Masada İstanbul var! Üretimi dondurmayı görüşecekler

Bugün İstanbul'da OPEC ve OPEC üyesi olmayan ülkeler 6 aylık üretimi dondurma anlaşmasını görüşecek.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri ve üye olmayan ülkeler bugün yapacakları toplantıda küresel petrol üretimini en azından 6 ay sınırlamayı görüşmeye hazırlanırken, Rusya da görüşmelere destek vereceğini açıkladı.
OPEC üyesi ülkelerin bakanları, İstanbul’da gerçekleştirilen enerji zirvesinde görüşmeleri yoğunlaştırarak geçtiğimiz ay Cezayir’de varılan anlaşmaya destek aradı ve kasım ayındaki toplantı öncesi hazır hale getirmeye çalıştı.

Küresel petrol stoklarının yükselmesiyle beraber petrol fiyatları 2014 ortasından bu yana yarı yarıya düştü.

6 aylığına geçerli olacak Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih, Reuters’a dün yaptığı açıklamada “OPEC dışındaki birçok ülkenin anlaşmaya katılmaya hevesli olduğunu söyleyebilirim … burada destekten bahsetmiyoruz, katkıdan bahsediyoruz” dedi.

OPEC bakanlarından alınan bilgiye göre bazı OPEC üyeleri ve Rusya, Azerbaycanve muhtemelen Meksika gibi üye olmayan ülkelerin temsilcileri bugün Dünya Enerji Zirvesi sırasında TSİ 140.0’da bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirecek.

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, varılacak herhangi bir anlaşmanın başlarda 6 aylığına geçerli olacağını belirtti.

Gazetevatan

ilgili haberler