Meral Akşener’den Erdoğan’a ‘Başkan’lık Çalımı!

Merak Akşener'den Erdoğan'a 'Başkan'lık Çalımı!
Merak Akşener'den Erdoğan'a 'Başkan'lık Çalımı!

MHP Genel Başkanlığı’na aday olan Meral Akşener olağanüstü kurultaydan toplanan imzaları yok saymanın kendisini seçenlere güvenmemek anlamına geldiğini ve bu hareketin bir ülkücüye yakışmayacağını belirtirken Başkanlık tartışmalarıyla ilgili olarak “Varsayalım başkanlık sistemi bir şekilde geçti, Sayın Erdoğan’ın başkan olacağı garanti mi? Belki bir MHP’li başkan olur” diye konuştu.

MHP Genel Başkanlığı’na aday olan Meral Akşener, olağanüstü kurultaydan toplanan imzaları yok saymanın, kendisini seçenlere güvenmemek anlamına geldiğini ve bir ülkücüye yakışmayacağını söyledi. Akşener, Denizli’nin Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan’ı makamında ziyaret etti. Belediye girişinde kendisine hediye edilen mushafı öperek başına koydu.

‘İLK SEÇİMDE MHP, BAŞBAKANLIĞI ALACAKTIR’

Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Akşener, mahkemeden hukuka uygun bir karar çıkacağına inandığını belirterek, “Cenab–ı Hakk’ın izniyle, milletimizin teveccühüyle ilk seçimde MHP, başbakanlığı alacaktır. O nedenle ben diyorum ki ya başbakan olacağım ya da başbakan olacağım. Olağanüstü kurultayımızın yapılacağına inanıyorum, çünkü her şeye rağmen bu ülkede hukuk işlemelidir. İşleyeceğine inanıyorum.

Hakimlerimizin hukuka göre karar vereceğine inanıyorum. Hukuka göre verilecek karar açısından bakıldığında, daha önceden alınmış kararlara da baktığımız zaman gördüğüm şey, olumlu bir sonucun çıkabileceği şeklinde ve ben bu kongrenin yapılacağını düşünüyorum, çünkü 543 teslim ettik, arkasından beş imza daha gitti. Dolayısıyla arkadaşlarımızı seçen o iradenin yarısıdır ve iradenin temsilcileridir, yani 1150 delegenin, Sayın Bahçeli ve genel merkezdeki arkadaşları seçen 1150 delegenin 548’i. olağanüstü bir kongre olsun dediğine göre bundan kaçmak olmaz. Kaçmak doğru bir şey değildir.

Sizi seçenlere güvenmemek anlamını taşır. o da bir ülkücüye yakışmaz. Ülkücüler iddialı insanlardır. Milliyetçiler iddialı insanlardır. Demokrasiye inanan insanlardır, dolayısıyla bu olacaktır” dedi.

‘ERDOĞAN’IN BAŞKAN OLACAĞI GARANTİ Mİ? BELKİ BİR MHP’Lİ BAŞKAN OLUR’

Meral Akşener, bir soru üzerine başkanlık sistemine geçilirse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesinin garanti olmadığını vurguladı.

Akşener, “Onun dışında başkanlık sistemiyle olan şey şu, Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Bey’in üzerinden tartışılıyor başkanlık sistemi. Maalesef her konu Türkiye’de, bir şahsın üzerinden tartışılıyor. Yanlış. Başkanlık sistemi denilen konu, yapıldığını varsayalım, en az Türkiye’nin 15 yılına mal olacak bir konudur. Dolayısıyla çok önemli konular, kişilerden bağımsız tartışılır. Varsayalım başkanlık sistemi bir şekilde geçti, Sayın Erdoğan’ın başkan olacağı garanti mi? Belki bir MHP’li başkan olur.” diye konuştu.

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY MUTLAKA YAPILACAK

MHP’nin 1 Kasım seçimlerinde aldığı oy oranını hak etmedikleri için yola çıktıklarını ifade eden Meral Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü: “MHP’nin potansiyelinin imkanlarının çok daha geniş olduğunu dolayısıyla buna itirazımız olduğunu, bir olağanüstü kongre talebiyle yola çıktık. Kongre talebimize olumlu cevap verilmedi.

548 delegemiz bunların hemen hemen hepsi il başkanlarımız ilçe başkanlarımız, belediye başkanlarımız belediye meclis üyelerimiz, il genel meclisi üyelerimizden oluşan 548 imzadan bahsediyorum. Götürdük 548 imzayı o da yok hükmünde sayıldı. 3 hafta bekledik tahkir edercesine hadi bakalım gidin mahkemeye böyle bir şey yok denildi” dedi.

“PARTİMİZDE DEMOKRASİ DIŞI DAVRANMAYA İTİRAZ EDİYORUZ”

Mahkemeye gitmeye mecbur kalındığını belirten Akşener, “İl başkanlarımızın riyasetinde mahkemeye müracaat edildi. Mahkeme ilerliyor inşallah Türkiye de hukuk vardır hakimler vardır diyeceğimiz bir hukuki ve adil bir sonuçla karşı karşıya kalacağız diye düşünüyorum. Bu ilerlemede hepimiz her birimiz dilimizi nezaketimizi saygımızı koruyarak davrandık. Ne yapılırsa yapılsın ne söylenirse söylensin hangi isnatlarda bulunulursa bulunulsun asla ve katha bir ülkücünün kalbini kırmayacağız. Ülkücü, ülkücünün kardeşidir şiarından bir milim dahi sapmayacağız. Bunun böyle bilinmesini isterim. Şimdi hem demokrasi diyoruz hemde Türkiye’de tek adam iktidarına giden bu yola itiraz ediyoruz hem başkanlık sisteminin tartışma biçimine itiraz ediyoruz, milliyetçilikle demokrasi ikiz kardeştir diyoruz buna inanıyoruz. Onun için partimizde demokrasiyi reddetmek, demokrasi dışı davranmaya da itiraz ediyoruz.” diye konuştu.

“PARTİYİ KAPATANLAR HALK İÇİNDE DOLAŞSA 3 KİŞİYLE TOKALAŞAMAZ”

16 il başkanının görevden alındığını vurgulayan MHP eski milletvekili, sözlerini şöyle tamamladı: “Esasında keşke görevden alınma olsa partimiz kapatılmıştır. İllerimiz kapatılmıştır bu kapatma işlemi de bizim uzun yıllara yayılan milliyetçi ülkücü hareket geleneğinde olmayan bir biçimde valilikler ve kaymakamlıklar üzerinden resmi bir yazıyla alınmaktadır. Partinin kapısına kilit vurulmaktadır. Biz ve diğer siyasi partiler sadece ihtilallerde kapatılmıştık.

Şimdi bu dönemde kapatılıyoruz. Şu anda kapatma evrakını imzalayan arkadaşımız şurada bir tur atsa 3 kişiyle tokalaşsa eh aferin diyeceğiz. Önce Allah sonra millet kapatmasın. Bu kongre bu kurultay mutlaka yapılacak. Nasıl kaçılırsa kaçılsın yapılacak. Hangi engellemeler yapılırsa yapılsın yapılacak. Nasıl kapatmalar yapılırsa yapılsın bu kongre bu kurultay yapılacak. Niye yapılacak biliyor musunuz millet istiyor da onun için yapılacak.”

ilgili haberler