GüncelGündem

Minik öğrenciler Opera Sahnesi’nin “mutfağı”nda sanatın aşamalarını keşfetti

Paylaş:

ANKARA (AA) – Ankara Devlet Opera ve Balesi, ilkokul çağındaki çocuklara opera ve balenin mutfağını görmeleri, bir eserin sahnelenmeden önceki aşamalarını, sanatçıların çalışmalarını öğrenmeleri için hayata geçirdiği “Opera Tur” isimli proje kapsamında minik öğrencileri misafir etti.

Opera Sahnesinin bale stüdyosunda başlayan etkinlikte, Aydınlıkevler İlkokulunda eğitim gören 25 öğrenci ve öğretmenlerine rejisör Zeynep Utku atölyelerdeki çalışmaları anlattı.

Koreograf Deniz Alp’in öğreticiliğindeki bale çalışmalarını izleyen minikler, ardından dansçılarla kısa bir bale çalışması yaptı.

Aygün Gün Opera Prova Salonunda Aşk İksiri temsilinin çalışmalarını izleyen minik öğrenciler, piyanoda Hande Uçar Yanç, sanatçılar Mehmet Kavil, Esra Çetiner’i dinledi.

Kadın kostüm atölyesi ile şapka, çiçek atölyesini ziyaret eden öğrenciler, baretlerini takarak, boya-dekor atölyesindeki dekor tasarımcısı Özgür Usta’dan çalışmalarla ilgili bilgiler aldı ve merak ettiklerini sordu.

Atölyede, sürpriz olarak boya ustası kıyafeti giyen opera sanatçısının şarkısını dinleyen minikler, orkestra prova salonunda üflemeli enstrümanlardan birkaçını dinleme ve tanıma şansı buldu.

Koro çalışma salonunda çocuk şarkıları söyleyen minik öğrencilerden bazıları piyano çalarak hünerlerini sergiledi.

Peruka, makyaj atölyesinin ardından, son olarak Opera Sahnesi seyirci koltuğuna oturan minik öğrenciler, 14 Şubat Sevgililer Konserine yönelik çalışmaları izledi.

Etkinliğin sonunda fuaye alanına geçen çocuklar, ahşap malzemeden çocuklar için tasarlanan beğeni köşesinde tahta küplere mesaj yazarak, panoya yerleştirdi.

“İyi birer sanat izleyicisi olmalarını sağlamak istiyoruz”

Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürü Volkan Kıran, etkinliğe ilişkin yaptığı açıklamada, büyük bir heyecanla üzerinde çalıştıkları projenin bugün ilkini gerçekleştirmekten mutlu olduklarını söyledi.

Kıran, ilkokul çağındaki ve ortaokulun başındaki öğrencilere “operanın mutfağını” göstermeyi amaçladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Amacımız yaptığımız işlerin sahne gerisinde neler olduğunu anlatmak. Bu kapsamda bale stüdyosundan opera çalışma alanına, terzihaneden marangozhaneye Zeynep Utku’nun organizasyonu üstlendiği bir program tasarladık. Çocukların gözündeki ışığı gördüğüm zaman başarıya ulaştığımızı da anlıyorum. Umut ediyorum uzun soluklu bir çalışma olur ve bütün bir sezon boyunca pek çok öğrenci ile bunu gerçekleştirme imkanı buluruz. Operanın mutfağına öğrencilerimizi aldığımız zaman içlerindeki sanat aşkını ateşlemiş olacağız. Sanatçı olmaları şart değil, iyi birer sanat izleyicisi, opera ve bale izleyicisi olmalarını sağlamak istiyoruz. Buna çok ihtiyacımız var.”

Öğrencilerin öğretmeni Ayşe Ayaz da Opera Sahnesine öğrencilerinin de kendisinin de ilk kez geldiğini belirterek, öğrencilerin dansçıları ve opera sanatçılarını çok sevdiğini, çalışmaları ilgiyle izlediğini söyledi.

Ankara Devlet Opera ve Balesine proje için teşekkür eden Ayaz, öğrencilerindeki sevinci gözlerinde görmenin de ayrı bir mutluluk olduğunu kaydetti.

Öğrencilerden Kerem Akbaş ise operaya geldiği için çok mutlu olduğunu ve çok keyif aldığını söyledi.

Akbaş, “Müzik ve sanat kurslarına gitmiyorum ama biraz ilgim var. Çok keyif aldım. İlerde sanatçı olmayı düşünmüyorum ama ilgimi çekti.” dedi.

Muhabir: Yasemin Kalyoncuoğlu

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu