Spor

Şırnak’ın 2 milli kadın boksörü Türkiye’ye dünya şampiyonlukları getirmek için çalışıyor

Paylaş:

ŞIRNAK (AA) – Cizre’de yaşayan milli boksör Nurselen Yalgettekin ve Pınar Benek, okuldaki ringlerinin tadilatta olması nedeniyle ilçedeki özel boks salonunda antrenörleri Rıdvan Budak nezaretinde günde çift antrenman yaparak dünya şampiyonalarına hazırlanıyor.

Ringde yoğun bir tempoyla çalışan Nurselen Yalgettekin, 2021’de Elazığ’da Türkiye şampiyonu, 2023’te Kocaeli’de 22 yaş altı Türkiye şampiyonu, yine geçen sene Karadağ’da 22 yaş altı Avrupa ikincisi ve bu yıl Kocaeli’de büyükler Türkiye şampiyonu oldu.

Nurselen Yalgettekin, ekim ayında Kazakistan’da düzenlenecek Büyükler Dünya Şampiyonası’nda altın madalya için mücadele edecek.

Cizre Fen Lisesi 12. sınıf öğrencisi Pınar Benek ise 2022’de Kırıkkale’de Yıldız Erkekler ve Kadınlar Türkiye Ferdi Boks Şampiyonası’nda 54 kiloda birinci, aynı yıl İtalya’da yıldızlar Avrupa üçüncüsü, bu yıl da Mersin’de gençler Türkiye şampiyonu, Düzce’de liseler arası Türkiye şampiyonu ve Hırvatistan’da gençlerde Avrupa üçüncüsü oldu.

Pınar Benek, kasım ayında Hırvatistan’da gerçekleştirilecek Gençler Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek, ayrıca 2 ay içerisinde Dubai’de yapılması planlanan Liseler Arası Dünya Şampiyonası’nda ter dökecek.

Nurselen Yalgettekin, AA muhabirine, antrenöründen uzak kalmamak için Cizre Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra okuduğu Hacettepe Üniversitesi’nden Şırnak Üniversitesi’ne özel öğrenci statüsünde yatay geçiş yaptığını söyledi.

İlçede 6 yıl önce başladığı boksta Türkiye ve Avrupa şampiyonalarında çeşitli dereceler elde ettiğini anlatan Nurselen, “Ekim ayında Kazakistan’da yapılacak Büyükler Dünya Şampiyonası’na antrenörüm nezaretinde yoğun bir şekilde hazırlanıyorum. Milli formayı en iyi şekilde temsil edip ülkeme altın madalya ile dönmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Her iki şampiyonada da altın madalya kazanmak istiyorum”

Pınar Benek, 4 yıl önce başladığı boksta katıldığı organizasyonlarda derece elde ettiğini dile getirdi.

İlk girdiği resmi müsabakada Türkiye şampiyonluğunun ardından İtalya’da Avrupa 3’üncülüğü elde ettiğini anımsatan Pınar, şöyle konuştu:

“Dubai ve Hırvatistan’da yapılacak dünya şampiyonalarına katılmaya hak kazandım. Her iki şampiyonada da altın madalya kazanmak istiyorum. Umarım altın madalyalarla ülkeme dönerim. Sporun yanı sıra akademik eğitim de sürüyor. Hukuk fakültesini okumak istiyorum.”

“İki sporcuyu örnek alıp boksa başlayan kız öğrencilerimiz var”

Antrenör ve Cizre Fen Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Rıdvan Budak, her iki sporcuyu Cizre Fen Lisesi’nde keşfettiklerini, ikisinin de katıldıkları yarışmalarda mutlaka derece elde ettiğini söyledi.

Sporcularıyla gurur duyduğunu anlatan Budak, şöyle devam etti:

“Nurselen büyüklerde, Pınar da hem gençler hem de liseler arasında dünya şampiyonasına katılacak. Ülkemizi klasmanlarında en iyi şekilde temsil edeceklerinden ve madalyayla döneceklerinden eminiz. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hırslıyız ve iyi çalışıyoruz. İki sporcuyu örnek alıp boksa başlayan kız öğrencilerimiz var. Yakın zamanda miniklerin Türkiye şampiyonaları başlayacak. Onlardan da şampiyonluklar bekliyoruz.”

Cizre Fen Lisesi Müdürü Behzat Moran, okullarının akademik başarıların yanı sıra sportif başarılarla da bölgede en çok tercih edilen okullar arasında yer aldığını anlattı.

Okullarında okuyan sporcuların Türkiye şampiyonluğu ve Avrupa dereceleri elde ettiğini aktaran Moran, şunları kaydetti:

“Bu başarıları artarak devam ettirme amacındayız. Beden eğitimi öğretmenimiz Rıdvan hoca öğrencilerimizi bu doğrultuda takip ediyor, başarılı olabilecek olanları okulun zemin katında oluşturduğumuz boks ringinde yarışmalara hazırlıyor. Sporcularımızın milli forma giymeleri bizim için gurur kaynağı. Onlardan dünya ve olimpiyat şampiyonluğu bekliyoruz. Bu kapasitelerinin olduğunu biliyoruz.”

Muhabir: Ekrem Payan,Abidin Yel

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu