Sağlık

Mahkeme karar verdi: SGK, HPV aşı fiyatını ödemek zorunda

Paylaş:

Birlik ve Dayanışma Sendikası’nın bir bayan üyesi için açtığı dava, rahim ağzı kanserine karşı HPV aşısı yaptırıp, bedelini SGK’dan alamayanları sevindirdi. Mahkeme SGK’nın, HPV aşı fiyatını müracaat tarihinden itibaren yasal faiziyle ödemesine hükmetti.

Birlik ve Dayanışma Sendikası’nın Genel Lideri Dr. Derya Mengücük, şunları söyledi:

– Bayan üyemizin HPV aşısının Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmemesi üzerine sendikamızın açtığı dava sonucunda mahkeme, SGK’nın, HPV aşı fiyatını müracaat tarihinden itibaren yasal faiziyle ödemesine hükmetti. HPV aşısının, rahim ağzı kanseri yapan virüs suşlarına karşı tedbire oranı yüzde 99.7 iken aşının SGK tarafından ödenmemesi ve Sıhhat Bakanlığı aşı programına alınmaması, hami sıhhat hizmetleri açısından bilim dışı ve kabul edilemez bir durumdur.

– HPV taraması fiyatsız, HPV aşısı fiyatsız değil. Şimdiye kadar HPV aşısı olup SGK’dan fiyatını alamayan tüm üyelerimiz için avukatlarımız gereken hukuksal dayanağı sağlayacaktır. Kuşkusuz hastalık oluştuktan sonra erken tespit etmek çok pahalı ancak hastalık oluşmadan korunmak ve engellemek çok daha değerli. Bu da aşı ile mümkün.

DSÖ: RAHİM AĞZI KANSERİ ÖNLENEBİLİR BİR VEFAT NEDENİ

Rahim ağzı kanserinin dünyada bayanlarda en sık görülen üçüncü kanser çeşidi olduğunu belirten Mengücük, şöyle devam etti:

– Rahim ağzı kanserinin ülkemizde de sıklığı devam ediyor. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), rahim ağzı kanserini ‘önlenebilen bir vefat nedeni’ olarak tanımlıyor. Nedeni büsbütün bilinen ve önlenebilen tek kanserdir. Bugün rahim ağzı kanserinin yüzde 99.7’una HPV enfeksiyonunun neden olduğu biliniyor. HPV’nin tespiti erken devirde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklerin tanınmasını ve kanser teşhisini kolaylaştırıyor. HPV testleri rahim ağzı kanseri taramasında kıymetli bir adımdır.

Türkiye’de Ulusal Kanser Tarama programı çerçevesinde 30-65 yaş kümesindeki bayanların 5 yılda bir HPV testi ile tarandığını, olumlu çıkanların ileri tetkik ve takibinin sağlandığını söyleyen Dr. Derya Mengücük, bunun rahim ağzı kanserinin erken teşhis ve tedavisi açısından kıymetli ve bedelli bir uygulama olduğunu, lakin rahim ağzı kanserini ve buna bağlı vefatları engellemek açısından kâfi olmadığını söyledi.

Mengücük, “Aşılama ile HPV enfeksiyonu büsbütün engellenebilir. Hasebiyle kanser yapma mümkünlüğü ortadan kaldırılabilir. Pek çok ülkede HPV aşısı 11-12 yaşlarındaki kız ve erkek çocuklarına ulusal aşı takvimi mucibince yapılıyor. Tekrar bu ülkelerde 45 yaşına kadar bayan ve erkeklere fiyatsız olarak uygulanıyor. Lakin bizim ülkemizde HPV aşısı ulusal aşı takviminde yok ve aşı fiyatı ödenmiyor. Hastalığı yüzde 100 engelleyen bir aşı olan HPV aşısının fiyatlı olarak yapılmak zorunda olmasını kabul etmiyoruz. Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın geçen kasım ayında fiyatsız olacak diye müjde verdiğini, ancak hala fiyatla yaptırılabildiğini hatırlatmak istiyoruz.” dedi.

“100 BİN BAYANDAN 4’Ü RAHİM AĞZI KANSERİ”

Sağlık Bakanlığı’na seslenen Mengücük, “Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır. Rahim ağzı kanserinden vefat büsbütün engellenebilir. Ülkemizde her 100 bin bayandan dördüne rahim ağzı kanseri tanısı konulduğu ve bunların yarısından fazlasının ileri evrede teşhis aldığı göz önüne alınarak HPV aşısı fiyatsız olsun diyoruz. DSÖ’nün önerisi dikkate alınıp, Ulusal Aşı Takvimi’ne uygun ve gerekli halde eklenip, HPV enfeksiyonunun erken yaşlardan itibaren engellenerek bulaşıcı ve kansere neden olmasının engellenmesini istiyoruz” diye konuştu.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu