GüncelGündem

Meclis açılıyor! Meclis gündeminde neler var?

Paylaş:

TBMM Genel Şurası, 3 aylık ortanın akabinde mesaisine bugün başlayacak. TBMM, ekim ayı boyunca kıymetli düzenlemeler için mesai yapacak. Başkanlığına sunulacak KYK borç faizi silinmesi, icra düzenlemesi, çalışanlara elektrik ve doğal gaz takviyesi içeren “torba kanun” teklifi verilecek.

Türkiye Büyük Meclisi 1 Ekim Cumartesi günü açılacak. TBMM’yi, 2023 yılı bütçe görüşmelerine kadar ağır bir gündem bekliyor. AKP, yaklaşık 25 -30 unsurluk torba yasa teklifini Meclis’e sunmaya hazırlanıyor. Başkanlığına sunulacak iktisada ait düzenlemeler içeren “torba kanun” teklifinin ayrıntıları paylaşıldı.

MECLİS NE VAKİT AÇILACAK?

TBMM Genel Konseyi, 3 aylık ortanın akabinde mesaisine 1 Ekim Cumartesi günü yine başlayacak.

Yeni yasama yılı kapsamında birinci merasim Meclis Atatürk Anıtı’nda yapılacak; anıta çelenk konulacak, hürmet duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak.

Meclis Genel Konseyi, saat 14.00’te özel oturumla toplanacak.

TBMM Lideri Mustafa Şentop, birleşimi açmasının akabinde sunuş konuşması yapacak.

Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Genel Heyete takdim edecek, akabinde İstiklal Marşı okunacak. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Genel Heyetine hitap edecek.

Genel Şura, öteki mevzuyu ele almadan çalışmalarını tamamlayacak.

Meclis liderlerinin yasama yılı açılışı münasebetiyle klâsik olarak verdiği akşam resepsiyonu, pandemi nedeniyle verilen iki yıl ortanın akabinde tekrar düzenlenecek. TBMM Merasim Alanı’ndaki resepsiyon, saat 19.00’da gerçekleştirilecek.

Meclis, tarihinde birinci kere bir devir içinde 6. yasama yılına girerek bir unsur imza atacak.

Öte yandan, 4 Ekim Salı günü siyasi partilerin küme toplantıları da gerçekleştirilecek.

TORBA MADDEDE NELER VAR?

AKP, yaklaşık 25 -30 unsurluk torba yasa teklifini Meclis’e sunmaya hazırlanıyor.
AKP Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, kıymetli düzenlemelerin yer alacağı kanun teklifinin detaylarını paylaştı.

Basın kanunu: Meclisin yeni yasama yılında birinci işinin kamuoyunda “dezenformasyonla uğraş yasası” olarak bilinen Basın Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni yasalaştırmak olacağını lisana getiren Elitaş, TBMM Genel Heyetinde gelecek hafta Anayasa Mahkemesi ile Ferdî Dataları Muhafaza Heyetine üye seçiminin yapılacağını bildirdi.

Çalışanlara elektrik ve doğal gaz dayanağı: Kredi Yurtlar Kurumuna borcu olan gençlerin borçlarının faizlerinin silinmesine yönelik yasal düzenlemenin bunlardan biri olduğunu tabir eden Elitaş, düzenlemeyle, patronların çalışanlarına elektrik ve doğal gaz dayanaklarının 1000 liralık kısmının gelir vergisi ile sigorta prim kesintisinden muaf tutulacağını bildirdi.

İhracatçılara “çifte pasaport”: Son 3 takvim yılı prestijiyle yıllık ortalama ihracatı 500 bin ila 10 milyon dolar ortasında olan firmaların 1 yetkilisine özel damgalı (yeşil) pasaport verildiğini hatırlatan Elitaş, “Düzenlemeyle ihracatı 500 bin doların üzerinde olan ihracatçı firma temsilcilerine iki yeşil pasaport vereceğiz.” dedi.

Elitaş, yeşil pasaportla ihracatçıların yurt dışına daha kolay çıkış yapabileceğini söz etti.

İhracatçılara yeşil pasaport muştusunu Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştüklerini aktaran Elitaş, “Ticaret Bakanımız ihracata çok ehemmiyet veriyor. Ben de eski İktisat Bakanı, eski Türkiye İhracatçılar Meclisi üyesi ve eski İhracatçılar Birliği Lideri vazifesini yapan biri olarak bunun çok kıymetli bir düzenleme olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

AKP iktidarı periyodunda ihracata yönelik değerli bir süreç başlatıldığını lisana getiren Elitaş, 20 yıl evvel yılda 36 milyar dolar ihracat yapabilen Türkiye’nin, 2022 sonunda 250 milyar dolar ihracat gayesine ulaşacağını belirtti.

Çatılarda güneş gücü ile elektrik üretimine teşvik: Konutların çatılarında güneş gücünden elektrik üretiminin 25 kilovatlık kısmının vergiden istisna olduğunu anımsatan Elitaş, “Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, EPDK, öbür kurum ve kuruluşlarla görüştük. Vergi mükellefiyeti, defter tutma mecburiyeti olmayanlar için 25 kilovatlık kısmı 50 kilovata kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yükseltmeye çalışacağız.” sözlerini kullandı.

İcra düzenlemesi: Elitaş, kanun teklifi ile 15 Ağustos 2022’den evvel icra takibi başlatılan 2 bin lira ve altındaki alacakların da tasfiye edileceğini söyleyerek, “GSM kuruluşları, doğal gaz ve elektrik dağıtım şirketleri, asıl alacak ve ferilerinin 2 bin liranın altında olan kısımlarını sildikleri takdirde direkt doğruya kıymetsiz alacak yazacaklar, vergiden indirilecek.” dedi.
Söz konusu şirketlerin, bu kapsamdaki alacaklarını “değersiz alacak” yazabilmesi için çeşitli sistemler olduğuna işaret eden Elitaş, şöyle devam etti:

“İcra safhasına gitmesi, takipte olması lazım ve 3 yıl bilançosunda, karşılık hesaplarında tutması gerekiyor. Bunu tahsil ederse vergiye tabi, tahsil edemezse üçüncü yılın sonunda bedelsiz alacak haline getirme imkanı kelam konusu lakin hem vatandaşa katkı hem de şirketlere kolaylık sağlasın diye kamu, Hazine ve Maliye Bakanlığı bunu direkt doğruya kıymetsiz alacak yazdırarak şirketlere bir imkan tanımış oluyor.

Varlık idare şirketlerine devredilen alacakların 2 bin 500 liraya kadar olan kısmını ödememe durumu kelam konusu. Varlık idaresi şirketleri ile BDDK, TMSF, Hazine ve Maliye Bakanlığı muahedeyi yaptı. Alacakların 2 bin 500 liralık kısmını da buradan istisna etmiş olacağız. Yaklaşık 1 milyon kişinin bankalara olan kredi kartı ya da diğer borçlarından ötürü dertleri bertaraf edilmiş olacak. Öbür taraftan doğal gaz, elektrik dağıtım ve GSM şirketlerinin genel manada 2 bin liraya kadar olan alacakları konusunda 2 milyon kişiyi ilgilendiren belge kelam konusu. İki düzenleme kapsamında yaklaşık 3 milyon vatandaşımızı icra kapılarından kurtarmış olacağız.”

Kur muhafazalı mevduat: Kur muhafazalı mevduat uygulamasının 2021’de hayata geçirildiğini anımsatan Elitaş, “Mart 2022’de işletmeleri kur muhafazalı mevduata dahil ettik. Mühleti 2022 sonuna kadardı. Yasanın içeriğinde rastgele bir değişiklik kelam konusu değil, sadece süreyi 31 Aralık 2023’e kadar uzatmış oluyoruz. Bilhassa işletmeler, bilançolarında, etkinlerinde bulunan döviz mevduatlarını kur muhafazalı mevduata çevirdikleri takdirde elde ettikleri faiz geliriyle kur farkından ortaya çıkan kambiyo karlarını vergiden istisna haline getirmiş olacaklar.” diye konuştu.

EYT düzenlemesi: Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili çalışmalara da değinen Elitaş, “Sayın Vedat Alım hocamız çalışmasını çok kapsamlı, hassas halde gerçekleştirdi. Kamuoyuyla da paylaştı. 2022 bitmeden bu husus yasalaşacak ve 2023’ten itibaren hayata geçecek.” değerlendirmesini yaptı. AA

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu