GüncelGündem

Mersin saldırısında Dilşah Ercan bilmecesi

Paylaş:

Alican Uludağ

Mersin’in Mezitli ilçesinde bir polisevine düzenlenen saldırıda failin kim olduğu tartışması, CHP ile AKP’yi karşı karşıya getirdi. İçişleri Bakanlığı’nın, saldırıyı gerçekleştiren kişi olarak CHP’nin tutuklu gazeteciler raporunda yer alan Dilşah Ercan adını henüz kesin DNA raporu sonucu çıkmadan kamuoyuyla paylaştığı anlaşıldı. Adli Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, vücut bütünlüğünün bozulduğu bu tür olaylarda, kimlik tespiti açısından en sağlıklı yöntemin DNA analizi olduğuna işaret ederek, bakanlığı “siyasi amaçla” hareket etmekle suçladı. Emekli Ankara Cumhuriyet Savcısı Nadi Türkarslan ise bakanlığın soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiğini belirterek, yaşanan süreci eleştirdi.

Mersin’in Mezitli ilçesinde 26 Eylül gecesi bir polisin hayatını kaybettiği saldırı sırasında üzerindeki patlayıcıları infilak ettirerek canlı bomba eylemi yapan kişinin Dilşah Ercan olup olmadığı tartışma yarattı. Saldırganın “Zozan Tolan” kod adlı Dilşah Ercan olduğunu savını, olayın hemen ardından İçişleri Bakanlığı ortaya atmıştı. Ancak açıklamada, bu tespitin nasıl yapıldığına ilişkin bir bilgi paylaşılmadı. Yalnızca, Ercan hakkında “metropollere eylem amaçlı gönderilecek hazır kadrolar arasında yer aldığı şeklinde istihbari bilgilerin bulunduğu” belirtildi.

Bu açıklamanın ardından Dilşah Ercan’ın adının CHP’nin “tutuklu gazeteciler” raporunda yer aldığının anlaşılmasıyla iktidar tarafından ana muhalefet partisine yönelik sert eleştiriler yapıldı.

Buna karşılık saldırıyı üstlenen PKK ise saldırının Dilşah Ercan tarafından değil, Dilara Ürper ve Emel Feremez Hisen tarafından gerçekleştirildiğini öne sürdü.

DNA raporu çıkmadan, fail açıklanmış

Bu arada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarı Dilşah Ercan konusunda yalan söylemekle suçlayarak, saldırganın DNA raporunun açıklanmasını istedi.

Kılıçdaroğlu’na yanıt veren İçişleri Bakanı Soylu ise Dilşah Ercan isminin nasıl belirlendiğini açıkladı. Soylu’ya göre Dilşah Ercan’ı olay yerine getiren taksici teşhis etti. Aynı zamanda geçmişte onunla birlikte örgüt içinde yer alıp, yakalanan bir örgüt mensubunun teşhis yaptığını belirten Soylu, parmak izi çalışmasında bir eşleşme olduğunu kaydetti.

Ancak İçişleri Bakanı Soylu, açıklamasında DNA raporunun sonucunun henüz çıkmadığı imasında bulundu. Bu durum ise İçişleri Bakanlığı’nın DNA raporu olmadan Dilşah Ercan ismini açıkladığı bilgisini doğruladı. DW Türkçe’nin ulaştığı bir kaynak da olaydan bir gün sonra yapılan Dilşah Ercan açıklaması sırasında henüz DNA analiz raporunun sonucunun gelmediğini kaydetti. İçişleri Bakanlığı, halen de DNA raporu konusunda kamuoyunu aydınlatmadı.

Uzmanlar DNA analizi şart diyor

Peki, uzmanlar bu tartışmalara nasıl bakıyor? Adli Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, vücut bütünlüğünün bozulduğu bu tür olaylarda, kimlik tespiti açısından en sağlıklı yöntemin DNA analizi olduğuna işaret ederek, DW Türkçe’ye şu açıklamalarda bulundu:

“Kişinin üzerinde bir bomba patladıysa çok parçalanmış olması beklenir. Çok parçalanmış cesetlerde de kimlik tanığıyla, kimliklendirme yapmak oldukça zordur. Ön tanı olabilir ve bundan sonra da ileri incelemeler gerekebilir. Eğer kişinin parmakları sağlamsa tatbikî önemlidir. Ancak en sağlam kanıt DNA incelemesidir. Kişinin yakınlarıyla veya ölenin başka daha önceki DNA’ları varsa onla karşılaştırılarak kesin kimlik tespiti yapılabilir.”

“Bilimsel değil siyasi amaçla hareket edildi”

DNA sonucu beklenmeden yapılan açıklamanın amacını “siyasi” olarak değerlendiren Hilal, “Tabii burada amaç biraz daha siyasi tartışmalar olduğu için bilimsellik ön planda değil. Bilimsellik olsaydı, bu kişinin tamamen kimlik tespiti yapıldıktan sonra DNA analizleri çıktıktan sonra kimlik bilgisi açıklanırdı. Olması gereken de o dur. Yani kesinleştikten sonra yapılması lazım” dedi.

“İçişleri soruşturmanın gizliliğini ihlal etti”

Emekli Ankara Cumhuriyet Savcısı Nadi Türkarslan da İçişleri Bakanlığı’nın DNA raporu çıkmadan fail ismi açıklamasının yanlış olduğu görüşünde. “Öncelikle İçişleri Bakanlığı soruşturmanın gizliliğini ihlal ediyor” diyen Türkarslan, “Ben bu durumu 30 yılda anlayamadım. İdare, yargıdan önce çıkıp açıklama yapıyor. Çünkü polis idarenin elinde. O bilgiyi polis, İçişleri Bakanlığı’na veriyor. Niye adli konularda açıklamayı oranın başsavcısı yapmıyor?” görüşünü dile getirdi.

Türkarslan, DNA raporu çıkmadan yapılan açıklamanın “spekülasyona, siyasi istismara ve polemiğe” açık olduğuna işaret ederken, “Sen çıkıp bu eylemini yaptırdığın kişinin adını Dilşat olarak açıklıyorsun. Bu durumda örgüt, adamı kaçırayım demeyecek mi? İçişleri, soruşturmayı ve delilleri deşifre ediyor. Örgütün daha rahat hareket etmesini sağlıyor” ifadesini kullandı.

Türkarslan, kesinleşmeyen fail açıklamasının da yarattığı güvenlik risklerine vurgu yaptı. DNA raporu olmadan isim belirlenmesi durumunda Dilşah Ercan’ın adının nüfus kayıtlarından düşeceğini belirten Türkarslan, bu durumun “öldü” olarak kabul edilen Dilşah Ercan’ın ve örgütün rahat hareket etmesine neden olacağını vurguladı. 

 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu