MEB’den o habere yanıt: Ders değil sadece ziyaret!

Cumhuriyet Gazetesinde yer alan “Sarıklı Cübbeli Ders” başlıklı habere MEB’den açıklama geldi.

Ankara’daki bir ortaokulun öğrencilerinin sarıklı cübbeli ‘ hoca’lara emanet edildiğine dikkat çekilen haberde, Sakallı ve Takkeli Anadolu İlim ve İrşad Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dilmen’in öğrencilerle birlikte bir sınıfta ders verdiği bir fotoğraf da yer alıyordu.

Haberdeki diğer bir çarpıcı iddia, okulun çökme riski ile karşı karşıya olduğuydu.

MEB’den haberdeki iddialara yazılı bir basın açıklamasıyla yanıt geldi. MEB açıklamasına göre; Anadolu İlim ve İrşad Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dilmen haberde belirtildiği gibi derse değil, öğrencileri ziyarete gitmiş ve haberdeki fotoğraf da bu ziyaret sırasında çekilmiş. Üstelik bu ziyaret okul yönetiminden izin alınarak gerçekleşmiş.

MEB açıklamasında, haberdeki okulun çökme riski iddiasının da doğru olmadığı ifadelerine yer verilmiş.

İddialara bu yanıtları veren MEB, habere konu olan tüm iddialara ilişkin ayrıca inceleme başlatıldığı bilgisini de eklemiş.

MEB’in yazılı basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Bugün (29.09.2018) bir gazetenin “Sarıklı Cübbeli Ders” başlıklı haberinde yer verdiği iddialara ilişkin olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Ankara Yenimahalle ilçesindeki Abdulkadir Geylani İmam Hatip Ortaokulumuzla ilgili bir gazetenin “Sarıklı Cübbeli Ders” başlıklı haberinde yer verdiği iddialara ilişkin olarak;

Haberde adı geçen Yenimahalle Abdulkadir Geylani İmam Hatip Ortaokulu, 2014 Eylül ayında Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Ahmedi Kudusi Ömer Erdoğan Kültür ve Yardımlaşma Derneği arasında imzalanan protokol çerçevesinde, ilgili dernek tarafından yapılan binada hizmete açılmış ve 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır.

Yapılan ilk incelemede, haberde yer verildiği şekilde derslere görevli öğretmenlerin dışında herhangi bir kişinin katılımının söz konusu olmadığı, bununla birlikte haberde ismi geçen Dernek Başkanı’nın geçtiğimiz eğitim – öğretim yılında okul yönetiminin müsaadesinde öğrencileri ziyaret ettiği, haberde yer alan fotoğrafların ise bu ziyarete ait olduğu anlaşılmıştır.

Okulun çökme riski iddiasına ilişkin ise okul binası 2017 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce görevlendirilen inşaat mühendisleri tarafından incelenmiş olup binada teknik olarak bir problem olmadığı rapor edilmiştir.

Aynı bölgede yatırım programında bulunan İmam Hatip Ortaokulu inşaatı devam etmekte olup, inşaat tamamlandığında adı geçen okul yeni binasına taşınacaktır.

Habere konu olan tüm iddialara ilişkin ayrıca inceleme başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Jurnalci.com