Ziya Selçuk: Eğitimde nitelik peşindeyiz!

VI. Zeka ve Yetenek Kongresi 29-30 Eylül tarihlerinde, Ankara ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşiyor.

Uğur Okulları ,Turkcell ve THY ana sponsorluğunda gerçekleşen kongrenin ilk gün açılışı Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un katılımıyla başladı.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Hayatımın hiçbir döneminde kravatımın eğri olup olmadığını bu kadar kontrol etmemiştim.” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“BU SENE FANİ DEĞİLİM ÇOK FENAYIM”

“Geçen kongrede ben de sizin gibi bir fani olarak arka sıralarda oturuyordum. Bu sene fani değilim çok fenayım…Sayın Cumhurbaşkanımız bir teveccüh gösterdi, bu göreve davet etti. Bana da nasıl bir cesaret geldiyse kabul ettim. Hepimizin başarması gereken bir ödev bu. Bu bir maraton. Sadece işimizi yapsak. Şu günün hakkını hukukunu korusak yeter gibi geliyor bana…”

“İNSANLIK YANLIŞ ANLAŞILIYOR”

İnsanlık denildiğinde sadece kendi toplumunu düşünen bir anlayış olduğuna dikkat çeken Selçuk,  “Biz, ‘insanlık’ dediğimizde, endemik bitkilerimiz dahil hepsini çocuklarımız, evlatlarımız olarak görüyoruz. Bütün insanları, çocukları, göz pırıltılarını hanemize kaydediyoruz. O sebeple, bizim insanlık olarak neden bahsettiğimizi yeniden tasavvur etmemize ihtiyacımız var.” değerlendirmesinde bulundu.

Charlie Chaplin’e atıfta bulunarak “Sana engel olmaya çalışanlar başaracağına en çok inananlardır” diyen Ziya Selçuk, konuşmasına şöyle devam et

 “ÖNCELİĞİMİZ NİTELİK”

“Eğitimin ihtiyaçlarını sadece endüstrinin ihtiyaçları olarak kurgularsanız, Eğitim 4.0 da deseniz Eğitim 5.0 da deseniz bu eğitimin kaç sıfır yenik olduğunu gösterir sadece.
Eğitim sistemimiz nicelik açısından çok mesafe aldı. Talim Terbiye dönemimde keşke şu kadar öğretmenimiz, şu kadar dersliğimiz olsa diyorduk. Şimdi bunların hepsi var. Artık derdimiz nitelikle ilgili…Eğitimde maksimizasyon değil, optimizasyon gibi bir derdimiz var.”

Jurnalci.com