GüncelGündem

Mardinli yarım asırlık müzisyen artık dostları ve kedisi için çalıyor

Paylaş:

MARDIN (AA) – Müzisyen Sabahattin Onar, kentte bir dönem düğünlerin en çok aranan isimlerinin başında geliyordu.

Haftanın 6 günü düğünlerde müzisyenlik yapan 2 çocuk babası Onar, sanatını 50 yılı aşkın süre bu şekilde sürdürdü.

Emekli olan 73 yaşındaki Onar, 5 yıl önce tarihi Demirciler Çarşısı’nda atıl durumdaki bir dükkanı kiralayarak restore ettirdi.

“Sabah Müzik Holü” adını verdiği dükkanda sanatını sürdüren Onar, kimi zaman kendisini ziyaret eden dostlarına ama en çok da 1,5 yıldır yanından ayırmadığı kedisi Boncuk’a cümbüş çalarak, Türkçe, Kürtçe ve Arapça şarkılar seslendiriyor.

“Mardin halkı benim gittiğim düğünlere yoğun katılım gösteriyordu”

Onar, AA muhabirine, memur bir babanın oğlu olduğunu, 14 yaşında müziğe ilgi duymaya başladığını söyledi.

Cümbüş çalmayı öğrendiğini anlatan Onar, 1976’da Ankara’da Endüstriyel Sanatlar Yüksek Öğretmen Okulunu kazandığını ve okumaya gittiğini belirtti.

Bir süre sonra çeşitli nedenlerle eğitimini yarım bırakmak zorunda kaldığını anlatan Onar, daha sonra kendisini müziğe adadığını belirtti.

Düğünlerde cümbüş eşliğinde şarkı söylemeye başladığını belirten Onar, vatandaşların da kendisine yoğun bir teveccüh gösterdiğini belirtti.

Onar, “Halk beni çok benimsedi. Hep beni çağırırlardı. Yıllık ajanda alır, randevularımı ona göre ayarlardım. Haftanın 6 günü işteydim. 2 yıl önceden randevu alırlardı. Düğün yapılacağı zaman önce alışveriş ve düğün işlemleri yapılır sonra müzisyen çağırılırdı. Ama bende öyle değildi. Benim boş olduğum günlerime göre ayarlıyorlardı. Bazıları da benim için düğün tarihlerini erteliyordu. Mardin halkı benim gittiğim düğünlere yoğun katılım gösteriyordu.” dedi.

“Yerli ve yabancı kim olursa olsun dükkanımda ağırlıyorum”

Çok güzel günleri olduğunu, hayranları bulunduğunu dile getiren Onar, İstanbul, İzmir, Ankara gibi illerin yanı sıra Avrupa’dan hayranları olduğunu söyledi.

Onar, sağ sisteme göre düzenlenmiş cümbüşü sol eliyle çaldığını belirterek, tarihi Demirciler Çarşısı’nda restore ettirerek dizayn ettiği dükkanda müzik tutkusunu sürdürdüğünü ifade etti.

Gelen misafirlerine Arapça, Kürtçe ve Türkçe şarkılar seslendirdiğini anlatan Onar, “Burası kundura dükkanıydı. Değerli bir ağabeyimiz burada ısmarlama kendi eliyle özel kunduralar yapardı. Burası zanaatkarlar sokağıydı. Dükkanın boş ve otantik olduğunu görünce hoşuma gitti ve kiraladım. Beton kaplama yapılmıştı, restore ettirdim burayı. Yerli ve yabancı kim olursa olsun dükkanımda ağırlıyorum. Burada 5 yılımı dolduruyorum.” diye konuştu.

Onar, bir gün çarşıda yardımcı olduğu bir kadının bakmakta zorlandığını belirttiği Ankara kedisini sahiplendiğini ifade ederek, 1,5 yıldır Boncuk isimle kedisiyle bir arada olduğunu belirtti.

“Kokumu aldığı gibi ayaklarımın arasına geliyor. Bazen kaçamak yapıyor. Onu akşam saat 22.00’ye kadar bekliyorum. Onun yüzünden eve yayan bile gittiğim oluyor. Onu çok seviyorum, bazen hanım kıskanıyor. Akşam üzeri sokak sakinleşiyor. Müziğimi yapıyorum. Bir yere uzanıyor, gayet güzel dinliyor. Ona müzik yapıyorum kimse olmadığı zaman. Bazen geliyor kafasını sürtüyor, istek şarkı ister gibi. Çok hoşuma gidiyor.” ifadelerini kullanan Onar, Boncuk ile çok iyi bir dostluk kurduklarını, en sadık dinleyicilerinin başında da onun geldiğini belirtti.

Muhabir: Halil İbrahim Sincar

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu