GüncelGündem

Miyase İlknur deprem bölgesinde sokağın nabzını tuttu: Halk konut vaadine oy verdi

Paylaş:

Seçim sonrasında en çok tartışılan konulardan biri Hatay hariç, depremin vurduğu illerde iktidar partisinin hâlâ birinci parti çıkmasıydı. Devletin ilk üç gün yardım elini uzatamadığı, organizasyon yapma yeteneğini yitirmiş kurumların ihtiyaçları karşılamak bir yana en acil ihtiyaçları depremzedeye parayla satması nedeniyle iktidarın bu bölgelerde hezimet yaşayacağına yönelik bir beklenti oluşmuştu. Ancak seçim sonuçları hiç de beklenilen gibi olmadı. Evet AKP, bu bölgelerde eski gücünde değildi. Hemen hepsinde oy kaybetti ancak yine de Hatay dışında açık ara birinci çıktı. Bunun nedenlerini yerinde izlemek üzere bir deprem bölgesine gitmeyi düşündük ve Malatya’nın yolunu tuttuk.

‘DEPREMİ İKTİDAR MI YAPTI’

Uçağımızın bir saat rötar yapması nedeniyle Malatya’ya ancak gece yarısı varabildik. Konaklayacağımız otelin lokantası tümüyle boştu. Geçtiğimiz sokaklarda da neredeyse hayat durmuş gibiydi. Resepsiyon görevlisine bunun nedenini sorduğumuzda “Malatya mı kaldı hanımefendi? Sabah şehri bir gezin de görün halini” dedi. Sırf takılmak için “İyi ama Malatyalı halinden gayet memnun olmalı ki iktidar partisine oy yağdırdı” dedik. Hay demez olaydık… Adam bir anda asabileşti. “Ne yani depremi iktidar mı yaptı?” diye dikleşti.

Depremi elbette iktidarın yapmadığını ama yardım elini geç uzattığını, hele Malatya’nın sanki depremden az etkilenmiş gibi açıklamalar yaptığını anımsattığımızda daha da öfkelendi.

– Kim diyor onu? Biz yaşadık depremi. İlk andan itibaren devlet yanımızdaydı ve iktidar elinden geleni yaptı.

Televizyondan canlı izlediğimizi, insanların feryadını söylemenin bir anlamı yoktu nasılsa. Anahtarımızı alıp odamıza çıktık.

Ertesi sabah kenti dolaştığımızda Malatya’nın hali içler acısıydı. Güya depremde 106 bina yıkılmıştı ama yıkılmayan binaların neredeyse hiçbirinde oturma imkânı yoktu. Hemen her bina hasarlıydı.

“HADI BİZ AZMIŞTIK DİĞERLERİNE NE OLDU?”

Malatya’ya geldiğimiz gün şehrin belediye başkanı bir ev toplantısında “İnsanlar azdı deprem oldu” sözlerini ettiği video sosyal medyada paylaşım rekorları kırıyordu.

AKP’Lİ BAŞKANDAN TEPKİ

Depremden en çok etkilenen bölgelerin başında Doğanşehir ilçesi geliyordu. Doğanşehir’de bir açık hava kahvesinde oyunu AKP ve MHP’ye veren bir grupla oturup sohbet ettik. Deprem konusunda yakınmalarını anlattılar. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın “İnsanlar azdığı için Malatya’da deprem oldu” sözlerini anımsattığımızda yaşlı Halil amcanın tepkisi ilginçti:

“İyi de kurban olduğum hadi biz Malatyalılar azdık diyek. Ya Maraş, Adıyaman, Antep, Hatay da mı azmıştı?”

Malatya’da AKP kendi içinde gizliden gizliye büyük bir mücadeleye girmiş sanki. Bir yanda Öznur Çalık, Bülent Tüfekçi, karşı tarafta ise büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan. Belediye Başkanı Gürkan’ın yakınlarına göre, önümüzdeki yerel seçimde belediye başkanı olmak istediği için rakip gördüğü Selahattin Gürkan’a bel altı vuruşlar yapıyor. Malum, videonun da Çalık’ın adamları tarafından kesip biçilerek medyaya sızdırıldığı iddiasındalar.

CHP SARSTI AMA YIKAMADI

Depremde Malatya’daki yıkımı Türk kamuoyuna duyuran ve ilk yardım elini uzatan CHP oldu. Gerek CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba gerekse CHP’li Muğla ve Eskişehir belediyeleri ilk günden itibaren sahadaymış. Bunu sadece CHP’liler değil konuştuğumuz depremzedeler de dile getiriyor. Depremin ilk günlerinde AKP’li yerel yöneticiler ve AFAD, Malatya’da depremin etkisinin çok fazla olmadığı şeklinde yanıltıcı bilgiler paylaşmıştı. Ancak CHP Malatya milletvekili yandaş olmayan basına bu iddiaların gerçek olmadığını ve Malatya’da büyük bir yıkım yaşandığını açıkladı. Yardım istediği CHP’li belediyeler de hemen kolları sıvayıp şehre gerek ekipman gerekse erzak ve çadır yardımlarını hemen gönderdiler.

İktidarın yüksek enflasyona yol açan ekonomi politikasının yanında bir de deprem sonrası gösterdiği basiretsizlik nedeniyle seçimlerde büyük oranda oy kaybetmesi bekleniyordu. Evet iktidar 8.7 oranında oy kaybetti Malatya’da. Ancak hâlâ yüzde 45’le birinci parti konumunu sürdürüyor.

1300 OY İLE KAÇTI

CHP ise oylarını yüzde 16.1’den yüzde 21.5’e çıkartmasına karşın tek milletvekilliği kazanabildi. İkinci milletvekilini almasına ramak kalmıştı. Eğer 1300 oy daha alabilse ikinci vekilliği de alabilecekti. Milletvekilliğinde hiçbir iddiası olmamasına karşın Yeşil Sol Parti’nin aldığı 3.2’lik oyun da bunda etkisi var.

CHP Milletvekili Veli Ağbaba, seçim sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

“Malatya seçim sonucu bizim için bir hayal kırıklığı. En az iki milletvekili bekliyorduk ve sahadaki hava da öyleydi. Hem partimizin depremle ilgili vaatlerine güveniyorduk hem pozitif kampanyamıza güveniyorduk hem de burada depremde hiçbir siyasetçi yokken biz vardık. CHP’li belediyelerin Malatya’ya devlet kurumlarından önce yardım getirmesini sağladık. Sahanın her yerinde vardık. İnsanların ilgisini, teveccühü hissediyorduk. Malatya’ya oyunu artıran tek parti CHP. Maalesef seçim sisteminin azizliğine uğradık. 2018 seçimlerinde AKP yüzde 54 oy almış 4 milletvekili çıkarmıştı. CHP ise yüzde 16 oy alarak 1 milletvekili çıkarmıştı. Şimdi partimiz yüzde 22 oy almasına karşılık yine bir milletvekili çıkardı. AKP listesinde Malatya’nın sadece adını bilen adaylardan oluşuyordu. Büyük bir memnuniyetsizlik vardı ama bu memnuniyetsizliği oya dönüştüremedik. Deprem nedeniyle insanlarımızı yeteri kadar sandığa taşıyamadık sanırım. Küsmek yok, umutsuzluk yok. Cumhurbaşkanı adayımız Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi için kampanyamızı daha büyük bir motivasyonla sürdürüyoruz.”

REKABETİ ISKALAMIŞIZ

Doğanşehir’de bir kahvede konuştuğumuz bir grupla sohbetimizde “Malatyalı bu kadar şikayetine rağmen neden AKP’ye oy veriyor” sorumuza Halil Yener adlı yaşlı bir amca ilginç bir cevap veriyor: “Malatyalı iktidar sever. Biz her daim güçten yana oluruz. Huyumuz böyle. İnönü, Menderes, Özal, Erbakan şimdi de güç Erdoğan’da olduğu için ondan yana oy kullanırız.”

Demirel’in uzun süre iktidarda olmasına karşın onu bu kadar desteklemediklerini ve onun döneminde CHP’ye oy verdiklerini anımsatıyoruz dediğimiz de ise şöyle diyor: “O başka. Demirel’e destek vermedik de ki niye? Çünkü o hep Elazığ’a yatırım yaptı burayı İsmet Paşa’nın memleketi diye ihmal etti. Biz de o yüzden onu desteklemedik.”

Sahi Elazığ- Malatya rekabetini ıskalamışız…


YARIN: MALATYA’DA YEŞİL SOL VE MHP İTTİFAKI

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu