmeleri gerektiğini bildirdi.

“Sonuca odaklanan çocuğun hırslı, sürece odaklanan çocuğun azimli olacağı unutulmamalıdır.” ifadelerini kullanan Aksu, şöyle önerileri sıraladı:

“Çocukların sadece başarısızlığı değil, başarıları da aile içinde konuşulmalıdır. Başarıları gündeme gelen çocukların kendilerine olan güvenleri artar. Unutulmamalıdır ki çocukların olumlu davranışları takdir gördükçe pekiştirilir ve kalıcı hale gelir. Sınav sürecinde kaygı normal bir duygudur. Bazı öğrenciler kaygıyı çok yoğun bir şekilde yaşarken bazı öğrenciler bu kaygıyı doğru bir şekilde yönetebilir. Yoğun kaygı yaşayan öğrencilerin aileleri okullardaki rehber öğretmenlerinden destek alabilirler.”

Öğrencilerin ellerinden geleni yaptıkları için başaracaklarına inanmalarının önemine değinen Aksu, sınavdan bir gün önce ders çalışılmaması yönünde tavsiyede bulundu.

Aksu, “O günü kitap okuyarak, sevdikleri bir aktiviteyi yaparak geçirmeleri iyi olacaktır. Ders çalışmak öğrenciyi iyi hissettirecekse fazla abartmamak koşuluyla çalışabilir. Sınavdan önceki gece uyumakta güçlük çekeceklerini düşünüyorlarsa yataklarına, planladıklarından daha erken bir saatte girmeleri uykuya geçişlerinde etkili olacaktır. Olumlu düşünceler ve güzel hayaller, uykuya dalmalarını kolaylaştırabilir.” görüşünü aktardı.

Gülşen Aksu, öğrencilere, sınava vaktinde gidebilecekleri bir saatte uyanmalarını, kahvaltıda yağlı, ağır ve mideye dokunacak gıdalardan kaçınmalarını, ayrıca süreçte rahat edecekleri kıyafetleri tercih etmelerini önerdi.

– “Kariyer yolculuklarında öğrencilerin yanındayız”

Aksu, öğrencilerin, soruları orta hızda, sorunun tam olarak ne istediğini anlayarak okumalarının doğru çözüm için ilk adım olduğuna işaret ederek, “Zorlanılan sorularda zaman kaybetmek yerine turlama tekniğiyle o soruyu işaretleyip en son o soruya tekrar dönülmelidir. Diğer soruları çözerken bilgiler güncellendiğinden zorlanılan soruyu çok daha rahat çözebilirler.” bilgisini verdi.

Sınav sonuçlarının 26 Haziran Pazartesi günü e-okul sistemi üzerinden yayımlanacağını anımsatan Aksu, şöyle devam etti:

“Aynı gün 2023 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'na ve tercih listelerine yine e-okul sistemi üzerinden ulaşılabilecek. Doğa Koleji Ortaokul Rehberlik Bölümü olarak kariyer yolculuklarında en doğru tercihleri yapmalarını sağlamak amacıyla tüm öğrencilerin yanındayız. Liseye geçiş tercih ve yerleştirme döneminde kendi öğrencilerimizin yanı sıra sınava giren tüm öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti sunacağız.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu