McKinsey önünde eylem

Türkiye Komünist Hareketi, AKP hükümetinin ekonomi danışmanlığına getirdiği ABD merkezli uluslararası danışmanlık şirketi McKinsey’yi İstanbul’daki merkezinin önünde protesto etti. “Emperyalist şirket ülkemizi terk et!”, “Yankee Go Home!”, “Yaşasın bağımsız sosyalist Türkiye!” sloganları ve “McKinsey Go Home!” yazılı pankartla şirketin Beşiktaş Levent’te bulunan Tekfen Tower’daki merkezinin önüne yürüyen TKH’lılar ABD’li şirketle anlaşmanın derhal feshedilmesini istedi.

Basın açıklamasını okuyan TKH MK üyesi Evrim Saldıran “ Emperyalist tekellerin geçmişte IMF ve Dünya Bankası aracılığıyla ortaya koyduğu, emekçi halkımız tarafından “acı reçete” olarak da bilinen neo-liberal program, bugün kriz vasıtasıyla tekrar önümüze koyulmaktadır. Bu sefer ise sahnede IMF ve şürekası değil, ABD’nin doğrudan temsilcisi olan McKinsey firması vardır” dedi.

Eylemde konuşan TKH Merkez Komite Üyesi Ahmet Tarık Yenil ise “Buraya gelmemizin sebebi açık. Sanki bu ülkeyi kurtaracakmış gibi müjdelenen, 84 ülkede 125 ofisiyle bir ahpatot gibi bütün dünyayı saran emperyalist sömürücü McKinsey şirketinin önündeyiz. Ülkemizi içine soktukları bataklıktan emperyalizme daha fazla bağlanarak, emperyalist bir şirketin yönetimine açarak kurtaramayacaklarını söylemeye geldik” dedi.

Jurnalci.com