AktüelGüncel

Melen Barajı’nda korkunç görüntü, boydan boya kocaman çatlaklar oluşmuş

Paylaş:

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ‘ufak bir teknik problem var’ dediği Melen Barajı’nda ‘bir insanın elinin gireceği kadar geniş, boydan baya bir çatlak’ oluşmuş.

“Melen’de ufak bir teknik problem olduğu doğrudur. Bunun da gereğini yapacağız. Cumhurbaşkanlığı Strateji Ofisi bunu imzaladı. Hiç iş yapmazsan hata da yapmazsın, binlerce baraj yaparsan bir tanesinde de ufak bir problem olabilir.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2016 yılında hizmete girmesi planlanan Melen Barajı’nın yarattığı tehlikelerle ilgili bir açıklama yaparak kamuoyunu ve ilgilileri uyarmıştı.

İBB Meclisi’nde konuşan İmamoğlu baraj projesiyle ilgili yaptığı açıklamada, ”Geçtiğimiz aylarda Melen Barajı’nı ziyaret etmeme rağmen konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yapmadım. Melen Barajı ile ilgili ilk konuşan ‘İstanbul’un 3 aylık suyu kaldı. Ne yapacaksın?’ diyen Sayın Cumhurbaşkanıdır. Projedeki çatlakların sebebi yapımdaki yanlış tercihtir. İnşaatın yığma taş ile yapılması önerildiği halde betonla yapılmasıdır. İSKİ Genel Müdürümüzü DSİ ve Bakanlık ile ilişkilendirilerek projenin düzeltilmesi için 2020’de kaynak ayrılmasını talep ettik. Ancak yapım için bütçe tahsis edilmedi. Yapılan barajın parasını İSKİ yani İstanbullular ödüyor” ifadelerini kullanmıştı.

iste-bakan-in-acikladigi-melen-baraji-ndaki-ufak-teknik-sorun-insan-eli-girecek-kadar-genis-boydan-boya-catlak-662871-1.

Türkiye’nin en büyük su temini çalışması olarak duyurulan Melen Barajı Projesi, Melen Çayı’ndan İstanbul iline boru hatlarıyla su getirmek için 2007 yılında başlatılmıştı. 2016 yılında bitirilmesi planlanan proje hala tamamlanamadı.

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu