GüncelGündem

Mansur Yavaş’tan Fahrettin Koca’ya SMA yanıtı

Paylaş:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter üzerinden ABB Lideri Mansur Yavaş’a yönettiği sorulara Yavaş’tan karşılık geldi. Mansur Yavaş’ın Twitter üzerinden yaptığı paylaşım şu formda;

“ABB’NİN ÖNCÜ OLMASI HEPMİZİ KEYİFLİ ETMELİ”

Sayın Fahrettin Koca,

Bir devlet kurumu olan ABB’nin örnek bir uygulamaya imza atması ve öncü olması hepimizi keyifli etmeli. Bu durumdan milletimiz çıkarlı çıkmış ve yeni evlenecek çiftlere SMA testi uygulaması tüm ülkede başlamıştır.

Sorularınıza gelince;

T.C. Sıhhat Bakanlığı’nın yeni evlenecek çiftlere bu türlü bir uygulaması yoktu. SMA’lı yavrularımızın ve ailelerinin durumu beni bir “baba” olarak yaralıyordu. Belediyemize SMA’lı evlatlarımız için tüm Türkiye’den her gün takviye talepleri geliyordu. Sorumlu bir yönetici olarak buna duyarsız kalamazdım.

Öncelikle Belediyemizin kent ekranlarını yavrularımıza açtık. Akabinde SMA’lı evlatlarımız için dayanak talebi artınca Belediyemizin internet sitesinde SMA kampanyaları sayfası açtık. Ben de şahsen her gün Instagram hesabımdan kampanyası süren bir yavrumuzun bilgilerini kıssa kısmında paylaşmaya devam ediyorum.

“UYGULAMALARA BAŞLAMADINIZ”

Ancak sorunun tahlili için de harekete geçilmeliydi. Siz Ocak 2021’de “Bundan sonra tüm evlilik öncesinde aile adaylarına gen taraması da yaparak önlem alınacak” dediniz. Şubat 2021’de “Çok yakın bir vakitte teşhis uygulamalarına başlıyoruz” dediniz. Lakin başlamadınız.

Ankara Büyükşehir Belediyesi bir sıhhat kurumu değildir lakin halka karşı sorumlulukları vardır. Bu yüzden mazeret değil tahlil üretmeliydik ve derhal harekete geçerek 25 Şubat 2021 tarihinde Başşehir Üniversitesi ile protokol imzaladık. 11 Nisan 2021 tarihinde ise ABB Meclisi’nde oy birliği ile karar aldık.

Belediyemize 31 Aralık 2021 tarihine kadar 2065 müracaat yapılmış, randevuları oluşturulmuş, 1567 vatandaşımız bu testi yaptırmıştır. 48 vatandaşımıza gen delesyonu teşhisi konulmuş, kendilerine alternatif tedavi metotları hakkında bilgi verilmiştir.

Bu süreçte vatandaşlarımızın süreç idaresi, randevuları ve test fiyatları Belediyemiz tarafından karşılanmıştır. Ve evet, Ankara Büyükşehir Belediyesi, yeni evlenecek vatandaşlarına isteğe bağlı fiyatsız SMA testi yapan birinci devlet kurumu olmuştur.

Sizlerin bu uygulamayı örnek almanız ve 2021 yılı Aralık ayında ülke genelindeki SMA testlerini fiyatsız yapacağınızı açıklamanız üzerine Belediyemizin bu uygulaması sonlandırılmıştır.

“ÖNERİLERİM OLACAK”

Bu bahiste bir vatandaş olarak benim de size kimi tekliflerim olacak:

1. Evlilik öncesi SMA testinin fiyatsız olarak mecburî hale getirilmesi gerekmektedir.

2. Türkiye’de SMA tedavisini SGK’nın karşıladığını söylüyorsunuz. SGK’nın birkaç ay evvel geri ödemeye aldığı Spinraza isimli ilacı şu anda ailelerin bulamadığı, ilaç firması ile şimdi bir mutabakat yapamadığınız için ilacın piyasada olmadığı ve bu bebeklerin önemli bir vakit kaybı ile karşı karşıya olduğu ileri sürülmektedir. Bu hususla ilgilenmenizden ülkece memnun olacağız.

3. Şu anda küçük yavrularını tedavi ettirmek isteyen ailelere kampanya yaptırmak yerine gereken fiyatı bir an evvel karşılamanız gerektiğini düşünüyoruz.

İnsanın içi gidiyor… Eminim siz de bu hususlara duyarsız kalmayacaksınız.

Sayın Koca,

Baktığımızda ABB’nin fiyatsız SMA testi uygulamasında öncü olduğu doğrudur. 13. Cumhurbaşkanı Adayımız, Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu yalanlamanız üzerine bu açıklamanın mecburiliği oluşmuştur. Hürmetlerimle.

FAHRETTİN KOCA NE SORMUŞTU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mansur Yavaş’a toplumsal medya üzerinden “Size biraz da bilgi içeren kimi sorularım var” diyen Koca, Yavaş’a şu soruları yöneltmişti:

“Tarama testlerinin sonuçlarının Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü ile paylaşılması bir zorunluluktur. Argüman ettiğiniz üzere örnek bir uygulama başlatarak test yapmışsanız bu testlerin sonucunu Halk Sıhhati Genel Müdürlüğümüze bildirdiniz mi?

İddia ettiğiniz testlerin toplam sayısı kaçtır?

Belirttiğiniz tarihten itibaren, 2021 yılında, 2022 yılında ve 2023 yılında yılda kaç ‘örnek’ test yaptınız?

Yaptığınızı argüman ettiğiniz testler sonucunda hiç taşıyıcı çift çıktı mı?

Çıktıysa bunları yasal ve insani bir mecburilik olarak bakanlığımıza bildirdiniz mi?

İddia ettiğiniz taramalarda şayet taşıyıcı tespit etmişseniz bunlarla ilgili bir önlem ya da tasarrufunuz oldu mu?

Hiç yeni doğan SMA taraması yaptınız mı?

Yaptıysanız bakanlığa bildirdiniz mi?

Tespit ettiğiniz hadise var mı?

Varsa yasal ve insani bir mecburilik olarak bakanlığımıza bildirdiniz mi?

Sayın Yavaş, ben bu soruların hepsinin yanıtını biliyorum. Sizin karşılık vermenizi bekleyeceğim. Yanıtınızın 14 Mayıs akşamı milletimizin huzurunda yaptığınız açıklamalar üzere olmamasını temenni ederim.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu